שתף קטע נבחר

הבחירות באוקראינה: יושנקו הבטיח את ניצחונו

למעלה מ-90 אחוזים מהקולות נספרו, והתוצאות אימתו את תחזיות הסקרים: מועמד האופוזיציה ויקטור יושנקו ניצח בבחירות לנשיאות באוקראינה בפער גדול על יריבו, ראש הממשלה המכהן ויקטור ינוקוביץ'. ינוקוביץ' לכתבים: אם יתברר שהפסדתי, אנהיג אופוזיציה לוחמת

אוקראינה החליטה: מספירה של 90% מהקולות עולה כי54% מהבוחרים הצביעו אתמול (יום א') עבור מועמד האופוזיציה, ויקטור יושנקו. ראש הממשלה המכהן, ויקטור ינקוביץ,' זכה ב-42% מהקולות בלבד. עוד עולה מהדיווחים כי ראש הממשלה לא יוכל לסגור את הפער, וכי ניצחונו של יושנקו הובטח.


יושנקו אמר לעיתונאים כי "זה ניצחון לאומה האוקראינית ולעם האוקראיני. אנחנו עצמאיים כבר 14 שנה, אבל מעתה אנו גם חופשיים. זוהי תחילתה של שנה פוליטית חדשה ושל דמוקרטיה גדולה".

 

לאחר פירסום המדגמים אמר ינוקוביץ' לכתבים שאם יתברר שהפסיד, ינהיג "אופוזיציה לוחמת ...". הוא טרם הודה בהפסד, אמר שהוא "מוכן להנהיג את המדינה", ורמז שאפשר שיערער על תוצאות הבחירות בבית המשפט.

 

על פי התוצאות שפירסמה ועדת הבחירות המרכזית במדינה, יושנקו זכה ב-55.77% מקולות הבוחרים בעוד שלינוקוביץ' הצביעו 40.42 אחוזים בלבד. נתונים אלה תואמים את שניבאו שלושה סקרים.

 

על פי תוצאות מדגם של מכון למחקר פוליטי בקייב, גרף יושנקו 56.5 אחוז מהקולות לעומת 41.3 אחוז שגרף ינוקוביץ' - פער של כ-15 אחוז. על פי מדגם של המכון למחקר חברתי, גוף הזוכה למימון ממשלתי, יושנקו זכה ב-58.1 אחוז מהקולות לעומת 38.4 בלבד לינוקוביץ' - פער של כ-20 אחוז. מדגם נוסף, של עורכי הסקרים האמריקנים פרנק לונץ ודאגלס שון, חזו תוצאות דומות לאלו של המדגם הראשון.

 

יום הבחירות התנהל על מי מנוחות, ואלו שחששו שכורים ופועלים תומכי ינוקוביץ' ממזרח המדינה ינסו להפר את הסדר - התבדו. גם אזרחי המדינה הנכים והמוגבלים הורשו להצביע מבתיהם, לאחר שאתמול פסק בית הדין לחוקה כי הניסיון למנוע זאת מהם מחשש לזיופים גוזל מהם את זכותם הדמוקרטית, ואינו חוקתי. הבחירות נערכו גם בשגרירויות אוקראינה ברחבי העולם, לרבות השגרירות בתל אביב.

 

דרך חתחתים פוליטית

 

אם יתאמתו תוצאות המדגמים, יקבל יושנקו חיזוק לעובדה כי היה כל העת המועמד המועדף על המצביעים בארצו.

 

הוא ניצח בסיבוב הראשון ב-31 באוקטובר אך נאלץ להתמודד מול ינוקוביץ' בסיבוב שני. במדגמים אחרי הסיבוב השני, ב-21 בנובמבר הוא הוכתר כמנצח, אלא שספירת הקולות למחרת העלתה כי הפסיד. יושנקו טען שהתוצאות זוייפו, והוציא את תומכיו לרחובות הקפואים של קייב, למחות על העוול וללחוץ על הפרלמנט ובית המשפט לבטל את התוצאות וההכרזה על נצחונו של ינוקוביץ'. גם הקהיליה הבינלאומית התערבה במשבר, והפעילה לחץ פוליטי לערוך בחירות חוזרות, מחשש שהעימות יתלהט ויסלים.

 

הלחץ עזר. ב-3 בדצמבר קיבל בית המשפט את עמדתו, ביטל את תוצאות הסיבוב השני והורה על קיום בחירות חוזרות - שנערכו היום. הפעם השגיחו על ההליך כ-12 אלף משקיפים מרחבי העולם, בניסיון למנוע את הזיופים ואי-הסדרים שאפיינו את הפעם הקודמת.

 

מאבק נחוש בין מזרח ומערב

 

ברחבי העולם עקבו בדריכות אחד המשבר הפוליטי ברפובליקה הסובייטית לשעבר, שחרג מזמן מגבולותיה וזכה לסיקור תקשורתי נרחב. אחת הסיבות לכך הייתה העובדה ששני המועמדים ייצגו תפיסות עולם מנוגדת: ינוקוביץ', שבית המשפט קבע כי הבחירות הקודמות זוייפו לטובתו, נתמך על ידי רוסיה ותושבי מזרח אוקראינה דוברי הרוסית, ושאף לחזק את הקשרים עם הקרמלין. לעומתו יושנקו, הלאומן שבסיס תומכיו במערב המדינה, זוכה לתמיכה מהאיחוד האירופי וארצות הברית.

 

ההתעקשות של יושנקו על זיוף הבחירות, קריאת התיגר שלו על הממסד הממשלתי והלחץ הרוסי, והמאבק הלא-אלים שהנהיג, זכו לתהודה בינלאומית. הפופולריות שלו רק גברה כשהתברר שמישהו, ככל הנראה יריביו הפוליטיים, הרעיל אותו וגרם לשינוי דרמטי במראה פניו.


פורסם לראשונה 26/12/2004 21:04

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
סוף סוף הוכתר כמנצח. יושנקו
צילום: איי פי
צילום: איי פי
הבטיח אופוזיציה לוחמת. ינוקוביץ'
צילום: איי פי
מומלצים