שתף קטע נבחר

9,000 חשבונות של קורבנות שואה אותרו בבנקים בארץ

הוועדה לאיתור נכסי קורבנות השואה חשפה דו"ח, לפיו אלפי חשבונות של ניספים נמצאים בבנקים בארץ. הבנקים מכחישים, אולם הוועדה קובעת שהם והמדינה חייבים למשפחות עשרות מיליונים. שמות הזכאים מפורסמים באתר הכנסת

הוועדה לאיתור כספיהם של קורבנות השואה הצליחה לאתר כ-9,000 חשבונות של נספים בבנקים בישראל. הוועדה גילתה, כי כספים שהופקדו בחשבונות אלה, הועברו לאפוטרופוס הכללי, אך הוא לא טרח לעדכן אותם, ולכן ערכיהם נשחקו.

 

בתום ארבע שנים של עבודה, בראשות ח"כ קולט אביטל (העבודה) הגישה היום (ג') ועדת החקירה בנושא איתור והשבת נכסים של קורבנות השואה בישראל דו"ח ראשון מסוגו לכנסת. לראשונה פתחו בנקים בישראל את שעריהם לבדיקה חיצונית ונערכה עבודת חיפוש קפדנית בגנזחים ובארכיונים בארץ ובעולם.

 

ממצאי הדו"ח חושפים אמת היסטורית בארצות שונות. כך לדוגמה, בשוויץ נותר כספם של קורבנות השואה במשך 50 שנה ויותר בחשבונות רדומים. בחשבונות בארץ עברו הכספים מסלול שונה, שהיו מעורבים בו גורמים ממלכתיים, בריטיים וישראלים.

 

עיקר הממצאים מלמד כי רוב רובם של חשבונות קורבנות השואה הועברו לאפוטרופוס הכללי בשנות ה-60 ומאז הם בידיו. מכאן האחריות לכספים אלה מתחלקת בין הבנקים לבין האפוטרופוס. על פי מסקנות הוועדה, הכספים שבידי האפוטרופוס הועברו אליו בערכים לא ריאלים והוא לא עשה דבר כדי לשערכם, וכך נשחקו חשבונות רבים ונמחקו.

 

ועדת החקירה בדקה באמצעות חמישה משרדי רואי חשבון, חמישה בנקים בארץ שבהם הופקדו עיקר הפיקדונות: בנק לאומי, בנק הפועלים, המזרחי, המאוחד, בנק מרכנתיל דיסקונט ובנק דיסקונט לישראל.

 

לאחר הקמת המדינה לא פעלו הבנקים בדרך נמרצת להשבת הכספים לבעליהם, וגם כאשר פנו אליהם ניצולי השואה או יורשים של קורבנות לא פעלו הבנקים בנחישות לאתר את החשבונות. ניצולי שואה או יורשיהם שפנו לקבלת כספים ונענו בחיוב, קיבלו את כספיהם לפי שווי לא ריאלי.

 

על פי ממצאי הוועדה, חובות המדינה מסתכמים ב-101,203,339 שקלים, וחובת הבנקים מסתכמת ב-37,251,735 שקלים. בנק לאומי הוא החייב הגדול ביותר - 35,365,969 שקלים.

 

המלצות הוועדה קובעות, כי על הכנסת לאשר את הדו"ח ולפעול בהקדם לקידום הליכי חקיקה הקשורים ביישומו, שיאפשרו ליורשי בעלי החשבונות לקבל את כספם בחזרה.

 

כמו כן, הדו"ח יועבר למשמרת יו"ר הכנסת. שמות בעלי החשבונות והסכומים הריאלים העומדים לרשותם מפורסמים באתר הכנסת.

 

הבנקים: אין ברשותנו כספים

 

פרדי וידר, מנכ"ל איגוד הבנקים, הסביר כי "דו"ח הוועדה מאשר את טענת הבנקים בישראל, כי אין ברשותם כספים או נכסים של נספים בשואה". לדבריו, הוועדה המייעצת למדה מהבודקים שבעקרון אין כיום חשבונות עזובים מתקופת השואה בבנקים.

 

באיגוד הבנקים מציינים כי מקור החבות הכספית שקבעה הוועדה - בהפרשי הצמדה וריבית בגין כספים שהוחזרו על ידי הבנקים. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
מחנה ההשמדה אושוויץ
צילום: רויטרס
צילום: מאיר פרטוש
ח"כ אביטל. ארבע שנות עבודה
צילום: מאיר פרטוש
לאומי. החייב הגדול ביותר
פועלים. חייבים לנספים
מזרחי. תיקים רדומים
מומלצים