שתף קטע נבחר

מרסר: "אין לאף דת סיבה להתנגד לרוח ישו"

כוכב העבר של מכבי והפועל ת"א יתארח בשבת בבית כנסת באטלנטה לרגל יום מרטין לות'ר קינג. בראיון מקדים אמר: "אני אפריקני-אמריקני-ישראלי ואני בן אלוהים"

ביום שני הקרוב יחול בארצות הברית יומו של מרטין לות'ר קינג - יום חג רשמי של אזרחי המדינה, בו הם מציינים את מורשתו של לוחם זכויות האדם, שנרצח בידי מתנקש באפריל 1968. קינג נודע כמשחרר האפרו-אמריקנים מהיחס המתנשא של הממשל הלבן, אולם בין החוגגים גם אזרחיה היהודים של המדינה. כך למשל, באטלנטה יערכו חברי הקהילה היהודית טקס בבית הכנסת הגדול בעיר. האורח העיקרי בטקס יהיה שחקן העבר של מכבי והפועל תל אביב, לבאן מרסר.

 

מרסר בן ה-47, המחזיק באזרחות ישראלית, משתף פעולה עם הקונסוליה שלנו באטלנטה ונוטל חלק באירועים רבים לגישור פערים בין הקהילה היהודית והאפרו-אמריקנית בעיר. במהלך הטקס ידבר מרסר על ערכי השיוויון והאחווה בין בני האדם, כמו גם על אמונה דתית. "אני אמנם נוצרי מאמין, אך אני רואה בדת כרצון להיות כמו ישו", אמר בראיון מקדים ל'גרינסבורו רקורד'. "כמו ישו, עליך להיות שם עבור אחרים ולשמש כאור חיובי. איני מוצא סיבה מדוע כל דת שהיא צריכה להתנגד לכך".

 

מרסר, שחי בישראל 14 שנים ואף שירת בצה"ל, מעיד על עצמו כי הוא מצליח לשלב בין כל האמונות וכן בין הלאומים שייחס לעצמו. "אני אפריקני-אמריקני-ישראלי", הוא מעיד על עצמו, "אתה יכול להיות יהודי, אתה יכול להיות נוצרי. אני לבאן מרסר, בן אלוהים".

 

"אני חושב שזה חשוב להבין על מה נלחם ד"ר קינג", אמר מרסר לקראת נאומו בטקס בשבת. "אם אתה שם לב, ד"ר קינג החזיק בתפיסה שכולנו שווים. לא ראיתי אותו מבקש משהו אחר מלבד שיוויון לכל". הוא עשה השוואה מטפורית בין קופת השרצים הגזעית של האמריקנים, לחפצים החשודים ברחובות ישראל. "בישראל, כשרואים שקית נייר או חבילה עזובה, מתרחקים מיד מהמקום", הרהר מרסר. "בארה"ב זוהי שקית הנייר החומה שמלאה בעימותים אתניים וגזעיים, שאנו נתקלים בה יום יום. אנו שופטים אחרים בלי בכלל להכיר אחד את השני. בשני המקרים מדובר במצבים מסוכנים".

 

כחלק מפעילויותיו למען החברה, אירגן מרסר קרנות צדקה למען יהודי אתיופיה ועומד בראש יוזמה לביקורים נערים שחומי עור מאטלנטה בישראל. לטענתו, התגייסות האמריקנים לתרומה כספית עבור נפגעי אסון הצונאמי, הוכיחה לו כי ניתן להחזיק בתפיסה חיובית של העולם, למרות הכל. "מדוע אנו זקוקים לאירוע כמו הצונאמי כדי להוכיח לעצמנו שאנו יכולים לדאוג אחד לשני?", תהה מרסר, "אנו יכולים להיות פה אחד עבור השני".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יוסי רוט
מרסר. זכרונות מיד אליהו
צילום: יוסי רוט
מומלצים