שתף קטע נבחר

ביילין: או ששריד יכבד משמעת - או שיפנה מקום

יו"ר "יחד" תקף בחריפות בוועידת המפלגה את ח"כ שריד שנמנע בהצבעה על צירוף העבודה לממשלה: "זוהי סטירת לחי למפלגה. עליך להחליט אם אתה חבר סיעה המכבד משמעת סיעתית מלאה, או שאתה מפנה את מקומך". שריד השיב: "ביילין צריך להחליט אם הוא רוצה להיות יו"ר ברוח מרצ". בהמשך התפייסו השניים וביילין אף אמר: "אני זקוק לך, יוסי שריד"

סרט טורקי בוועידת יחד: הוועידה החלה הערב (יום ה') בהאשמות ודרמה גדולה כאשר יו"ר המפלגה, יוסי ביילין, תקף בחריפות את התנהלותו של ח"כ יוסי שריד בהצבעה על כניסת שרי העבודה לממשלה וקרא לו לפנות את מקומות בכנסת. שריד קרא לו בנאום זועם "לסלק את הסכין".

 

לאחר כשעה, הושגה הפסקת אש בין השניים כאשר ביילין אמר מעל הבמה כי "הדברים שצוטטו מפי היו עיוות של דברים שאמרתי בחדר סגור, אבל זה לא שווה לי להיות בעימות עם יוסי שריד. אני אתנצל גם על מה שלא אמרתי. אני זקוק לך. יוסי שריד, קשה לי - אבל לא כל יום נולד יוסי שריד. הלקח שלי מעימות רבין-פרס הוא שלא אהיה חלק מדבר כזה". בסיום הדברים עלה שריד לבימת הדוברים והשניים התפייסו בחיבוק ובנשיקה.

 

אולם ב"יחד" יודעים היטב שלמרות הנשיקות, המאבק על ראשות המפלגה בעצם רק החל.

 

ביילין: סטירת לחי למפלגה

 

"מה שעשית איננו תקיעת סכין בגב, אבל זוהי סטירת לחי למפלגה ולסיעה. עליך להחליט אם אתה חבר סיעה המכבד משמעת סיעתית מלאה, או שאתה מפנה את מקומך למישהו אחר", כך אמר ביילין בנאומו בפתח ועידת "יחד" ברמת אפעל, לפני החיבוקים והנשיקות.

 

במהלך נאומו, פנה ביילין אל שריד אישית ואמר: "הסיעה בכנסת זה חלון הראווה שלנו. עשינו מאמץ שכל ששת הח"כים יצביעו יחד ולמרות שהיתה החלטה על משמעת סיעתית דווקא ראשון חברי הכנסת שלנו, יוסי שריד, הצביע אחרת. יוסי לא ביקש מאיתנו שנמנע כולם. הוא הסכים עם חברים אחרים שזהו יום שאין ברירה אלא לתמוך בממשלה הזאת. הוא החליט לעשות שבת לעצמו".

 

ביילין הוסיף ואמר לשריד: "התפטרת מראשות המפלגה – ונשארת בכנסת. היו קריאות שתפנה את מקומך. כאשר נבחרתי הדבר הראשון שעשיתי היה לקרוא לך להישאר בכנסת, לא עשיתי זאת כמס שפתיים. אין אדם שמעריך יותר ממני את תרומתך. אני מוכרח לומר שקשה עם מנהג של שבת לעצמך בסיעה כל כך קטנה.

 

"כשנסענו לז'נווה נשארת לשמור על הבית, כאשר הלכנו להיפגש עם אבו עלא אמרת שיש לך פגישה יותר חשובה עם נכדיך, כאשר אמרנו שניסע לשדרות אמרת שכבר היית שם. ביום שני הצבעת לפי מה שהגדרת כקול מצפונך. ישבנו בישיבה ואתה לא אמרת שבכוונתך להימנע. אני אמרתי לעיתונאים ולפוליטיקאים ששישה יצביעו בעד הממשלה. האחריות להגדיל את הכוח של יחד היא עלי אבל לא נגדיל את הכוח אם נהיה דומים למפד"ל והליכוד המפולג. מה שעשית איננו תקיעת סכין בגב אבל זו סטירת לחי למפלגה ולסיעה. אנחנו לא יכולים להרשות לעצמנו ואי אפשר להמשיך במצב שאדם עושה שבת לעצמו. עליך להחליט האם אתה חבר סיעה המכבד משמעת סיעתית או מפנה את מקומך למישהו אחר".

 

כאשר קטעו את דברי ביילין משתתפים בקהל, הוא יצא מכליו ואמר: "אתם תתנו לי לסיים את דברי, אלה מנהגים של מפלגות אחרות".

 

שריד: תסלק את הסכין מהשולחן

 

שריד עלה על הבמה כדי להשיב לביילין ואמר: "לא היה דיון כזה בעבר. אני מקווה שלא תביא אותי לכלל חרטה בנושאים כאלה ואחרים. יש לי הסתייגויות מהסכם ז'נווה אבל אף אחד בישראל לא כתב על ז'נווה כמו שאני כתבתי. שריד בחר להשיב גם בנושא הנכדים ואמר: "אני אכיר לך את נכדי הם נורא נחמדים".

