שתף קטע נבחר

סקר: תיתכן מתקפה הרסנית על הרשת בתוך עשור

מכון המחקר Pew Internet & American Life Project ערך סקר בקרב 1,200 מומחים, בו ביקש מהם לצין אילו תחזיות מבין אלו המוצגות יתרחשו. מרביתם, למרות האופטימיות שנקטו, סבורים כי האינטרנט עומד בפני סכנה גדולה

בעשור הקרוב תתרחש לפחות מתקפה הרסנית אחת על האינטרנט, כך סבור רובם המכריע של המומחים והאנליסטים שהשתתפו במחקר של קבוצת Pew Internet & American Life Project.

 

מכון המחקר, שפירסם אתמול (ב') סקר שערך בנוגע לעתיד האינטרנט, מצא כי 66% מבין 1,200 הנשאלים (אנשי טכנולוגיה וחברה), מסכימים לתחזית על פיה עד 2014 תתרחש התקפה רחבת היקף על האינטרנט, או על התשתיות הלאומיות בארה"ב, שתגרום נזקים גדולים.

 

"בהתחשב במצב הטרור בימינו, וברצונם של ההאקרים להתגאות בכישוריהם – מתקפה היא בלתי נמנעת, וכמהו גם היכולת האנושית לתקן את הבעיה רק לאחר שהיא מתרחשת", כתב אחד המומחים בדו"ח.

 

הסקר, שבוצע בשיתוף אוניברסיטת אלון שבצפון קרוליינה, הציג בפני הנשאלים רשימת תחזיות לעשור הבא, וביקש מהם לציין אילו תסריטים לדעתם אכן יתרחשו במציאות ואלו לא.

  

סכנה לפרטיות

 

אחת התחזיות שעליהן הסכימו מרבית המומחים היתה, שככל שהתקני מיחשוב משולבים ביותר ויותר חפצים – החל מבגדים ומכוניות, וכלה בטלפונים ובאריזות של תרופות – ממשלות וחברות גם יחד ישתמשו בהם בכדי לעקוב אחר צרכנים ואזרחים.

 

59% מבין המומחים שנשאלו סברו שהתחזית הזו תתגשם, למרות שחלקם רואים בממשלה שחקן משני. "נראה לי שמרבית המעקבים יתבצעו באופן פרטי", כתבה סוזן קרופורד, פרופ' למשפטים ועמיתה במרכז לדמוקרטיה וטכנולוגיה, בתשובתה לשאלות שבסקר. "יהיה פיקוח רב, אבל לדעתי הוא ישמש כדי לשווק לנו מוצרים בצורה מותאמת אישית אף יותר מהיום", כתבה.

 

אך לא כל התחזיות זכו לאישור. הסברה שמקורות רפואיים מקוונים יסייעו להתקדמות הרפואה, למשל, כלל לא התקבלה על דעתם של מרבית הנשאלים, שהניחו כי האינטרנט לא יביא לשיפור בתחום הרפואה, דווקא בגלל שברשת יש מידע רב כל כך, שבחלקו אינו מהימן.

 

באופן כללי, סבורים עורכי הסקר, כי מרבית המומחים אמנם אופטימיים לגבי יכולותיה של הטכנולוגיה לקרב בין אנשים, אולם בניגוד לעבר, הם מציאותיים יותר, ומודעים לכך שהרשת טומנת בחובה סכנות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים