שתף קטע נבחר

הערכה: סמכויות פרס - מקור לחיכוך עם השר שלום

במפגש שערכו שרון ופרס עוגנו במסמך סמכויותיו של המשנה לראש הממשלה. מדובר בעיקר בסמכויות בתחומי פיתוח עזה ובמעורבות בתוכנית ההתנתקות. פרס יעמוד גם בראש ועדת שרים לענייני פיתוח הנגב והגליל, ושרון יהיה מחוייב לקיים עמו מפגשים שוטפים להתייעצות. גורמים פוליטים: הסמכויות יביאו לחיכוך בין פרס לשר שלום

ראש הממשלה, אריאל שרון, נועד אמש (יום ה') עם עמיתו החדש-ישן לקואליציה ממפלגת העבודה, השר שמעון פרס.  השניים נועדו על מנת להסדיר את סמכויותיו של פרס, כמשנה לראש הממשלה. את ההסכמות החדשות באשר להגדרות תחומי סמכותו של פרס, עיגנו השניים בנייר משותף שהגיש שרון לפרס.

  

פרס, שלא קיבל את תיק החוץ במסגרת המשא ומתן הקואליציוני, ביקש לעצמו סמכויות הקשורות לתוכנית ההתנתקות. לפי ניסוח הדברים, יהיה פרס ממונה בעיקר על פיתוח עזה ויהיה מעורב בקידום תוכנית ההתנתקות.

 

כמו כן יוענקו לו סמכויות בנושאי פיתוח הגליל והנגב. שרון יהיה מחוייב למפגשים שוטפים והתייעצויות עם פרס, כמשנה לראש הממשלה. גורמים פוליטים העריכו כי חלוקת הסמכויות בין השר פרס עלולה לייצר חיכוכים בינו לבין שר החוץ, סילבן שלום.

 

וזו לשון המסמך המעגן את סמכויות פרס: "המשנה יפעל, מטעם הממשלה, אל מול כל הגורמים העוסקים בפיתוח אזרחי וכלכלי, לרבות גיוס משאבים בעולם בהקשר לתוכנית ההתנתקות.

 

"המשנה יגבש תוכנית כלכלית אסטרטגית לפיתוח רצועת עזה ויחסי כלכלה עם ישראל, בעידן שלאחר ההתנתקות ותכלול הקמת מנגנון בינלאומי שיפעל לפיתוח הכלכלה ברצועת עזה".

 

עוד נכתב כי "המשנה יהיה אחראי לפיתוח הנגב והגליל ויעמוד בראש ועדת השרים שתוקם לצורך זה. הרשויות לפיתוח הנגב והגליל יועברו למשרד המשנה".

 

לסיכום כותבים שרון ופרס כי "המשנה יהיה שותף מלא לקידומה ולישומה של תכנית ההתנתקות ולתהליכים המדיניים שיוביל ראש הממשלה לרבות מפת הדרכים. ראש הממשלה והמשנה יקיימו באופן שוטף וקבוע פגישות והתייעצויות בנושאים שונים העומדים על סדר היום של המדינה ובכלל זה בנושאים מדיניים, חברתיים וכלכליים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
הסמכויות סוכמו. שרון ופרס
צילום: רויטרס
צילום: אורי פורת
צפוי חיכוך? שלום
צילום: אורי פורת
מומלצים