שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  חשש: המנהרות יגיעו לגדה - ויעברו מתחת לגדר
  במערכת הביטחון החלה עבודת מטה כדי למנוע מהפלסטינים לחפור מתחת לגדר ההפרדה מנהרות להברחת מחבלים או לביצוע פיגועים. האזורים הרגישים לחפירה מוּפּו, ובאחד מהם אף הוצב ציוד מעקב. בכיר במשרד הביטחון ל-ynet: אנחנו מודעים לאיום ומטפלים בו

  האם איום המנהרות ברצועת עזה עומד לעבור ליהודה ושומרון? ל-ynet נודע כי מערכת הביטחון החלה באחרונה בעבודת מטה מתוך חשש כי פלסטינים יחפרו מנהרות תת קרקעיות מתחת לגדר הפרדה. זאת, מתוך כוונה להחדיר מחבלים לשטח ישראל או לבצע פיגועים נגד עמדות צה"ל. גורם בכיר במערכת הביטחון אישר את הדברים: "אנו נוקטים באמצעים הדרושים על מנת לסכל את האיום".

   

  המנהרות, כך מתברר, גורמות לכוחות הביטחון "צרות" לא רק בגזרה הדרומית, אלא גם במקומות אחרים. אלוף פיקוד המרכז, משה קפלינסקי, וגורמים במערכת הביטחון העוסקים בגדר ההפרדה, דנו באחרונה בנושא. בין השאר נעזרו גם בחוות דעת של מומחים לגבי האזורים הבעייתים לאורך קו התפר.

   

  באזורים רבים סוג האדמה אינו מאפשר חפירת מנהרות ללא ציוד מכני כבד ולכן הדבר כמעט בלתי אפשרי. עם זאת, מערכת הביטחון סימנה מספר אזורים בהם האדמה קלה יותר לחפירה. באחד האזורים הבעייתים צה"ל אף הציב באחרונה אמצעים מיוחדים על מנת לאפשר מעקב אחר התנועה במקום. "החשש הגדול הוא כמובן מנהרה שתוביל אנשים מהשטח הפלסטיני לעבר השטח הישראלי", אישר ל-ynet גורם בכיר במערכת הביטחון. "אנו מודעים לאיום, לשמחתנו ברוב המקומות אין איום כזה כי הקרקע לא מתאימה, במקומות שישנה בעיה  - אנחנו מטפלים".

   

  ברצועת עזה משתמשים הפלסטינים במנהרות הנחפרות מרפיח, דרך הגבול ועד מצרים על מנת להבריח אמצעי לחימה. מדובר בעסק רווחי המספק למספר חמולות תעסוקה רבה. חמולות אחדות עומדות בראש ה"קרטל", מפעילות חופרים בשכר ודורשות מארגוני הטרור תשלום עבור כל קליע שעובר במנהרה ממצרים לרצועת עזה.

   

  בצה"ל אמנם מנסים להלחם בתופעה, אבל המנהרות, כמו כל עסק כלכלי משגשג, ממשיכות לפרוח. באחרונה, בעקבות קושי של אירגוני המחבלים להוציא אל הפועל פיגועים, הפכו המנהרות לפלטפורמה חדשה: מנהרות נחפרות לביצוע פיגועי תופת. המחבלים מחדירים חומרי נפץ תחת מוצבים של צה"ל, כפי שאירע בשבוע שעבר תחת מוצב ה-JVT שליד מסוף רפיח. כמו כן משמשות המנהרות להברחת מחבלים דוגמת המנהרה שנחשפה לפני כשלושה שבועות ליד מעבר קרני, שבצפון הרצועה.

   

  החשש כעת במערכת הביטחון הוא כי ארגוני הטרור יבקשו להשתמש באותו ידע גם באזור יהודה ושומרון, במטרה לעקוף את גדר ההפרדה.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: היו גורדון, דובר צה"ל
  מנהרה בעזה. יעברו צפונה?
  צילום: היו גורדון, דובר צה"ל
  צילום: דובר צה"ל
  חיילים בפעילות נגד מנהרות
  צילום: דובר צה"ל
  צילום: איי פי
  מחבלים במנהרות
  צילום: איי פי
  מומלצים