שתף קטע נבחר

ועדת החינוך אישרה הצמדת קצינים לתיכונים

הח"כים שריד וברכה ביקשו מוועדת החינוך לפסול את תוכנית "הדור הבא" המציעה להצמיד סגני אלופים לתיכונים. שריד אמר: "אם מורים יהיו מג"דים אסכים שמג"דים יוכלו להיות גם מורים". יו"ר הוועדה, ח"כ פולישוק בלוך: "כאמא, אני תומכת בתוכנית". ברוב קולות אישרו חברי הוועדה את התוכנית

ועדת החינוך של הכנסת אישרה היום (ד') את תוכנית משרד החינוך, בשיתוף חיל החינוך של צה"ל, "הדור הבא" - שמציעה להצמיד קצינים בדרגות סגני אלופים עד אלופים לבתי הספר התיכוניים כדי להכין תלמידים לקראת שירותם הצבאי.

 

הכוונה לערב קצינים בכירים בצה"ל בהרצאות בבתי הספר נחשפה לראשונה ב-ynet לפני מספר שבועות, ועוררה גל מחאה ששיאו היה במכתב של אנשי רוח לשרת החינוך, לימור לבנת. בנוסף, תלמידים "נגד מיליטריזם" קשרו עצמם בשלשלאות לפני שבועיים בעת ביקורו של קצין בתיכון עירוני א' בתל אביב.

 

הח"כים יוסי שריד ומוחמד ברכה, המתנגדים להצעה, העלו את הנושא בפני הוועדה כדי שזו תפסול אותו. ח"כ ברכה הסביר: "מקומם אותי לתת גלימת מחנכים לאנשי צבא. זה אקט חמור ומסוכן. גם בלי זה המדינה נגועה במילטריזם, מצ'ואיזם וכוח. יש לדרוש לבטל את התוכנית או לפחות להשעותה".

 

 

שריד הוסיף: "צבא הוא הכרח וחובה. הגיוני שתלמידים לפני גיוס יוכנו אליו אך לא שלוש שנים מראש והכל במידה הראויה. הצבא מבין בצבאיות וטוב יהיה אם יתעסק בענייניו".

 

שריד אמר כי היה מוכן להסדר שבו מורים יהיו מג"דים ואז מג"דים יוכלו להיות גם מורים.

 

"אני אזרח, לא חייל"

 

התלמידים שהתנגדו לקיומה של התוכנית בתיכון עירוני א' הופיעו בפני הוועדה. אסף ריב, תלמיד י"ב אמר: "אני אזרח, לא מלש"ב ולא חייל. כאזרח זכותי לקבל חינוך אינטרני אבל במקומו אני מקבל הכנה לצה"ל, זה לא לימודים".

 

אלוף משנה זאב שרוני, מפקד מרכז נוער ונח"ל אמר כי על פי נתונים שבידיו ישנה בעיה בהסתגלות החיילים לשירות הצבאי וכי 35% לא מסיימים את השירות. הוא הגן על התוכנית ואמר: "זו תוכנית של משרד החינוך באמצעות צה"ל והיא מובנית להעלאת המוטיבציה והמחוייבות לשירות משמעותי בצה"ל".

 

יו"ר הוועדה, ח"כ מלי פולישוק בלוך, צידדה בתוכנית ואמרה: "כאם לארבעה בנים אני יודעת על בשרי עד כמה הכרחי להכין את ילדינו למשימת השירות הצבאי, הן מבחינה רגשית והן מבחינה חינוכית ערכית".

 

פולישוק הוסיפה כי "החברה צריכה להיות אזרחית ומושתתת על נורמות אזרחיות כאשר הצבא הוא חלק מהעם".

 

שלושה ח"כים נוספים צידדו בתוכנית: גילה פינקלשטיין, מגלי והבה ואורי אריאל. הוועדה החליטה שמטרת התוכנית, כפי שהוצגה על ידי משרד החינוך וצה"ל, הנה הכנת בני הנוער לשירותם הצבאי. "הוועדה רואה חשיבות בתוכנית זו לבני הנוער המחוייבים על פי חוק מדינת ישראל לשרת שירות צבאי ממושך", נאמר.

 

נח שליו, ממינהל הנוער במשרד החינוך, אמר: "תוכנית ההכנה לצה"ל היא תוכנית ותיקה הקיימת מאז קום המדינה. הרוב המוחלט של המנהלים מעוניין בה והיא מופעלת בהיקף של 30 שעות במשך שלוש שנות התיכון והיא כוללת מידע, דיונים והתנסות". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: צביקה טישלר
פולישוק בלוך. "הכרחי להכין את ילדינו"
צילום: צביקה טישלר
צילום: תומריקו
שריד. "למה שלוש שנים מראש?"
צילום: תומריקו
צילום: יריב כץ
ברכה. "מיליטריזם ומצו'איזם"
צילום: יריב כץ
מומלצים