שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  בגלל נגיף פשוט: פעוט בסכנת מוות
  אופק סמאי, בן שנתיים, נדבק בנגיף נפוץ ושגרתי שתקף אותו בצורה אלימה – והרס את ריאותיו • הרופאים: השתלת ריאות היא התקווה היחידה להצלת חייו • האם המודאגת: צריך הרבה מזל למצוא תורם מתאים, אנחנו מחכים לנס

  פעוט בן שנתיים שנדבק בנגיף נפוץ זקוק בדחיפות לתרומת ריאות לאחר שהנגיף הרס בתוך שבועות את הריאות שלו. "היה לנו ילד בריא ופעיל, ועכשיו הוא שוכב במיטה מונשם", אומרת אמו. "לו יכולתי, הייתי נותנת את הריאות שלי כדי להציל את חייו".

   

  הפעוט, אופק סמאי, בן שנתיים וחודשיים מפתח-תקווה, שסבל עד אז מאסתמה קלה, החל לסבול לפני כחודשיים משיעול ומקוצר נשימה, ללא חום. הוריו הלכו איתו לרופא קופת חולים, וזה נתן לו טיפול נגד אסתמה. יומיים לאחר מכן שבה אמו, אהובה, לרופא הילדים והתלוננה שהמצב לא השתפר.

   

  אופק סבל מאי-שקט, הרבה להשתעל והתקשה בנשימה. הרופא רשם לאופק אותו טיפול, במינון גבוה יותר. בפעם השלישית הפנה הרופא את אופק לבדיקה בחדר מיון. ההורים פנו למרכז "שניידר" לרפואת ילדים, שם איבחנו הרופאים כי הוא לוקה בדלקת ריאות. "כשאופק התקבל לבית-החולים, צילומי הרנטגן הראו בבירור שהוא סובל מדלקת ריאות שהתפשטה במהירות עד לאי-ספיקה נשימתית", מספר ד"ר טומי שיינפלד, מנהל היחידה לטיפול נמרץ בבית-החולים.

   

  "בנוסף היתה לו פגיעה קלה באנזימי הכבד, דבר שגרם לנו לחשוד שהוא סובל מאדנווירוס, נגיף שכיח מאוד שגורם לפגיעה במערכת הנשימה ובדרכי העיכול במקביל. בדיקות המעבדה הראו כי הוא סובל מצורה אלימה של הנגיף. הוא חובר מייד למכונת הנשמה, ובמקביל התחלנו לתת לו תרופה חדשה שמסייעת בחלק מהמקרים לחיסול הנגיף. לאחר עשרה ימים מצבו השתפר, והוא הועבר למחלקת הילדים".

   

  אבנר, אביו של הפעוט: "ירדנו איתו לגינה של בית-החולים, הוא היה מאושר, וגם אנחנו. חשבנו שהכול כבר מאחורינו". אלא שאז חלה לפתע הידרדרות. "אחת הפגיעות של הזן האלים של הנגיף היא בכלי הנשימה הקטנים של הריאות, מחלה שנובעת מהצלקות שמשאיר הנגיף בריאות", אומר ד"ר שיינפלד. "הצלקות גרמו לכך שהאזור כולו יפסיק לתפקד, והריאות של אופק לא יכלו עוד לחמצן את הדם שלו".

   

  לפני עשרה ימים חובר אופק הקטן שוב למכשיר ההנשמה, כשהוא מורדם ומשותק, על מנת למנוע ממנו סבל. הבדיקות שנערכו לו גילו כי הנגיף האלים נעלם מגופו, אולם ההרס שהותיר אחריו פגע בריאותיו באופן בלתי הפיך. בימים האחרונים נאלצו הרופאים לומר להוריו כי השתלת ריאות היא התקווה האחרונה להצלת חייו.

   

  אתמול הוכנס שמו לרשימת הממתינים הארוכה להשתלה. מספר האב אבנר: "אני זוכר את המילים האחרונות שאופק אמר לי לפני שאיבד את ההכרה. הוא קרא לי 'אבא'לה'. מאז לא יכולנו לדבר איתו. אשתי ואני הפסקנו לעבוד, אנחנו נמצאים כל הזמן בבית-החולים. לא האמנו שנגיע למצב כזה". האם אהובה: "במקום לשחק, אופק כעת מונשם. צריך הרבה מזל כדי למצוא את הריאות שיצילו אותו. אנחנו מחכים לנס".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים