שתף קטע נבחר

הליכוד נגד הצעירים והערבים?

ועדת החוקה של התנועה ממליצה לשריין את המקום ה-41 לנציג הצעירים. הם עתרו נגד ההחלטה: "זהו מסר ברור שלא רוצים אותנו". ואילו במגזר הערבי במפלגה טוענים לאפלייה, בגלל הבחירות למזכירות - שם יוכלו רק ערבים להצביע למקום המשוריין לערבים. השר כץ: "זו עוולה ונתקן אותה"

הבחירות עוד לא ממש כאן, אבל בליכוד כבר נלחמים על מקום ברשימה: שבוע לאחר שוועדת החוקה של המפלגה גיבשה הצעה, לפיה בבחירת המועמדים לכנסת המקום המשוריין לצעירים יהיה ה-41, הגיש יו"ר צעירי הליכוד עתירה בנושא לבית-הדין של התנועה.

 

בעתירתו טוען יואל חסון, המשמש גם כיועצו של ראש הממשלה: "החלטת ועדת החוקה, כפי שהתקבלה, מוסרת מסר אחד ברור: צעירים לא רצויים בהנהגת הליכוד, והדבר חמור אף יותר נוכח ההצבעה במרכז מפלגת העבודה בנושא מינויי השרים. הליכוד חוזר על טעויות מפלגת העבודה בעבר, ודוחק את הצעירים החוצה".

 

חסון הוסיף כי צעירי הליכוד מתכוונים "להילחם בכל הכוח, על מנת למנוע מוועדת החוקה להעלות את הצעתה הנוכחית במרכז הליכוד".

 

גם בקרב חברי מרכז ערבים שורר זעם על ההחלטה, לפיה בבחירות למזכירות התנועה הם יוכלו להתמודד למקום משוריין רק בקולות הערבים. עד כה הוגשו שבע עתירות לבית הדין של התנועה, ובימים הקרובים יוגשו עתירות נוספות.

 

ראש סניף הליכוד ביפיע אמר כי "זו החלטה גזענית". אולם גורמים רשמיים בליכוד טענו כי אין מדובר באפלייה כי אם באפלייה מתקנת, שכן הערבים יכולים להתמודד גם ברשימה הארצית. מזכיר הליכוד, השר ישראל כץ, אמר בתגובה: "מדובר בעוולה, שננסה לתקן ביום חמישי".   

 

ההחלטה, לטענת נציגים מן המגזר הערבי המפלגה, עומדת בניגוד גמור למקובל בבחירות הקיימות במפלגות בארץ, שבהן גם מי שמועמד לתפקיד על בסיס מקום משוריין, נבחר על-ידי כלל הבוחרים. כך קורה גם בליכוד כשמדובר למשל במקום המשוריין לנשים.

  

יו"ר הנהלת סניף הליכוד ביפיע, סוהיל מרג'יה, פנה ב-25 בחודש שעבר ליו"ר ועדת הבחירות המרכזית של הליכוד, השופט צבי כהן, אך זה טרם השיב. לאחר מכן ערער לשופט אביגדור משעלי, היושב בראש בית הדין העליון של תנועת הליכוד. בערעור נכתב: "זו החלטה שגויה ובלתי חוקית הסותרת את חוקת הליכוד, לפיה ניתנת זכות הצבעה לכל חברי המרכז ללא הבדל דת גזע ומין".

 

מרג'יה, החבר במרכז הליכוד ב-15 השנים האחרונות, הופתע כאשר הגיע לביתו מסמך של ועדת הבחירות המרכזית. למרג'יה, המבקש להיבחר כחבר מזכירות בבחירות שיתקיימו בתחילת פברואר, התברר שיוכל להיבחר רק על-ידי 105 חברי מרכז שהם ערבים, ולא על-ידי כלל חברי המרכז.

  

כאשר ניסה לברר האם מדובר בטעות, הבין כי חברי מרכז יהודים יבחרו על-ידי כלל חברי המרכז יהודים ערבים ודרוזים, גם אם מקומם משוריין. ואילו חברי מרכז לא יהודים רשאים לבחור שני חברים שגם הם אינם יהודים מתוך רשימה שתוצג, כאשר מקום אחד משוריין עבור דרוזי והמקום השני משוריין עבור מוסלמים, נוצרים ובדואים. 


פורסם לראשונה 02/01/2005 14:26

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אורי פורת
בוחרים רשימה (ארכיון)
צילום: אורי פורת
צילום: חיים זיו
"עוולה". כץ
צילום: חיים זיו
"לא רוצים אותנו". יואל חסון
מומלצים