שתף קטע נבחר

"החמאס מנסה לגרור אותנו לקראת הבחירות"

בעקבות התקרית שבה ירה טנק לעבר חוליית משגרי קסאמים, והרג שבעה נערים בבית להיא שברצועה, מזהירים גורמי צבא שהחמאס מעוניין לגרור את צה"ל לתוך אזורים צפופי אוכלוסין לקראת הבחירות הקרבות. מטרת החמאס: לפגוע באבו מאזן. הבוקר נורה מטח נוסף לעבר שדרות, לא היו נפגעים. והלילה: מחבל ניסה לירות אל חיילים במחסום ארז ונורה למוות

"החמאס פועל בניסיון לגרור את צה"ל ללב האוכלוסיה הפלסטינית, כדי לגרום לשיבוש מהלך הבחירות ברשות" - כך אמרו ל-ynet גורמי צבא בעקבות תקרית ירי פגז הטנק בבית להיא, שממנו נהרגו שבעה פלסטינים - כולם בני 17 ומטה ובהם ילד בן 11. בצה"ל מתעקשים גם כעת, אחרי תחקירים נוספים: "הירי היה בלתי נמנע".

 

בינתיים, הירי מעזה נמשך: שתי רקטות קסאם נחתו הבוקר (יום ד') באזור שדרות. אחת מהן נחתה באזור התעשייה של שדרות, סמוך למכללת ספיר. איש לא נפגע ולא נגרם נזק. הרקטה השנייה נחתה בפעם הראשונה בתוך קיבוץ גבים והסבה נזק קל למבנים. זמן קצר לאחר מכן נפלה פצצת מרגמה ביישוב ישראלי בצפון הרצועה. איש לא נפגע, אך נזק נגרם לאחד המבנים.

 

קודם לכן הלילה סיכלו חיילי צה"ל ניסיון פיגוע במחסום ארז. חולייה של שלושה מחבלים שהתקרבה לצד הפלסטיני של המחסום, החלה להשליך רימונים ולירות לעבר החיילים, במקביל נורו פצצות מרגמה לעבר האזור. אחד החמושים פוצץ מטען סמוך לקיר המעבר בניסיון לחדור לצד הישראלי, אך קצין צה"ל שהיה במקום הסתער לעברו והרג אותו. שלושה שוטרים פלסטינים נפצעו מהירי, ופונו לבית החולים ברזילי באשקלון. אין נפגעים בקרב חיילי צה"ל.

  

הג'יהאד האיסלמי וגדודי חללי אל אקצה נטלו במשותף את האחריות על ניסיון הפיגוע שהתרחש שעה קלה לפני שהמעבר אמור היה להיפתח, כדי לאפשר לכ-800 עולי רגל פלסטינים לעבור למצרים ומשם למכה שבסעודיה. בעקבות האירוע נסגר המחסום, וכניסתם של עולי הרגל למצרים לא התאפשרה.

 

בצה"ל אומרים כי לא ניתן להתעלם מעשרות מטחי המרגמות והקסאמים שמשגרות חוליות הטרור, בעיקר החמאס, לעבר יישובים בגוש קטיף, צפון הרצועה והנגב המערבי. כל אלו קשורים קשר ישיר והדוק לבחירות, ולרצונו של החמאס לפגוע באבו מאזן, לדברי גורמי צבא.

 

"כרגע יש לנו בעיות אובייקטיביות, ללא קשר לבחירות או להליך מדיני כזה או אחר, להיכנס לפעילות בשטח הפלסטיני", אמרו גורמים בצה"ל, "אבל ברור מאליו שלא נוכל להמשיך לשתוק ולבצע פעילות נקודתית, ובסופו של דבר צה"ל יבצע מבצע בסדר גודל נרחב ומשמעותי".

  

"הפעילות של ארגוני הטרור מכוונת בראש ובראשונה נגד אבו מאזן", הסבירו גורמי צבא, "הבחירות המתקרבות גורמות להם אי-נוחות והם מנסים לשדר מסר לאבו מאזן על גבינו. היה נס בכך שלא נפצעו הילדים שהוסעו באוטובוס, אחרת אף אחד לא היה פוצה פה. ברגע שזוהתה אותה חוליית מחבלים, אנחנו לא יכולים לעבור על כך לסדר היום וחייבים לבצע ירי לעברה, אחרת הירי היה נמשך".