 

באשר לנסיעה לשדרות אמר שריד לביילין: "אני נמצא כל חודש בשדרות וזה לא אירוע יוצא דופן מבחינתי. חשבתי שפעם אחת אני יכול לא להיות שם". שריד התייחס לדיון עצמו בוועידה סביב הימנעותו ואמר: "אני לא בטוח שאתם צריכים לקיים דיון כזה אפילו המורדים בליכוד לא כינסו ישיבה כש-13 הצביעו נגד ראש הממשלה, על מה כל המהומה, על משמעת סיעתית? אילן גלאון בזמנו כשהיינו בממשלה הצביע נגד התקציב, האם דובר אז שמישהו יועמד בפינה, יוענש, זה לא הסגנון שלנו. אני הייתי יו"ר המפלגה במשך שמונה שנים ומעולם אף אחד לא נענש וגם לא ייענש.

 

משמעת סיעתית זה דבר חשוב אבל אני הפרתי משמעת סיעתית גם כשעזבתי את מפלגת העבודה ועברתי למרצ. כל המהומה על המנעות קמה באופן מלאכותי ואני לא יודע מה היא באה לשרת. אפשר לחשוב שנמנעתי בהצבעה על סיפוח הגדה המערבית. איש מרצ נמנע בהצבעת אמון בשרון, אתה רוצה שאחשוב שזה לגופו של עניין או שיש משהו אחר!? הכעס יכול להיות מוצדק אבל לא נראה לי שהמעשה יירשם בספרי המופת. אני חושב שההצבעה שלי היתה מוצדקת אבל אתה שלפת כלי מהארסנל שהוא לא מהארסנל שלנו, זה לא יהיה, כל זמן שהסכין לא מסולקת מהשולחן אפילו דיון נוסף בנוכחותי לא יהיה".

 

במהלך הדברים של ביילין ויוסי שריד פרצה מהומה באולם כאשר חלק מהחברים מוחאים כפיים לביילין וחלק אחר לשריד. תומכיו של ביילין אף שלפו שלטים ('מלחמות פנימיות הורגות בקלפיות' ו'האם נשאר שריד מיוסי') שעליהם נכתב דברים בגנות שריד.

 

לאחר שריד עלו לבמה חיים אורון וזהבה גלאון כדי לנסות ולהרגיע את הרוחות.

 

יו"ר הסיעה, זהבה גלאון אמרה כי "מנהיגות לא בונים על ידי הצמדת אקדח לרקה. היתה לי ביקורת קשה על הימנעותו של יוסי שריד. אני סבורה שיוסי שריד עתיר זכויות בתנועה הזו ומכיוון שכך הצבעה כזו היא לא הצבעה של אזובי הקיר כמוני. היה לנו כסיעה קשה עם ההצבעה של שריד אבל אני חושבת שאם אנחנו מעוניינים להמשיך ולפעול יחד אנחנו מוכרחים להפסיק עם הלך הרוח הזה. אני קוראת לכולם להתעשת".

 

חבר הכנסת אבו וילן מתח ביקורת גם על שריד ועל ביילין ואמר: "ביום שני הצבענו הצבעה נכונה בכורח הנסיבות מיקמנו את 'יחד' במקום חשוב בדעת הקהל. מה שעשה שריד היה מעשה לא ראוי. אנחנו דיברנו על זה לפני ואחרי ויוסי הוא לא עוד חבר אלא מוסד בכנסת. אבל האם החלטנו להתאבד? צר לי שאנחנו לא מסוגלים לנהל דבר אלא דרך התקשורת. אנחנו הורסים את המפלגה ואת עצמנו".

 

לדברי אבו וילן, "אם נמשיך בזה יוכלו להכניס אותנו לתוך פולסוואגן. האגו של אף אחד מאיתנו כולל חברי הכנסת וחברי הכנסת לשעבר הוא הרבה פחות חשוב מתהליך השלום והצדק החברתי".

 

גם ח"כ חיים אורון קרא לביילין לחזור בו מביטוי הסכין בגב, לפני שחזר בו: "היה לי קשה עם ההצבעה של יוסי שריד הוא הפר את ההחלטה ואני חושב שהוא טעה, אמרתי לו את זה. דווקא יוסי כאיש מאוד עקרוני וערכי, אני לא מבין איך הוא עשה את זה. היה מאוד קשה להקים את יחד, זה לא היה כדרך הטבע ששני גופים מתאחדים. צריך הרבה פחות אנרגיות לפרק את זה מאשר להרכיב".


פורסם לראשונה 13/01/2005 18:04

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אורי פורת
ביילין. יוצא למתקפה
צילום: אורי פורת
צילום: תומריקו
שריד. תוריד את הסכין
צילום: תומריקו
צילום: מאיר פרטוש
גלאון. לא מצמידים אקדח לרקה
צילום: מאיר פרטוש
צילום: שאול גולן
אורון. ניסיונות פשרה
צילום: שאול גולן
מומלצים