שתף קטע נבחר

רמון: הצטרפות יהדות התורה - בשורה היסטורית

בעבודה מברכים על פסיקת הרב אלישיב ששלחה את חברי יהדות התורה אל הקואליציה. רמון: "זו בשורה גדולה לעם ישראל ולמדינת ישראל". לעומתו תוקף לפיד: "ההסכם הזה לא שייך לתחום הפוליטיקה אלא לתחום הפסיכיאטריה". פורז: חבל מאוד שהחלטות גורליות במדינה מתקבלות על ידי רבנים שכל עניינם הם סכומי הכסף שמקבלים מוסדות החרדים

בעבודה שמחים, בשינוי תוקפים: הודעת יהדות התורה אחר הצהריים (יום ד') על הצטרפותה לממשלה התקבלה במערכת הפוליטית ברגשות מעורבים. אנשי מפלגת העבודה, במיוחד אלה שצפויים למלא תפקידים בממשלה, ושהיו מוטרדים בשבוע האחרון עד מאוד - קיבלו את ההודעה בשמחה רבה, ולא הסתירו אותה.

 

ח"כ חיים רמון, הנחשב לאחד מאדריכלי ממשלת שרון החדשה, אמר בשיחה עם ynet כי "זו בשורה גדולה לעם ישראל ולמדינת ישראל. הקמתה של ממשלה שתוביל ליציאת עם ישראל והמדינה מעזה הוא דבר בעל משמעות הסטורית, ואני מקווה שההריון המתקדם והלידה המאוד כואבת של הממשלה הזאת תוליד את הילד המוצלח יותר לטובת ילדינו".

 

בנושא ההתנתקות קורא ח"כ רמון לזרז את התהליך ולא לבזבז זמן. לדבריו, "צריך לקבל החלטה במהירות בממשלה ולהוציא אותה מן הכוח אל הפועל בצורה הכי מזורזת, שלוקחת בחשבון את האינטרסים של המתנחלים. להישאר בעזה עוד שישה חודשים זה לא סביר, וצריך לקצר לשלושה ארבעה חודשים".

 

יו"ר סיעת העבודה והשרה המיועדת ח"כ דליה איציק, אומרת כי "הצטרפותנו לממשלה תבטיח את ביצוע ההתנתקות ותשדר למסיתים ולממרידים מסר ברור: דעת הרוב בעם ובכנסת היא הקובעת והמיעוט חייב לציית להחלטות הממשלה".

 

גם שר התשתיות המיועד, ח"כ בנימין בן אליעזר, בירך על ההחלטה, הזהיר מפני האלימות של המתנחלים ואמר ל-ynet: "החלטה הפוכה יכלה לקרוע את העם הזה לשני חלקים ברורים: חלק בעד ההתנקות וחלק נגד. זה הסיכוי היחידי שיביא לכך שהתהליך המדיני יתחיל לזוז. המראות בעזה לא משאירות ספק, שבלי התחלה של מהלך מדיני שום תשובה צבאית לא תעזור. אני מקווה שהמהלך הזה יוביל לא רק לתחילת של מנוף מדיני שישנה הכל, אלא גם מנוף כלכלי".

 

לפיד: ההסכם הזה שייך לתחום הפסיכיאטריה

 

בשינוי, שנשארה באופוזיציה אחרי שנתיים של נאמנות כמעט עיוורת לאריק שרון, תוקפים בחריפות את הצטרפותה של יהדות התורה לממשלה. יו"ר שינוי, השר יוסף לפיד, פרסם הודעה ארוכה, בה הוא כינה את ההסכם הקואליציוני שעתיד להיחתם כהסכם מתחום הפסיכיאטריה. לדברי לפיד, "לא היה ספק שתמורת 290 מיליון שקל גם הרב אלישיב ימצא שההלכה מאפשרת ליהדות התורה לתמוך בממשלה, וכי תקופת ההמתנה נועדה להוכיח שעל פי ההלכה אפשר יהיה להצטרף לממשלה לגמרי תמורת עוד כמה מאות מיליונים".

