שתף קטע נבחר

האם המלחמה בספאם מתחילה לשאת פירות?

על פי נתוני AOL, השיעור הכולל של הודעות דואר אלקטרוני המיועדות למנויים הסתכם ב-1.6 מיליארד הודעות ליום בחודש נובמבר, לעומת 2.1 מיליארד אשתקד

ספק האינטרנט הגדול בעולם מאמין כי שולחי דואר הזבל מתחילים להיכנע - לפחות בכל הנוגע למשלוח ספאם למנויי החברה.

 

על פי נתוני AOL, השיעור הכולל של הודעות דואר אלקטרוני המיועדות למנויים הסתכם ב-1.6 מיליארד הודעות ליום בחודש נובמבר, לעומת 2.1 מיליארד אשתקד.

 

דובר החברה, ניקולס גרהאם, ייחס את הירידה באופן כמעט בלבדי לדואר הזבל. לדבריו, שולחי דואר הזבל עברו למשלוח ספאם למנויים של ספקים אחרים לאחר שהבינו כי רוב ההודעות שהם שולחים לא עוברים את מסנני האנטי ספאם של AOL או שהם עלולים לספוג תביעה בשל המשלוח.

 

מספר התלונות של מנויי AOL על קבלת דואר זבל ירד ב-75 אחוז במהלך חודש נובמבר, לאחר ניכוי הירידה הכוללת במספר המנויים. 22.7 מיליון אמריקנים היו מנויי AOL בחודש ספטמבר, בהשוואה ל-24.7 מיליון בשנה הקודמת.

 

מספר הודעות הזבל שהתקבלו בשרתי הדואר של AOL או הועברו למסנני האנטי ספאם של החברה המשמשים את המנויים פחת אף הוא.

 

במקביל, חברת האנטי ספאם Postini מדווחת על נטייה של ספאמרים לעבור למשלוח דואר זבל ברשתות קטנות יחסית. "מנויים של ספקי אינטרנט קטנים יחסית מקבלים יותר דואר זבל מאשר החברות הגדולות", קובע אנדרו לוקהרט, "הזבלנים מניחים שהחברות הגדולות מוגנות יותר והם לא רוצים להקדיש למשלוח יותר מדי משאבים".

 

התמונה הכוללת שונה

 

הנתונים האחרונים של AOL רחוקים מלשקף את התמונה הכוללת של דואר הזבל. רמת הטירדה שגורמת התופעה לא פחתה ואולי אף עלתה. הספאם מקיף כ-75 אחוז עד 82 אחוז מתעבורת הדואר הנבדקת על ידי המסננים של Postini, המשרתת כ-4,000 חברות. מבקרים אחרים ייחסו את הירידה בכמות הספאם ב-AOL לגורמים עונתיים.

 

אך ג'ון לווין, יועץ אנטי ספאם, סבור כי AOL זכאית למחמאות. "מערכת סינון הספאם שלהם עושה עבודה מצוינת", הוא אומר ומזכיר כי תביעה של החברה הובילה להרשעתו של אחד הספאמרים הגדולים בעולם, ג'רמי ג'יינס. חבר מושבעים בווירג'יניה המליץ לבית המשפט להטיל עליו תשע שנות מאסר, וגזר הדין צפוי להתקבל בחודש פברואר.

 

נוסף על כך, שופט פדרלי פסק לאחרונה כי שלוש חברות שעסקו במשלוח דואר זבל יפצו ספק אינטרנט בסכום כולל של כמיליארד דולר. מדובר בפיצוי הגבוה ביותר שנפסק במסגרת משפט נגד זבלנים אי פעם. "אם אני הייתי ספאמר, הייתי חושש מאוד", אומר לווין. המצב בישראל פחות מזהיר: רק תביעה משמעותית אחת הוגשה עד כה נגד שולח דואר זבל, ואילו עתידה של הצעת החוק נגד ספאם לא נראה מזהיר, בלשון המעטה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: פי סי מגזין
סימנים ראשונים של הצלחה?
צילום: פי סי מגזין
מומלצים