שתף קטע נבחר

התקציב עבר בקריאה ראשונה, המורדים תמכו

תקציב המדינה עבר בקריאה ראשונה ברוב של 64 מול 53 לאחר שקבוצת "המורדים" בליכוד התכנסה והכריעה כי כל חבריה יתמכו בהצבעה בקריאה הראשונה. שר האוצר נתניהו עבר את המשוכה הראשונה - אבל המורדים דורשים משאל עם על ההתנתקות לקראת הקריאות הבאות על התקציב

המורדים תמכו, התקציב עבר: ברוב של 64 מול 53  עברו בצהריים (יום ד') חוק תקציב המדינה וחוק ההסדרים בקריאה ראשונה. זאת, בעיקר לאחר שמורדי הליכוד (או נאמני הליכוד, כהגדרתם) החליטו כי כל חבריהם יתמכו פה אחד בתקציב. יוצא דופן היה ח"כ דוד לוי, שנעדר מההצבעה.

 

המורדים קיימו התייעצות מיוחדת החל בשעה 10 בחדרו של ח"כ אהוד יתום. שלושה חברי כנסת, ובראשם ח"כ חיים כץ, הובילו את הקו של תמיכה בתקציב. כץ הבהיר שבכל מקרה וללא כל קשר להחלטת הקבוצה - הוא מתכוון להצביע בעד. לאחר דיונים ומתוך רצון לשמור על אחדותה של קבוצת המורדים הוחלט בסופו של דבר כפי שהוחלט כלומר לתמוך בתקציב.

 

בהודעת הקבוצה נאמר: "קבוצת נאמני הליכוד, שהיא המחנה הלאומי בליכוד, החליטה לתמוך בתקציב בקריאה הראשונה תוך ציפייה שתהיה

התפתחות, מתוך רצון לאפשר לראש הממשלה לשנות את עמדתו בעניין משאל העם, שהיא הדרך היחידה לשמור על אחדות העם ואחדות הליכוד ולמנוע ריב אחים ולשמור על נורמות וערכים דמוקרטים ראויים. נשקול את צעדנו מחדש לקראת ההצבעה בקריאה שנייה ושלישית".

  

ח"כ אהוד יתום הבהיר: "עד הקריאה השנייה והשלישית אנחנו הולכים לנסות ולאחד את השברים, ולאחד את הקרע בעם כך שיתפכחו האנשים ויגיעו למשאל עם".

 

ח"כ חיים אורון (יחד) אמר בתגובה לאישור התקציב: "עוד תקציב רע של ממשלת שרון-נתניהו עבר והפעם בקולות מפלגת העבודה. אל לשרון ולנתניהו להשלות את עצמם שתחת מטריית תמיכתנו בהתנתקות ניתן להעביר תקציב אנטי חברתי לו אנו מתנגדים מכל וכל".

 

ואילו שר האוצר בנימין נתניהו הביע שביעות רצון רבה. כשנשאל מתי יתקיימו הקריאות השנייה והשלישית, השיב: "כשאדע שיש לי רוב". נתניהו הוסיף: "אני שמח שחבריי נענו וגילו אחריות".

 

הלחצים על המורדים נמשכו יממה

 

זה לא בא בקלות: קבוצת המורדים היתה חלוקה בתוכה, ובשעות הבוקר אף אחד במסדרונות הכנסת לא ידע לומר בבירור מה תהיה ההחלטה הסופית וכיצד תסתיים ההצבעה הדרמטית במליאה. חלק מהמורדים הודיעו כי בכוונתם לתמוך, ח"כ חיים כץ הודיע כי יתמוך ולא יגיע לישיבת המורדים כדי להמנע מלחצים, ואילו אחרים, כמו עוזי לנדאו ודוד לוי - איתנים בדעתם להצביע נגד התקציב.

 

ח"כ דוד לוי אמר עם כניסתו לפגישה: "כל מי שמבין במשחק הפרלמנטרי, יודע

 שיש לשרון זמן עד 31 במרס". ח"כ לוי הבהיר שמבחינתו יש קשר בין ההתנתקות לבין תקציב המדינה. גם ח"כ דוד טל אמר בשיחה עם ynet מוקדם יותר כי נטייתו היא להצביע נגד התקציב. כשנשאל מה יכול לשנות את עמדתו השיב: "לחצים גדולים מאוד".

 

גורמים בכירים בליכוד התייחסו לפרסומים לפיהם ראש הממשלה שרון יילך לבחירות אם התקציב לא יעבור היום בקריאה ראשונה ואמרו: "זה לא יקרה. שרון לא רוצה עכשיו בחירות, והאיום הזה כבר נשמע שמונים פעם לפחות".

   

שר האוצר נתניהו שוחח עם חברי קבוצת המורדים, בניסיון לשכנע אותם לתמוך בתקציב. נתניהו הבהיר להם שוב כי תקציב תוכנית ההתנתקות אינו כלול בתקציב המדינה, ולכן, לא אמורה להיות להם בעיה בהצבעה. גם בלשכת ראש הממשלה פעלו בניסיון לשכנע את המורדים לתמוך בתקציב. יועצו הפוליטי של ראש הממשלה, ארז חלפון, שוחח עם כמה מהמורדים, והפעיל לחצים פנים-מפלגתיים.

 

אפללו מונה לסגן שר התמ"ת? אולי

 

סיפור מוזר אירע היום באשר למינויו סגן שר התמ"ת: השר אהוד אולמרט הודיע מעל בימת הכנסת על החלטת ראש הממשלה שרון למנות את ח"כ אלי אפללו לסגן שר התמ"ת.

 

שרון עצמו אמר לאפללו: "אני שמח על החלמתך ושובך לפעילות פוליטית". אבל אז, שעה קלה לאחר מכן, מסתבר כי בלשכת שרון טוענים כי אפללו טרם מונה רשמית. אז האם יש מינוי? לא ברור.

 

אפללו, אחד מתומכיו של ראש הממשלה, הקפיד להגיע להצבעות הגורליות בכנסת בתקופה האחרונה, למרות האירוע המוחי הקל שעבר. 


פורסם לראשונה 12/01/2005 10:00

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דן בלילטי
המורדים. תמכו
צילום: דן בלילטי
צילום: אורי פורת
נתניהו. קריאה שניה ושלישית? נראה
צילום: אורי פורת
צילום זום 77
לוי. נעדר
צילום זום 77
צילום: איי פי
שרון. יש רוב
צילום: איי פי
מומלצים