שתף קטע נבחר

ישי לשרון: "נדאג גם למצביעי שינוי הרעבים"

בפגישה עם ראש הממשלה הבהיר יו"ר ש"ס כי מפלגתו מוסיפה להתנגד לתוכנית ההתנתקות וקוראת להידברות עם הפלסטינים. בנושא הכלכלי הבהיר: "אינני דורש את פריצת התקציב אך אין בכוונתי לתת אקמול למחלה ממארת". שרון דיווח על השיחה עם אבו-מאזן, הבטיח להעביר את הדרישות הכלכליות לאוצר ואמר: "אנו רוצים אתכם כשרים לפחות עד נובמבר 2006"

ש"ס בדרך לממשלה? ימים ספורים לאחר שקיבל את אישור הכנסת לממשלתו החדשה, והצליח בקושי רב להעביר את התקציב בקריאה ראשונה, פונה ראש הממשלה להרחיב את הקואליציה - באמצעות הסיעה החרדית הספרדית.    

 

אחר הצהריים (יום ה') נועד שרון עם יו"ר ש"ס, אלי ישי. הוא דיווח לו על המגעים שקיים עם אבו-מאזן, המנהיג הנבחר ברשות הפלסטינית, ושמע ממנו כי יש להתקדם להידברות עם הפלסטינים, והתנגדות סיעתו לתוכנית ההתנתקות החד-צדדית - בעינה.

 

"אנו רוצים אתכם בממשלה, אתם שותף רצוי", אמר שרון לישי. "אנו מעוניינים שתיכנסו ותכהנו כשרים לפחות עד נובמבר 2006". בעניין ההתנתקות אמר ראש הממשלה: "שני הנושאים שיהיו על הפרק הם הגברת שיתוף הפעולה הביטחוני ותיאום היציאה מעזה, הם הם יילחמו בטרור".

 

בנושאים הפוליטיים אמר ראש הממשלה כי הדרישות של ש"ס בנושאים החברתיים-כלכליים ייבדקו מול משרד האוצר. ישי הבהיר מצידו כי הדרישות הכלכליות אינו נוגעות רק למוסדות ש"ס, אלא "גם למצביעי שינוי הרעבים" - כפרפרזה לדברי אברהם פורז, לפיהם "אין רעבים בישראל". 

 

"אני לא דורש את פריצת מסגרת התקציב, אבל גם אין בכוונתי לתת אקמול כפיתרון למחלה ממארת", אמר ישי. סוכם כי השניים ישובו וייפגשו בשבוע הבא.  

 

הרב ייתן כתף להתנתקות?

 

הנושא המהותי שמעכב את כניסת ש"ס הוא תוכנית ההתנתקות, וסירובו של הרב עובדיה יוסף לשנות את פסק ההלכה שהוציא נגד נסיגה חד-צדדית. אך בלשכת רה"מ מקווים שבעקבות "השינויים באזור" - קרי מותו של ערפאת ובחירתו של אבו-מאזן - הנסיבות ישתנו, ויאפשרו לרב לבלוע את גלולת ההתנתקות, אם תגובה במגעים עם הרשות הפלסטינית.  

 

נוסף על הנושא המדיני, בש"ס דורשים כאמור שינויים תקציביים ומספר תיקים, בהם השר הממונה על שירותי הדת. במסגרת ההסכם המתגבש, דובר על האפשרות של ארבעה תיקים שיימסרו לידיהם.  

 

כבר בהצגת ממשלתו החדשה אמר שרון כי הוא שואף לצרף לקואליציה את סיעת ש"ס, ולכן מינוי סגני השרים ושר נוסף מהליכוד ממתין לפי שעה.   

 

היום, בפגישה עם איש האיחוד האירופי חוויאר סולאנה, התייחס שר החוץ סילבן שלום לאפשרות שש"ס תיכנס לממשלה. "תמיד אמרתי שצריך לצרף את ש"ס אם רוצים יותר יציבות קואליציונית. אמרתי לראש הממשלה: אם רוצים קואליציה יציבה חייבים שהיא תהיה בפנים".

 

"יש היום יותר נכונות מבעבר לכך שש"ס תהיה בממשלה", הוסיף שלום, שנועד אתמול בחשאי עם הרב יוסף. "צריך ששני הצדדים יסכימו, אבל יש עדיין פערים מאוד גדולים שלא בקלות ניתן לגשר עליהם. השאלה היא איך לצרפם כדי למנוע את נפילת הממשלה בתוך זמן קצר".  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דן בלילטי
יושבים על המדוכה. ישי ושרון
צילום: דן בלילטי
צילום: אלכס קולומויסקי
אור ירוק להתנתקות? הרב עובדיה
צילום: אלכס קולומויסקי
צילום: רויטרס
יציל את הממשלה? אבו-מאזן
צילום: רויטרס
מומלצים