שתף קטע נבחר

לשרון עדיין לא מובטח רוב לתקציב

המבחן הראשון של ממשלת האחדות: למרות שכמה מהמורדים בליכוד הודיעו כי בכוונתם לתמוך בתקציב בקריאה ראשונה, לקואליציה אין עדיין את הרוב הדרוש בהצבעה. לפחות על הנייר, 62 ח"כים עדיין מתנגדים, לעומת 58 תומכים. ביחד הבהירו כי הפעם אין בכוונתם להציל את שרון. הבוקר יתכנסו המורדים ויכריעו את גורל התקציב. ייתכן שיחליטו להימנע

האם שרון וממשלת האחדות יעברו את משוכת התקציב? אם לא יחול שינוי של הרגע האחרון, תצביע בצהריים (ד') הכנסת בקריאה ראשונה על תקציב המדינה לשנת 2005. זו הפעם השנייה שהתקציב יובא לקריאה ראשונה, לאחר שממשלת שרון נחלה מפלה בהצבעה הקודמת. לקואליציה לא מובטח עדיין רוב. חמישה ממורדי הליכוד, שביום שני הצביעו בכנסת נגד הרחבתה של הממשלה, הודיעו כי יתמכו בתקציב, ויתר חברי הקבוצה יכריעו הבוקר.

 

גם הודעתם של חברי הכנסת חיים כץ, אהוד יתום, משה כחלון, לאה נס וגלעד ארדן, שיצביעו בעד התקציב לא מעניקה לממשלה רוב, שכן 62 ח"כים עדיין מתנגדים, לפחות על הנייר. לפי שעה, עומד מספר התומכים בתקציב על 58 בלבד, והוא כולל את חברי הכנסת הבאים: 19 חברי סיעת העבודה, 32 חברי סיעת הליכוד, 5 חברי סיעת יהדות התורה המתפצלת וכן שניים מתוך שלושת חברי כנסת ה"מרחפים" בחלל המערכת הפוליטית - יוסף פריצקי ומיכאל נודלמן. ח"כ דוד טל הודיע כי לא יתמוך בתקציב.

 

יו"ר סיעת העבודה, ח"כ איתן כבל, אמר כי התקציב גרוע מאוד, אולם, בשל החשיבות של ההתנקות - העבודה תתמוך.

 

שר האוצר, בנימין נתניהו, שוחח עם חברי קבוצת המורדים בליכוד, בניסיון לשכנע אותם לתמוך בתקציב. נתניהו הבהיר להם שוב כי תקציב תוכנית ההתנקות אינו כלול בתקציב המדינה, ולכן, לא אמורה להיות להם בעיה בהצבעה.

 

גם בלשכת ראש הממשלה פעלו בניסיון לשכנע את המורדים לתמוך בתקציב. יועצו הפוליטי של ראש הממשלה, ארז חלפון, שוחח עם כמה מהמורדים, והפעיל לחצים פנים-מפלגתיים.

 

במערכת הפוליטית העריכו שכמה מהמורדים שעוד לא הודיעו על תמיכתם יודיעו כי יתמכו בתקציב או שיימנעו, לאחר ישיבה שיקיימו הבוקר בכנסת. קיימת גם אפשרות כי בסופו של דבר אולי אפילו כמה מחברי סיעת ש"ס ייעדרו מתוך אולם המליאה בשעת ההצבעה, על חשבון הסכמים עתידיים עם הליכוד. עם זאת, בעניין זה, עדיין אין ודאות.

 

בכירים בקבוצת המורדים אמרו ל-ynet כי לא מן הנמנע שבבוקר תתפתח "דינמיקה של הימנעות". גורם מקורב למנהיג המורדים, ח"כ עוזי לנדאו, אמר: "יכול מאוד להיות שנגיע למסקנה שלהימנע זה הדבר הכי נכון לעשות. יש כל מיני הצעות על הפרק, כולל משאל עם תמורת תמיכה ותמיכה כסימן לרצון לפתוח בהידברות עם ראש הממשלה. בכל מקרה, מה שהכי חשוב לנו עכשיו זה שהקבוצה תצביע ביחד, כגוף אחד. לכן, לאור העובדה שכבר יש כמה ח"כים שהודיעו שייתמכו, לא מן הנמנע שבסוף התקציב יעבור בגלל הימנעות קבוצתית שלנו או תמיכה".

 

בכיר ביחד: זו תהיה התאבדות מצדנו לתמוך בתקציב

 

בשינוי, כצפוי, הודיעו כי יתנגדו לתקציב, וימשיכו להציג פני אופוזיציה לוחמת. ח"כ רוני בריזון אמר ל-ynet: "נצביע נגד התקציב כי אין לנו שום אמון בממשלה שמאחוריו. בהסכם הקואליציוני הובטחו 290 מיליון שקל ליהדות התורה, וכבר בחודש האחרון העבירו להם עוד מאה מיליון.

 

"לא נתמוך בתקציב שבמסגרתו ישלמו שוחד פוליטי אינסופי למפלגה חרדית מתפוררת. דרישות מפלגת העבודה גם הן מוגזמות ובלתי הגיוניות ואין ספק שעד לקריאה שנייה ושלישית זה יעלה עוד הרבה כסף לעם ישראל וללא הצדקה חוץ מהפוליטיקה".

 

ביחד הבהירו כי יתנגדו לתקציב. גורם בכיר במפלגה אמר: "זו תהיה התאבדות מצדנו לתמוך בתקציב כזה. יש לנו מדיניות כלכלית אחרת. ראש הממשלה תמיד יכול למשוך את התקציב, שכן יש לו עד 31 במארס להשיג רוב".


פורסם לראשונה 11/01/2005 23:34

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
שרון ופרס. המבחן
צילום: רויטרס
צילום: רויטרס
נתניהו. שוחח עם המורדים
צילום: רויטרס
צילום אתר הכנסת
כבל. "תקציב גרוע, אך נתמוך"
צילום אתר הכנסת
צילום: אתר הכנסת
יתום. יתמוך
צילום: אתר הכנסת
בריזון. "רק פוליטיקה"
מומלצים