שתף קטע נבחר

שרון הטיח בלנדאו: אתה מעודד סרבנות

ראש הממשלה הסיר את הכפפות במלחמתו במורדים, ובראשם עוזי לנדאו: "אתה קורא לחיילים לסרב לשרת בצבא. עמדתך מסוכנת לקיום המשטר הדמוקרטי בישראל". לנדאו: הדברים חסרי שחר. שרון תקף את המורדים שמעודדים את יהדות התורה לא להיכנס לממשלה: "יש לזה משמעות אחת - הליכה לבחירות"

המתח בליכוד מגיע לשיא חדש: ראש הממשלה, אריאל שרון, הגיע הערב (יום ב') לישיבת סיעת הליכוד בכנסת חדור ברוח קרב, והאשים את ח"כ עוזי לנדאו שהוא מעודד סרבנות ופוגע בדמוקרטיה בישראל. שרון הזהיר שהמורדים בליכוד עלולים לפגוע בסיכויי הרכבת הממשלה, בשל לחצים שהם מפעילים על יהדות התורה שלא להצטרף. במקרה כזה, הבהיר שלא יהיה מנוס מבחירות חדשות.

 

שרון התייחס ללנדאו, שהאשים אותו בכך שהוא משנה את מצע הליכוד ב-180 מעלות: "מה שעוזי לנדאו אמר זה מסר כפול ומסוכן ביותר. מצד אחד, הוא אומר שהוא מגנה סרבנות, ומצד שני אומר שהחלטת הממשלה לא לגיטימית. אתה בעצם קורא לחיילים לסרב לשרת בצבא. עמדתך מסוכנת לקיום המשטר הדמוקרטי בישראל, ואי אפשר להפריז בדבר הזה. תפסיק עם זה. אתה נותן לגיטימציה לסרבנות".

 

לנדאו אמר בתגובה: "מדובר בניסיון מעורר רחמים של ראש הממשלה לחפות על התנהגותו המובילה לקרע חמור בציבור. אני מצטער על דבריו של ראש הממשלה. הם חסרי שחר. אני מגנה את הסרבנות בכל הכוח ומזהיר כי ההתנתקות מסוכנת, אך מסוכנת ממנה היא הסרבנות בצה"ל".

 

ראש הממשלה אמר: "הייתי מצפה שכולכם תקראו לכניסת יהדות התורה לממשלה. אבל כנראה שקורה ההפך. התגלגל לידי מכתב שעליו חתומים 13 חברי כנסת של הליכוד, הקוראים לסיעת יהדות התורה שלא להכנס לממשלה. הרי זו קריאה להפלתה של ממשלת הליכוד, מעבר לכך שקריאה כזו מנוגדת החלטות ועידת הליכוד שאותם חברים הטיפו להישמע לה".

 

בלי יהדות התורה - לא תהיה ממשלה

 

שרון פנה לחברי סיעת הליכוד: "הייתי שמח לשמוע את עמדתכם, מה אתם מציעים לעשות היה ויהדות התורה תחליט שלא להצטרף לממשלה - האם להקים ממשלה אחרת או ללכת לבחירות. אני רואה פעילות בליכוד שנועדה לגרום לכך שלא יהיה רוב. יש לזה משמעות אחת - הליכה לבחירות. המכתב נועד לפגוע בדבר שכבר מתנהל. המהלך הזה גרם לנו לכך שיהיו לנו בעיות במשא ומתן עם יהדות התורה, ובלי יהדות התורה, אני לא רואה כיצד תהיה ממשלה".

  

בהתייחס לפגישת המתנחלים עם הרמטכ"ל אמר שרון: "לא התלהבתי מהמפגש שהתנהל אתמול. זו היתה צביעות במיטבה. לצערי, גם חברים מכאן פועלים בנושא הזה".

 

ממשלת שרון המקרטעת ספגה עוד מפלה בכנסת. מליאת הכנסת אישרה שלוש הצעות אי-אמון שהגישו סיעות שינוי, ש"ס, והאיחוד הלאומי. בהצעת שינוי תמכו 39 חברי כנסת מול 36 שהתנגדו. בהצעת ש"ס תמכו 43 חברי כנסת והתנגדו 34. בהצעת סיעת האיחוד הלאומי תמכו 37 חברי כנסת והתנגדו 34. 

 

למרות אישור ההצעות, מדובר בהפסדים טכניים בלבד. כדי להפיל את הממשלה בהצבעת אי-אמון דרוש רוב של 61 חברי כנסת.

 

לא רחוק משם, במזנון הכנסת, אמר ח"כ שמעון פרס לכתבים כי תוכנית ההתנתקות היא תוכנית בינונית. לדבריו, "התוכנית שלנו טובה יותר, אך אני מעדיף תוכנית בינונית שזוכה לרוב מאשר תוכנית גאונית שאין לה רוב". פרס הוסיף כי להערכתו שנת 2005 צריכה להיות שנה שמוקדשת לתהליך המדיני, ואמר שנוצרה סיטואציה חד-פעמית שבה ראש הממשלה יוכל להוביל תוכנית לפינוי יישובים בעזה.

 

מחוץ לכנסת הקימה הנהגת המתנחלים מחנה אוהלים, לצורך "עצרת מתמשכת" תחת הכותרת: "הטרנספר לא יעבור". במועצת יש"ע מעריכים כי מאות ואלפים צפויים להגיע אליו מדי יום, לדברי המארגנים "בכל מזג אוויר". האוהלים ישתרעו על פי התכנון ממשרד האוצר ועד למוזיאון ישראל. במהלך כל יום ייצאו יושבי המאהל 3 פעמים לצמתים בירושלים ויחלקו חומרי הסברה - ובשעה 18:00 בערב יקיימו הפגנה מול הכנסת.

 

גורם בכיר ביש"ע אמר ל-ynet: "אנחנו באים לתבוע את עלבונה של הדמוקרטיה בפני הדורסנות של שרון. זו המשמעות האמיתית". ח"כ אורי אריאל אמר במאהל: "באנו לחבר את בית המחוקקים חזרה אל העם, אני קורא לכל נבחרי העם להגיע ולהשתתף בהתחברות הזאת, על אף חילוקי הדעות".

 

בהכנת הידיעה השתתפו אילן מרסיאנו ואפרת וייס
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
אריאל שרון. תקף את לנדאו
צילום: רויטרס
צילום: איי אף פי
עוזי לנדאו. מעודד סרבנות?
צילום: איי אף פי
צילום: פייר תורגמן
מטרפד את המו"מ עם יהדות התורה
צילום: פייר תורגמן
מומלצים