שתף קטע נבחר

ממצאים חדשים נחשפו בעיר דוד

באתר ההיסטורי החשוב נחשפו חלקים מרחבת ההתכנסות של בריכת השילוח ותעלת מים שניקזה את מי הגשמים אל הבריכה. הממצאים מסייעים להשלמת תיאור המקום כפי שהיה בימי בית שני

בימים האחרונים נחשפה בחפירות רשות העתיקות בעיר דוד בירושלים חלק מרחבת ההתכנסות של בריכת השילוח המרוצפת באבנים מרשימות. בנוסף נחשפה תעלת מים אשר הובילה וניקזה את מי הגשמים אל הבריכה המתוארכת לימי הבית השני.

 

המקורות ההיסטוריים - היהודיים והנוצריים - מדברים על חשיבותה של בריכת השילוח כאתר של טבילה ופולחן. ביהדות מוזכר האתר כמקום ממנו נטלו מים לניסוך בחגיגות שמחת בית השואבה. הנוצרים הביזאנטיים קשרו למקום את האירוע במהלכו פקח ישו את עיניו של עיוור באורח נס. מסורת זו הביאה את הקיסרית הביזאנטית אודוקיה להקים במקום כנסייה מפוארת, שבמרכזה הבריכה. מרכזיותו של המקום כאתר טבילה ומרפא נשתמרה גם אצל המוסלמים והיא נמשכה עד לתקופות מתקדמות יותר.

 

בריכת השילוח וסביבותיה היוו מוקד למחקר כבר במהלך המאה ה-19. הראשונים שחפרו כאן היו החוקרים הבריטים בליס ודיקי, שחשפו את שרידי הכנסייה הביזאנטית במקום ואת הבריכה הקשורה בה. בחפירותיהם נחשפו גם חלקים של רחוב מדורג, היורד לאורכה של שלוחת עיר דוד מאזור הר-הבית שמצפון. רחוב מדורג זה הוליך בוודאי אל אזור הבריכה הנחשפת עתה.

 

החשיפה החדשה מתווספת אל ממצאים נוספים שנחשפו לאחרונה בהם הבריכה עצמה וגרם המדרגות שהוביל אליה. כעת ניתן לקבל תמונה יותר ברורה של האתר כפי שנראה בעיני המתבונן בימי הבית השני.

 

נשיא המדינה, משה קצב, יסייר היום בין הממצאים האחרונים שנחשפו בעיר דוד. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
באדיבות רשות העתיקות
עיר דוד. גילויים חדשים
באדיבות רשות העתיקות
מומלצים