שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  שרון ונתניהו יצטרכו להסביר מינוי פישר

  ראש ועדת המינויים הבכירים, גבריאל בך, יבדוק מדוע הועדף אזרח זר על פני מועמדים ישראלים לתפקיד כה בכיר. גורם בבנק ישראל: "נוציא אלפי שקלים כדי לתרגם לו מאמרים, והדיונים ייראו כמו אימון של מכבי תל אביב". מנכ"ל משרד ראש הממשלה: "מדובר ביהודי ובכלכלן מעולה"

  "אנחנו נצטרך בהחלט לדון בשאלה מדוע הועדף אזרח של מדינה אחרת על מועמדים ישראלים לתפקיד כה בכיר. אזמן את ראש הממשלה ואת שר האוצר כדי לשמוע מפיהם מדוע הם בחרו דווקא במר סטנלי פישר". כך אמר אמש ל"ידיעות אחרונות" השופט בדימוס גבריאל בך, שעומד בראשות הוועדה למינויים בכירים בשירות המדינה.

   

  בך נשמע אמש מופתע מהמינוי וגם מהעובדה שאיש מטעם הממשלה לא דיבר איתו. "שמעתי על המינוי של מר פישר רק מהטלוויזיה. איש לא פנה אלי בעניין הזה עד עכשיו", אמר.

   

  לדברי בך, גם מנכ"ל משרד ראש הממשלה, אילן כהן, ומנכ"ל משרד האוצר, הד"ר יוסי בכר, יצטרכו לספק תשובות לוועדת המינוים. "בהחלט מעניין אותנו מדוע לא נבחרו מועמדים שנבחנו, והאם המועמד שנבחר הוא הטוב ביותר", אמר בך והוסיף כי סטנלי פישר יצטרך להתייצב בפני הוועדה ולענות על שאלותיה. בך הבטיח שהוועדה בראשותו לא תעשה קיצורי דרך בגלל הסמיכות למועד פקיעת הכהונה של הנגיד הנוכחי, ה-16 בינואר. "נבדוק ונתשאל את כל מי שצריך וככל שיידרש", ציין בך.

   

  נתניהו: פישר מכיר את כלכלת ישראל

   

  שר האוצר, בנימין נתניהו, אמר הבוקר ב"קול ישראל" כי פישר מביא עימו לתפקיד דבר מה נוסף, לא רק במעמד הבינלאומי שלו, או בקשרים שלו. "דיווחתי לראש הממשלה שהופתעתי לשמוע שפישר מוכן לשקול את ההצעה. מהרגע ששוחחתי על כך עם רה"מ הייתה הסכמה מיידית בינינו שאם אדם כזה יבוא, נאמץ אותו בשתי ידיים. אמרו שפישר לא מכיר את כלכלת ישראל, אך הוא כן מכיר אותה. הוא מכיר את בעיות החברה. הוא מכיר גם את הדבר שחלק מהמבקרים אינם מכירים, שאין סתירה בין כלכלה נכונה וחברה נכונה".

   

  נתניהו הוסיף כי נודע לו מהעיתונות שהשגריר באו"ם, דני גילרמן, פנה לסטנלי פישר, "אז חשבתי מדוע לא לחשוב על האיש המבריק הזה, שהוא יהודי חם וציוני, וננסה באמת לשדל אותו לעלות לארץ, לתת מקשריו וכישוריו לטובת כלכלת ישראל ואזרחיה. להפתעתי הוא אמר שהוא מוכן לשקול את זה. מאוד שמחתי שאדם בשיעור קומה כמוהו ישקול את הדבר הזה, זה רק בגלל הציונות שבו".

   

  עוד אמר נתניהו כי "המועמדים שיש לנו הם מצוינים. יש לנו אנשים ברמה גבוהה מאוד וגם אנשים שלפחות עם חלק מהם הייתי מאוד נהנה לעבוד".

   

  פלסנר: קשה להסכים עם המינוי

   

  הבחירה בפישר לתפקיד הנגיד התקבלה אתמול ברגשות מעורבים. "מדובר במינוי שקשה להסכים איתו: הרי אפשר למנות גם שרים מחו"ל, מוכשרים וטובים לכמה וכמה תפקידי שרים בממשלת ישראל", אמר אתמול המשנה לנגיד בנק ישראל לשעבר, הפרופ' יקיר פלסנר. "פישר בוודאי לא מכיר את המשק הישראלי כמו כמה וכמה אנשים שיכולים בהחלט להיות נגיד בנק ישראל. חורה לי שימונה לנגיד אדם שלא יכול לדבר בעברית שוטפת לעם ישראל".

   

  שאלת השפה הטרידה אתמול גם בכירים בבנק ישראל עצמו. "אין לנו דבר נגד סטנלי פישר, אבל אני רק חושב על עשרות אלפי השקלים שנוציא פה בכל חודש לתרגם לו את כל המחקרים והמסמכים שמכינים בבנק לאנגלית, ועל כל מה שיקרה בדיונים בבנק שיתנהלו כנראה, לפחות בחלקם, באנגלית, בערך כמו אימון של קבוצת מכבי תל אביב", אמר בכיר בבנק.

  לעומתו טען נגיד הבנק לשעבר ד"ר משה מנדלבאום כי "פישר הוא מגדולי הכלכלנים בעולם, והוא יתרום לישראל אמינות ולמשק יציבות. זאת בחירה מצוינת".

   

  גם מנכ"ל משרד ראש הממשלה, אילן כהן, נחלץ אתמול להגן על המינוי. "מבין המועמדים הישראלים שפגשנו יש בהחלט כאלה שהיו מסוגלים לשמש כנגידים, והשם של סטנלי פישר עלה רק לפני כמה שבועות, הסביר כהן. "אז זה נראה רחוק, והמשכנו לבדוק מועמדים ישראלים. מה שהשתנה עכשיו הוא שאדם ברמה הזאת פתאום אומר לך 'כן' ואומר שהוא מוכן לקבל אזרחות ישראלי.

   

  "ישראל צריכה לקבל החלטות בנוגע לשייכות לגוש האירופי. ישראל צריכה לקבל החלטות בנוגע למטבע שלה. כשאדם שהיה מועמד לתפקיד הנגיד האמריקני אומר 'כן', אז שמו נכנס גם למסגרת השיקולים. מדובר בכלכלן מעולה, שיוכל לסייע לישראל. לא ראינו בזה שהוא עדיין לא אזרח ישראלי סיבה לפסול אותו".

   

  כהן הוסיף שפישר "מעורב במה שקורה בישראל, והיה מעורה מאוד בתוכנית הייצוב הכלכלית ב-1985. הוא רוצה לתרום, והוא בהחלט עולה בנתונים מסוימים על שאר המועמדים".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: עמית שאבי
  שרון נתניהו. בחרו בפישר
  צילום: עמית שאבי
  צילום: אלכס קולומויסקי
  גבריאל בך. מופתע מהמינוי
  צילום: אלכס קולומויסקי
  מומלצים