שתף קטע נבחר

פינס: הרשויות לא יעמדו במימון דו"ח דוברת

שר הפנים הטרי, אופיר פינס, מזהיר כי יישום לא אחראי של דו"ח דוברת יביא לחלחול המשבר ברשויות המקומיות לפיתחה של מערכת החינוך - זאת, בשל העברת מורים מאחריות משרד החינוך לאחריות הרשויות

"דו"ח דוברת עלול להטיל על השלטון המקומי מעמסה כבדה ובלתי מתוכננת אם לא ייושם באופן אחראי", כך הזהיר הערב (יום ד') שר הפנים הנכנס, אופיר פינס, במסיבת עיתונאים שכינס בלשכתו עם כניסתו לתפקיד.

 

"החברים בשלטון המקומי למודי נסיון מיוזמות ממשלתיות נפלאות שאינן ממומנות אחר-כך", אמר השר הטרי. "ישנו פער עצום בין מה שוועדת דוברת מעריכה כעלויות ליישום הדו"ח בשלטון המקומי, לבין מה שהרשויות עצמן מעריכות. הפערים הם במאות מיליונים".

 

לדברי פינס, קיימת סכנה ממשית לחלחול משבר הרשויות המקומיות גם אל מערכת החינוך. זאת, עם מעברם של עשרות אלפי מורים של החינוך היסודי לאחריות השלטון המקומי, כפי שמציע הדו"ח. השר הסביר כי אין עדיין הסכמה על המספרים ולכן קשה לדעת מהן העלויות המדוייקות.

 

"היום השלטון המקומי מעסיק עשרות אלפי מורים בחינוך העל יסודי, אך המסה הגדולה ביותר היא במערכת החינוך היסודי. שם מדובר על למעלה מ-80 אלף מורים אשר רבים מהם עשויים לעבור. זהו עסק כבד בהתחשב בעובדה שהרשויות נמצאות גם כך במשבר עמוק. איננו רוצים שהמשבר יחלחל גם למערכת החינוך. הצעתי שאם הדבר יקרה, מעמדו של המורה ביסודי יעוגן גם בחקיקה תקציבית כך שהעניין יובטח מעל לכל ספק ונשמור על יציבות המערכת", אמר השר פינס.

 

התסריט האופטימי: כהונה של שנה

 

השר סיפר כי כבר בערב השבעתו לתפקיד החל בלימוד הדו"ח, וכי למחרת נפגש בנושא עם שרת החינוך לבנת ועם מנכ"לית משרדה. כמו כן נפגש עם יו"ר הוועדה, שלמה דוברת. השר הוסיף כי בכוונתו להיפגש עם גורמים נוספים עד לישיבת הממשלה הבאה ביום א', אשר תכריע בנושא.

 

בהמשך התייחס פינס גם למשבר ברשויות המקומיות והביע תמיכה בתוכניות ההבראה עליהן חתמו 155 רשויות. "כשהמערכת המרכזית אינה מביעה אמון בשלטון המקומי, קשה לתפקד היטב", אמר. "אי אפשר להציג את ראשי השלטון המקומי כמושחתים. כשיש שחיתות יש לטפל בה ביד קשה, אך כשישנה עשייה והובלה, יש לתת גיבוי ולהעניק סמכויות".

 

מאז הושבע לתפקיד שר ביום שני בערב, הספיק לקיים פינס יום עיון מרוכז עם ההנהלה הבכירה של משרדו. הוא גם ניצל את הזמן כדי להיפרד מקודמו בתפקיד, ח"כ אברהם פורז (שינוי) אשר קבל על כשלונו לקיים רפורמות מהותיות במשרד. בין היתר, קיים פינס מפגש 'בין-דורי' של שרי פנים לשעבר, ובהם פורז, אהוד ברק, נתן שרנסקי, עוזי ברעם ודוד ליבאי.  פינס ביקש ללמוד מקודמיו על הדגשים שיש לתת במשרד.

 

השר הטרי  מודע לכך שבתסריט האופטימי יכהן בתפקידו כשנה, ולכן מעדיף להתמקד ביעדים הקצרים, יעדי השנה הקרובה. "נושאים רבים עומדים על הפרק ודורשים טיפול מיידי", אמר. הוא הזכיר בין היתר את ועדת השרים לענייני מינהל האוכלוסין אשר "מסרסת באופן דרמטי ובלתי נסבל את יכולת תפקודו של שר הפנים, מביישת אותו ואת החברים המשתתפים בה והיא שגיאה חמורה".

 

עוד הזכיר פינס את הטיפול במעמדם של ילדי העובדים הזרים. "נפגשתי עם ראש הממשלה בנושא. אנו רואים זאת עין בעין. ראש הממשלה אמר לי כי יש למצוא פתרון הומניטרי לאותם מאות ילדים".

 

לפינס מטרות רבות לפניו, אותן הוא רואה כ"אתגר עצום": תעודת הזהות החכמה, שעון הקיץ, ומצבו הכספי הקשה של משרד הפנים ותדמית המשרד. מה מהן יספיק להגשים ובאילו ישאיר את הטיפול לבאים אחריו? ימים יגידו.

 

תגובת השלטון המקומי

 

במרכז לשלטון מקומי שללו הערב את הנחתו של השר אופיר פינס לפיה עשרות אלפי מורים צפויים לעבור לאחריות הרשויות המקומיות בהתאם לדו"ח דוברת. "השר רק נכנס לתפקידו ועדיין לא הספיק ללמוד היטב את הדו"ח ולא את עמדתנו בנוגע אליו", אמר ל-ynet יעקב אגמון, סמנכ"ל הסכמי העבודה והחינוך במרכז לשלטון המקומי.

 

"עמדתנו היא כי אף מורה לא יעבור לידי השלטון המקומי. אין במעבר שום היגיון ושום תועלת לא תצמח מכך, לא למורים ולא למערכת. לרשויות המקומיות אין כל אפשרות להתמודד עם קליטת המורים לתוכן. גם כך קוצצו השנה 13% משכר עובדי המינהלה בחינוך, ו-30 אלף שעות הוראה.

 

"מוטב למורים עצמם שמעסיקתם תהיה מדינת ישראל ולא הרשויות המקומיות, ובנוסף אין לנו כל אמון בהסדרים שקובעת המדינה. זו עמדתנו החד-משמעית. עמדה זו הבהיר היטב יו"ר מרכז השלטון המקומי, עדי אלדר, וכולנו עומדים מאחוריו. עמדה זו הובעה גם בפני שרת החינוך", סיכם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גבי מנשה
השר הנכנס אופיר פינס
צילום: גבי מנשה
צילום: גבי מנשה
עומס על השלטון המקומי. דוברת
צילום: גבי מנשה
צילום: צביקה טישלר
השר היוצא. לא הספיק לבצע רפורמות
צילום: צביקה טישלר
מומלצים