 

הלוויות ברצועה (צילום: איי.אף.פי) 

 

לגבי הירי עצמו, הסביר גורם צבאי כי ביצוע ירי פגז טנק מתקבל רק לאחר שורה של אישורים ברמות פיקוד היררכיות. לדבריו, ככלל - מפקד חטיבה, במקרה זה מפקד החטיבה הצפונית, אלוף-משנה אבי לוי, הוא זה שאישר את הירי. "ישנם מספר מעגלים שאמורים להיסגר לפני ביצוע הירי. כלומר מספר מערכות צריכות לתת את אותה תמונה ורק לאחר שאין כל ספק, ניתן האישור.

 

"המושג שבו אנו משתמשים בהיבט זה הוא 'הפללה', כלומר אותו אדם שנראה במערכות השונות הוא חמוש שמבצע פעילות טרור. במקרה הזה זוהו בוודאות חברי החוליה כשהם מתעסקים עם משגרי מרגמות, ולכן, בסופו של דבר ניתן אישור הירי".

 

הגורם הוסיף שכאשר צה"ל פועל בעומק השטח הפלסטיני, הנוהל דומה - ברגע שמזוהה חמוש באזור הכוחות הפועלים, גם אם אינו יורה באותו רגע, הרי מדובר במחבל וניתן אישור ירי מאחת מרמות הפיקוד. "חשוב להדגיש כי לעולם אין דבר כזה ירי על בסיס זיהוי לא מאומת או ללא הצלבה.

 

"לעתים מתרחשות טעויות כפי שראינו בתקרית בציר פילדלפי בחודש שעבר, כאשר נורו בטעות שלושה שוטרים מצרים במקום חוליית מחבלים, בעקבות תקלה חמורה בשרשרת הפיקוד. אז באנו והודנו שמדובר בטעות, כעת הדברים אחרים והחוליה שזוהתה היא זאת שנפגעה, בהחלט ייתכן שבין הנפגעים היו גם אזרחים, כי כל האזור אינו מבודד, אבל בהחלט פעלנו כאן לפי הנהלים ומנענו המשך ירי".

 

עדות מהשטח: המחזה היה מזוויע

 

הפראמדיק של הסהר האדום, חאלד אבו-סעדה, שהגיע למקום מיד לאחר הירי סיפר ל-ynet על תמונות הזוועה שראה, והאשים את חיילי צה"ל בכך שידעו שהם עומדים לפגוע בילדים: "הגעתי למקום בשעה 7:50 בבוקר, דקה לאחר שהפגז פגע בילדים. המחזה היה מזוויע. לא גופות, אלא חלקי גופות והרבה".

 

אבו-סעדה סיפר כי בשעה שהתקדם עם האמבולנס לכיוון האירוע, ראה את יורי הקסאם עוזבים את המקום ללא פגע. "הטנק היה מולנו בקרבת מקום. החיילים השקיפו על המקום והכל היה ברור לנגד עיניהם, ולא היה מובן איך הם פגעו בילדים. הם ראו בבירור שמדובר בילדים וגם יכלו לקבוע בוודאות את מיקום החמושים. מיקום הטנק מוכיח מעל לכל ספק כי לא היה מקום לטעות, מה שמעלה את החשד כי היה כאן ניסיון מכוון לפגוע בילדים".

 

"ראיתי הרבה דם, הרבה מאוד דם. אספנו גופות, חלקי גופות והרבה. חלפו שעות עד שזיהו אותם". אבו-סעדה אומר כי גילאי ההרוגים מצביעים בבירור כי מדובר בילדים תמימים וחפים מפשע ולא בחמושים. "ההרוג והפצוע הכי מבוגרים במקום היו בני 17. שום חוליה ושום יורי קסאם. אלה נעלמו מהר מאוד מהמקום ללא כל פגע".


פורסם לראשונה 04/01/2005 23:44

 

בהכנת הידיעה השתתף שמוליק חדד
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
ירי הקסאם נמשך (ארכיון)
צילום: רויטרס
צילום: רויטרס
נפגעים רבים מירי הטנק
צילום: רויטרס
צילום: איי פי
המקררים התמלאו בגופות ההרוגים
צילום: איי פי
צילום: איי אף פי
אבל וזעם
צילום: איי אף פי
צילום: רויטרס
ירי הטנק הקטלני. ארכיון
צילום: רויטרס
מומלצים