שתף קטע נבחר

"המדינה אישרה בטעות 130 מיליון שקל לאחים עופר"

שר התשתיות היוצא, מודי זנדברג, התריע בפני שרון ונתניהו על כך שזכייתם של האחים עופר במכרז תחנת הכוח במישור רותם, אושרה לפי הצעת מחיר שגבוהה מהמחיר שוועדת המכרזים הבינמשרדית התכוונה לאשר; היקף הטעות, לפי הטענה: 130 מיליון שקל ; האחים עופר: לא ידוע לנו על כך

המדינה אישרה, בטעות, לחברת האנרגיה של האחים עופר, 130 מיליון שקלים מעבר למה שהתכוונה לתת להם עבור תחנת הכוח שהם מתכננים להקים במישור רותם. כך טוען שר התשתיות היוצא, מודי זנדברג, במכתב ששלח לאחרונה לראש הממשלה, אריאל שרון, ולשר האוצר, בנימין נתניהו, יומיים לפני שפוטר יחד עם שרי שינוי האחרים.

 

חברת האחים עופר מתכוונת להקים תחנת כוח פרטית במישור רותם, כנראה בשותפות עם ענקית הגז הטבעי בריטיש-גז. על פי החלטת ועדת המכרזים הכללית, שאישרה את הקמת התחנה, תוקם התחנה בהשקעה של 274 מיליון דולר. חישוב הסכום נעשה לפי תעריפי החשמל שהתחנה אמורה לייצר.

 

אלא שממכתבו של זנדברג עולה, כי פקידי משרד התשתיות חושדים שוועדת המכרזים טעתה  בחישוב התעריפים, שהוביל להחלטה על היקף ההשקעה בתחנה. על פי החשד, חושבו הסכומים, בטעות, לפי תעריפי זמני השפל באספקת החשמל, במקום לחשב אותם לפי תעריפי זמני השיא. היקף הטעות עומד, על פי החשד, על כ-130 מיליון שקלים.

 

"לאחרונה נמסר לי כי הזכייה אושרה לפי הצעת מחיר הגבוהה מהמחיר שוועדת המכרזים התכוונה לאשר, עקב טעות של ועדת המכרזים", כתב זנדברג לשרון ונתניהו, "הנני סבור שעלינו לדרוש מהזוכה לתקן את הטעות... לדעתי, לא ניתן לעבור לסדר היום על טעות בסדר גודל כזה, ויש לבחון את האמצעים המשפטיים העומדים לרשותנו כדי לתקנה, ואף להפיק לקחים".

 

מקבוצת האחים עופר נמסר בתגובה: "הקבוצה זכתה במכרז רותם אחרי שועדת המכרזים של החשב הכללי נהלה מו"מ שבמסגרתו הופחת המחיר במכרז באופן משמעותי לטובתה של המדינה ולרעת האחים עופר. קבוצת האחים עופר עמדה בכל תנאי המכרז ולאחר בדיקה מקיפה של ועדת המכרזים שנמשכה חודשיים הוכרזה כזוכה. הקבוצה ממשיכה בהקמת הפרויקט על פי ההסדרים שהוכתבו לה ע"י ועדת המכרזים. לאחים עופר לא ידוע על המכתב המדובר או על כל טעות אחרת שנפלה כביכול במכרז".

 

זנדברג סירב להגיב לדברים. גם במשרד האוצר סירבו להגיב לטענות. עד כה לא התקבלו תגובות ממשרד התשתיות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שר התשתיות לשעבר, מודי זנדברג: שלח מכתב
צילום: מיכאל קרמר
עידן עופר: קיבל בטעות 130 מיליון שקל
צילום: מיכאל קרמר
מומלצים