שתף קטע נבחר

האוצר: גישה לנכים - לא בכל בתי הספר

כך עולה ממכתב ששלח שר האוצר לישיבת ועדת העבודה, הרווחה והבריאות. האוצר מוכן לממן רק חלק קטן מבניית אמצעי הנגישות ורק במוסדות לימוד שבהם לומדים תלמידים נכים. ארגוני הנכים זועמים: "לא נתפשר ולא ניתן יד להמשך הוצאתנו מהחיים בישראל". משרד האוצר בתגובה: "הוועדה ערכה שינויים משמעותיים בהצעת החוק לשיוויון זכויות לאנשים עם מוגבלויות, בה תומך נתניהו, ויש עלויות גדולות מאוד שלא נבחנו מקצועית מול הממשלה"

אין מימון לנכים: משרד האוצר הודיע היום (ג') כי אינו מוכן לממן את בניית אמצעי הנגישות לאנשים עם מוגבלויות למבנים ציבוריים, שעלותו מוערכת בכ-4.5 מיליארד שקלים. הסעיף נידון היום בישיבת ועדת העבודה, הרווחה והבריאות, בראשות ח"כ שאול יהלום. ספק אם ההצבעה על הסעיף בחוק לשוויון זכויות, שמיועדת למחר, תתקיים במועד משום שארגוני הנכים מתכוונים להיאבק. 

 

במהלך הישיבה התקבל מכתב משר האוצר בנימין נתניהו, שבו נכתב כי משרד האוצר מתנגד לאישור סעיף הנגישות בחוק במתכונתו הנוכחית, בשל עלותו הגבוהה וכי הוא מוכן להקצות לכך כ-700 מיליון שקלים בלבד. עוד דרש האוצר מהוועדה להוריד את הסעיף לפיו בתוך שש שנים יונגשו כל מוסדות החינוך לנכים. להערכת האוצר, עלות הסעיף הזה הוא כ-75% מעלות החוק הכוללת.

 

נציגי האוצר שהשתתפו בדיון הודיעו כי המשרד מתחייב לממן אמצעי נגישות רק במוסד חינוך שבו לומד תלמיד בעל מוגבלות.

 

נציגי ארגוני הנכים הביעו אכזבה וזעם מהחלטת האוצר. ראש מטה מאבק הנכים, יואב קריים, אמר: "אני לא מוכן להתפשר על התוכנית הלאומית להנגשת מוסדות החינוך ולא על תוכנית הנגשת מבני ציבור בטענה של נטל בלתי סביר. כמו שאפשר להטיל על עסק פרטי את המחוייבות לאמצעי נגישות, כך אפשר לחייב גם מוסד ציבורי. הנגשת מוסדות חינוך פירושה שאנשים עם מוגבלויות יוכלו ללמוד כאחד האדם ואחר כך להשתלב כאנשים בוגרים בשוק העבודה. לא ניתן יד להמשך הוצאתנו מהחיים הנורמטיביים של הציבור בישראל".

 

יו"ר הוועדה, ח"כ יהלום: "בהתחייבות האוצר להתקין אמצעי גישה בבתי ספר שבהם לומדים תלמידים נכים לא פתרנו את הבעיות. מה עם הורים או מורים בעלי מוגבלויות? מה עם מתנ"סים? מה עם החינוך המיוחד ובתי ספר מיוחדים? חייבים ליצור מצב של הנגשה אוניברסלית של מוסדות החינוך בארץ, צריך לעשות את כל המאמצים שהחוק יעבור. אם אין ברירה, נלך ראש בראש עם האוצר, נגייס תמיכה רחבה ונצליח".

 

מאוחר יותר החליט ח"כ יהלום לקרוא לאוצר לשבת למשא ומתן ולגבש הסכמה בעניין.

 

משרד האוצר: העלויות לא נבחנו מקצועית מול הממשלה

 

ממשרד האוצר נמסר בתגובה כי "בניגוד לרושם שיצרה הודעת ועדת העבודה, הרווחה והבריאות מהיום, שר האוצר תומך בהצעת החוק הממשלתית לשיוויון זכויות לאנשים עם מוגבלויות. מכתבו של שר האוצר ליו"ר הוועדה, ח"כ יהלום, מתייחס לשינויים המשמעותיים שערכה הוועדה בהצעת החוק המקורית, ולה עלויות גדולות מאוד שלא נבחנו מקצועית מול הממשלה.

 

"שר האוצר הבהיר לח"כ יהלום כי גיבוש התקציב צריך להיעשות בהידברות עם נציגי האוצר וחברי הוועדה, וכי תהליך זה עדיין לא מוצה. שר האוצר הורה לאנשי משרדו להיכנס לדיונים אינטנסיביים עם יו"ר הוועדה כדי לאפשר הצבעה על החוק בהקדם". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אורי פורת
עלויות גבוהות. נתניהו
צילום: אורי פורת
צילום: גבי מנשה
לא נתפשר. קריים
צילום: גבי מנשה
מומלצים