שתף קטע נבחר

עתירה: הפטור לחרדים מדו"ח דברת לא חוקי

ההסכם הקואליציוני שנחתם עם יהדות התורה, מאפשר למוסדות החינוך החרדים לא ליישם את דו"ח דוברת. חברי סיעת שינוי עתרו לבג"ץ בטענה כי ההסכם אינו חוקי, ואף דרשו כי אם ייושם, תיאסר העברת תקציבים למוסדות החרדים

חברי סיעת שינוי עתרו היום (ב') לבג"ץ נגד הסעיף בהסכם הקואליציוני שנחתם עם סיעת יהדות התורה, לפיו בתי הספר במגזר החרדי לא יחוייבו ליישם את דו"ח ועדת דוברת.

 

בעתירה טענו חברי-הכנסת מלי פולישוק-בלוך, אילן שלגי ורוני בריזון, כי הסעיף הרלוונטי בהסכם הקואליציוני הינו בלתי חוקי, מאחר שהוא נוגד את החובה להחיל את דו"ח דוברת באופן שוויוני על כל בתי הספר בכל המגזרים. 

 

בנוסף דרשו חברי סיעת שינוי, באמצעות עו"ד גידי קורן ועו"ד יסמין לוי, שאם אכן לא ייושם דו"ח דוברת במוסדות החינוך החרדי, תיאסר העברת התקציבים אליהם.

 

בעתירה נטען, כי הממשלה, סיעת הליכוד וסיעת יהדות התורה פועלים לסכל את פיתוח ויישום דו"ח דוברת משיקולים קואליציונים פסולים.

 

לפני כשבוע וחצי פנו חברי הכנסת של שינוי במכתב לראש הממשלה ולשרת החינוך, והביעו את התנגדותם לאי הכללת המגזר החרדי בדו"ח. בעתירה ציינו, כי לא קיבלו כל תשובה לפנייתם.

 

בג"ץ: ההקצבות לחרדים יבוטלו

 

בג"ץ קבע לפני כחודש, שהחל משנת הלימודים התשס"ח, בעוד כשלוש שנים, יבוטלו ההקצבות למוסדות חרדיים המלמדים לימודי קודש ואינם עומדים בדרישות הפדגוגיות הקבועות בחוק. זאת בעקבות עתירה שהגיש ארגון המורים העל-יסודיים. בפסק הדין קבע השופט אדמונד לוי כי מימון מוסדות חינוך שאינם עומדים בדרישות החוק פוגע בעקרון השוויון.  

 

הארגון דרש לבטל את ההקצבות הכספיות למוסדות במגזר החרדי, שאינם מקיימים את "תוכנית הליבה" שמקנה ידע בסיסי שכל תלמיד בישראל חייב לרכוש. הסכום השנתי המשוער של ההקצבות למוסדות החרדיים עומד על כ-180 מיליון שקלים והעותרים טענו כי הקצבת הכספים פוגעת בעקרון השוויון, כיוון שהסכומים הללו מוצאים מהסכום שמוקצב למוסדות שפועלים על-פי דין ומקיימים את תוכנית הליבה. 

 

עתירת ארגון המורים הוגשה על רקע קיצוצים נרחבים במערכת החינוך שבעקבותיהם נאלצו מוסדות החינוך הממלכתיים לפטר אלפי מורים, להפחית אלפי שעות לימוד שבועיות. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: לע"מ
חתימת ההסכם עם יהדות התורה
צילום: לע"מ
צילום: גבי מנשה
דו"ח דוברת. לא מיושם באופן שוויוני
צילום: גבי מנשה
מומלצים