 

על פי לפיד, "מפלגת העבודה מוותרת על השליטה בתקציבי המדינה שתהיה בידי ליצמן, מוותרת על דו"ח דברת שלבו נעקר ומוותרת על הציבור החילוני ששלח אותה לכנסת וכל זאת כדי להכניס את יהדות התורה לממשלה למרות העובדה שהם מתנגדים להתנתקות. ההסכם הזה לא שייך לתחום הפוליטיקה אלא לתחום הפסיכיאטריה והמשך עוד יבוא כאשר ש"ס תצטרף תמורת סכום שהרב עובדיה יוסף ייקבע על פי ההלכה".

 

גם שר הפנים לשעבר, ח"כ אברהם פורז, תוקף בחריפות את העובדה שהרב אלישיב היה זה שהחליט על הקמת הממשלה ואומר: "חבל מאוד שהחלטות גורליות במדינה מתקבלות על ידי רבנים שכל עניינם הם סכומי הכסף שמקבלים מוסדות החרדים. מגוחך שבמדינת ישראל של המאה ה- 21 גורלם של חיילי צה"ל שמסכנים את חייהם בעזה נתון בידי רבנים לא ציוניים שמייצגים ציבור שלא משרת בצבא".

 

שר השיכון והבינוי המיועד, ח"כ יצחק הרצוג אומר: "לפני שהציניקנים משינוי קופצים, חשוב לכבד את אומץ הלב של מקבלי ההחלטה בציבור החרדי על המהלך שמקדם תוכנית מדינית חשובה". 

 

מבחן ההישרדות

 

המבחן הגדול של אריק שרון ושותפיו החדשים לממשלה שתושבע ככל הנראה בתחילת השבוע הבא, הוא מבחן ההישרדות לאור המשימה המורכבת העומדת בפני הממשלה: הסגת ישראל מתוך רצועת עזה.

 

מבחינת מפלגת העבודה, יש להניח כי לא תהיה לשרון כל בעיה, כל זמן שהנסיגה תתבצע בהתאם ללוחות הזמנים שנקבעו, והוא לא יעשה שום ניסיון למרוח זמן. אלא שמבחינת יהדות התורה, לא ברור עד כמה החלטת הרב אלישיב היא סופית. כלומר: לא מן הנמנע, כי ככל שהזמן יעבור, הלחץ מצד המתנחלים ייגבר וכך גם האלימות - תשתנה עמדתו של הרב וכן של שאר הפוסקים. העתיד פחות מצפוי לאור ההתנהגות האלימה של המתנחלים כלפי כוחות הביטחון.

 

ובאותה נשימה, אסור גם לשכוח את מתנגדי הנסיגה מעזה שנמצאים בתוך סיעת הליכוד. מספרם נע ונד בחודשים האחרונים בין עשרה ל- 15, אולם קשה לדעת מה יהיה בשעת אמת. קשה לדעת כיצד יינהגו הם וחבריהם בשעה שהלחץ מצד המתנחלים יגיע לשיאו. אי לכך, אפשר אולי לברך על המוגמר הערב ולהביע שביעות רצון מכך כי ממשלה חדשה תוקם כבר בשבוע הבא, אבל מוקדם מדי לקבוע כמה היא תחזיק מעמד, איך היא תפעל ועד כמה היא תוכל לבצע המשימה המרכזית שלה: הוצאת ישראל מעזה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מיכאל קרמר
רמון. משמעות היסטורית
צילום: מיכאל קרמר
צילום: אלכס קולומויסקי
לפיד. הסכם מתחום הפסיכיאטריה
צילום: אלכס קולומויסקי
צילום: צביקה טישלר
פורז. ההחלטות הגורליות ע"י רבנים, שכל עניינם הוא כסף
צילום: צביקה טישלר
צילום: דן בלילטי
יהדות התורה. בפנים
צילום: דן בלילטי
מומלצים