שתף קטע נבחר

שר הפנים בוחן את התיקון לחוק האזרחות

השר אופיר פינס, משך הצעת תיקון לחוק שקובע קריטריונים לכניסתם לישראל של פלסטינים הנשואים לאזרחים ישראלים. התיקון הקודם לחוק נקבע לאחר גל הטרור ב-2002, קבע כי לא תותר כניסתם לישראל של פלסטינים לצורך איחוד משפחות וגרר ביקורת מבג"ץ. השר פינס מעוניין לבחון את ההצעה, שהגיש משרדו לפני כניסתו לתפקיד

שר הפנים, אופיר פינס, משך היום (ב') את הצעת התיקון לחוק האזרחות שהגיש משרדו, בטרם הובאה זו להצבעה בכנסת. השר פינס ביקש לבחון את הצעת התיקון, הדנה בסייגים שמציע החוק בנוגע להיתרי כניסתם לישראל של פלסטינים, בני זוג של אזרחים ישראלים.

 

במאי 2002, לאחר סדרת פיגועי טרור קשים בישראל, ולאחר שגורמי הביטחון אמרו שמבצעי הפיגועים נכנסו בחסות "איחוד משפחות", ניסחה הממשלה הצעה לתיקון חוק האזרחות, שקבעה שישראל לא תתיר את כניסתם של תושבי השטחים לישראל, גם אם נישאו לאזרחים ישראלים כחוק.  

 

התיקון הזה גרר טענות קשות מצד ארגונים חברתיים ואזרחיים ובג"ץ אף מתח ביקורת על מה שכינה "אפליה קשה" של תושבים רבים. השר פינס התנגד בזמנו לתיקון לחוק.

 

בשל הביקורת הכינו במשרדי המשפטים והפנים תיקון חדש לתיקון הקיים, שמטרתו היתה למתן מעט את הסייגים ולקבוע קריטריונים חדשים על-פיהם יוטל איסור הכניסה על בני זוג פלסטינים, לפי רמות של סיכון בטחוני. על פי הצעת התיקון, תוגבל כניסתם לישראל של גברים פלסטינים מתחת לגיל 35 ושל נשים פלסטיניות מתחת לגיל 25. כן תותר כניסתם לישראל של ילדי בני הזוג מתחת לגיל 12, וכן כניסה למטרת קבלת טיפול רפואי.

 

כעת משך השר פינס את ההצעה לתיקון החדש. לדברי גורמים במשרד הפנים, מעוניין פינס להגיש את הצעת התיקון החדשה תוך שיתוף פעולה עם היועץ המשפטי לממשלה, כדי להבטיח שזו תעמוד במבחן הבג"ץ. לדברי הגורמים, פינס יגש את ההצעה החדשה בתוך שלושה חודשים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אתר הכנסת
יבחן את הצעת התיקון. פינס
צילום: אתר הכנסת
מומלצים