שתף קטע נבחר

אושר דו"ח דוברת, היישום: במו"מ עם המורים

ברוב של 20 שרים מול מתנגדת אחת, השרה איציק, אישרה הממשלה את הדו"ח. עם זאת התקבלה דרישת העבודה שלא לכפות את יישום הדו"ח בחקיקה לפני מיצוי המו"מ עם המורים. לבנת ל-ynet: "הרוב העצום בו אושר הדו"ח והתמיכה בו מצד מפלגות נוספות מוכיחים שלא מדובר ברפורמה פוליטית". לדבריה, המו"מ עם המורים יתחיל ביום ה'

הממשלה אישרה היום (א') ברוב של 20 שרים מול אחד, את יישום דו"ח דוברת לרפורמה במערכת החינוך, אך קיבלה את דרישת שרי העבודה שלא לכפות את יישום הדו"ח בחקיקה לפני מיצוי המשא ומתן עם ארגוני המורים. דליה איציק היתה השרה היחידה משרי העבודה שהצביעה נגד. כמו כן הטילה הממשלה על שרת החינוך לימור לבנת לדווח לה אחת לחודשיים על ההתקדמות ביישום.

 

השר מתן וילנאי אמר בדיון בממשלה כי "אסור שיהיה איום חקיקה. על הדבר להיעשות בהסכמה עם ארגוני המורים. מהפכה בחינוך אמנם נדרשת, אבל חשוב שתיעשה תוך הידברות והסכמה, אחרת היא לא תצליח".

 

בישיבה התנהל ויכוח בין השרה איציק לבין השרה לבנת. איציק טענה ש"לא ניתן לקבל את הדו"ח כמקשה אחת, גם אם חלק מההמלצות נכונות, חלק לא ריאליות או מוטעות וסופן להכשיל את הרפורמה כולה". היא אמרה לראש הממשלה כי היא רואה טעם לדבר ולהציג את עמדתה אם ההצבעה תידחה, אך מכיוון שההצבעה לא נדחית, היא לא רואה טעם בהצגת דבריה.

 

שר הבינוי, יצחק הרצוג, העלה חשש, בעקבות פתיחת אזורי הרישום, לאפליה לטובה של בעלי אמצעים. איציק טענה שזה גם יוצר "אפליה עדתית". לבנת אמרה בתגובה: "בשום אופן לא". נציגי משרדה הסבירו, כי בתל אביב, פתיחת אזורי רישום דווקא חיזקה את שכבות המצוקה.

 

השר הרצוג ציין בדיון כי "יש בעיה נוספת, המעלה חשש ליצירת שתי מערכות חינוך נפרדות שיעמדו בתחרות. החילונית, שתפעל רק חמישה ימים בשבוע, והחרדית שתפעל במשך כל ימי השבוע, דבר שעלול לגרום להעדפת החינוך החרדי, במיוחד על ידי תושבי הפריפריה".

 

לבנת: "זו לא רפורמה פוליטית"

 

שרת החינוך אמרה ל-ynet בעקבות קבלת ההחלטה: "הממשלה החליטה היום פה אחד מול שרה אחת לקבל את הדו"ח בשלמותו. אני רואה בזה בראש ובראשונה אור ירוק להוצאת יישום הדו"ח לדרך, והנחיה מחייבת למערכת החינוך ליישם את הדו"ח תוך מו"מ והידברות עם המורים אשר יתחיל ביום חמישי הקרוב".

 

לדבריה, "אנו עושים כל מאמץ להגיע להידברות עם ארגוני המורים. קראתי להם מספר פעמים להגיע לפגישות אך לצערי הם סירבו ואני מנצלת את ynet כדי לקרוא להם שוב להתחיל בהידברות".

 

השרה הדגישה שהממשלה קיבלה את הדו"ח ברוב עצום, שכלל את שרי הליכוד והעבודה וכן שהדו"ח זוכה לגיבוי גם מצד מפלגות נוספות הנמצאות מחוץ לקואליציה, כמו שינוי. "זו עובדה המוכיחה שלא מדובר ברפורמה פוליטית אלא בדו"ח החובק את כל המחנות הפוליטיים והחוצה את המפלגות. השרה נענתה להחלטת הממשלה לעדכן את הממשלה פעם בחודשיים על התפתחויות ביישום".

 

ארגוני המורים אמרו בתגובה להחלטה: "אנו שמחים שממשלת ישראל אימצה את דרישת מפלגת העבודה שלא להוביל תהליך של חקיקה מבלי להגיע להסכמים מתואמים עם המורים. זאת, במטרה להגיע להשגת רפורמה אמיתית ונכונה בחינוך ילדי ישראל".

 

"הדו"ח יזרוק לרחוב עשרות אלפי נערים מהחינוך המקצועי"

 

מחוץ לישיבה נערכה הפגנה של עשרות חניכי ומדריכי תנועת הנוער העובד והלומד, שקראו לראש הממשלה ולשרים שלא לאמץ את ההמלצה בדו"ח הנוגעת לחינוך המקצועי. המפגינים מחו נגד ההמלצה לבטל את החינוך המקצועי ולסגור את בתי הספר התעשייתיים-טכנולוגיים, שלטענתם יחסל את החינוך המקצועי ויזרוק עשרות אלפי נערים לרחוב.

 

ביום רביעי האחרון יצא גם מ"מ ראש הממשלה ושר התמ"ת, אהוד אולמרט, נגד כוונת הדו"ח לסגור את בתי הספר התעשייתים-טכנולוגיים. השר אולמרט הזהיר מהמשמעות הקשה של פגיעה בחינוך המקצועי.

 

במדינת ישראל יש למעלה מ-70 בתי ספר ומסגרות של חינוך תעשייתי-טכנולוגי בהם משלבים התלמידים לימודים ועבודה. לפי המלצת הדו"ח לא יהיה ניתן לשלב עבודה עם רכישת מקצוע.

 

"ההמלצה הזו מעוררת חשש שזהו דו"ח הדואג בעיקר לשכבות המבוססות ופשוט משליך ילדים ובני נוער אל הרחוב", אמר פסח האוספטר, מזכ"ל הנוער העובד והלומד. "אנחנו נגד הדו"ח שפשוט מחסל לחלוטין את האפשרות שבמדינת ישראל יהיה חינוך תעשייתי-טכנולוגי".

 

תנועת הנוער העובד והלומד, שהוקמה על ידי נערים ונערות עובדים, פועלת מזה עשרות בשנים בפעילות חינוכית וחברתית בבתי הספר התעשייתים-טכנולוגיים ודואגת לזכויות בני הנוער העובדים במדינת ישראל.

 

לדברי האוספטר, "המשמעות של המלצות הדו"ח הן פשוטות - בני הנוער לא יפסיקו לעבוד, הם פשוט יעבדו בעבודות שלא מאפשרות להם גם לרכוש מקצוע. הדו"ח מוביל לכך שישראל תאלץ בעוד מספר שנים לייבא עוד עשרות אלפי עובדים זרים".


פורסם לראשונה 16/01/2005 16:17

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: צביקה טישלר
דוברת. ברוב גדול
צילום: צביקה טישלר
צילום: סבסטיאן שיינר
לבנת. הרפורמה יוצאת לדרך
צילום: סבסטיאן שיינר
צילום: אלכס קולומויסקי
איציק. הצביעה נגד
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים