שתף קטע נבחר

מסלול מירוצים יוקם על ריכוז סחלבים ותורמוסים

ההצעה להקים שמורת טבע בסמוך למדרשת רופין לא זכתה להתייחסות, ועתה הורסים הדחפורים העובדים במקום שטח בו פורחים ריכוזים נדירים של סחלב קדוש ומיני תורמוסים. במועצה האזורית לא יודעים על זה, ברשות הטבע והגנים לא מתרגשים מזה

בסוף השבוע האחרון התפרסמה בעיתונות ידיעה על הכוונה להקים מסלול מירוץ בשטח הגובל במדרשת רופין שבעמק חפר. מה שאיש לא נתן עליו את הדעת עד כה, הוא שמדובר בשטח שיש בו ערכי טבע נדירים.

 

ליזמים ודאי נדמה שבכל מקום שבו מנסים לעשות משהו בארץ הזו נתקלים במכשול - אם לא מתגלה אתר

עתיקות, אז קופץ איזה בוטנאי עם זכוכית מגדלת ומשפריץ שם יבצוצי לפרח מכוער על מנת לעצור את הפיתוח ולהרחיק את מערבלי הבטון. כאן מדובר דווקא בשטח שחשיבותו הסביבתית צצה עוד בשנת 2002, הרבה לפני שמישהו העלה בדעתו שיתוכננו במקום מגרשי משחקים לנהגים. עמית מנדלסון, פעיל סביבתי מוערך, פנה כבר אז בעניינו של אתר 'תורמוסי רופין' לרשות הטבע והגנים. מנדלסון הגיש הצעה להכריז על שמורת טבע באתר, מכיוון שמדובר בשטח בו יש ריכוזי סחלבים ותורמוסים, בריכה עונתית ומינים נדירים.

 

"בשטחי השדות הצמודים למדרשת רופין, יש ריכוז חשוב של סחלב קדוש, ומקום מפגש של שלושה מתוך ארבעה מיני התורמוסים בשרון", מסביר מנדלסון, "תורמוס

צר-עלים, תורמוס א"י והתורמוס הצהוב, הנדיר". לדברי מנדלסון מין תורמוס נדיר זה אינו מיוצג כמעט בשמורות הטבע הקיימות בשרון. אוכלוסיות משמעותיות הושמדו ב-20 השנים האחרונות ברמת השרון ובצפון ת"א, ואוכלוסיות נוספות אינן מוגנות כלל, למשל ליד שכונת טוברוק בנתניה (אזור בו ייבנה מרכז העסקים הראשי של העיר בעתיד) ובמתחם תע"ש שבין רמת השרון לבין הרצליה. נוסף לכך, יש במקום בריכה עונתית שנוצרה בשנות ה-50', ובה שוהים עופות מים בחורף.

 

מנדלסון זועם. "הפעם אני באמת מעוצבן על רט"ג שלא עשתה שום דבר עם הצעותיי לשמור על פנינת הטבע מאחורי מדרשת רופין", הוא אומר ל-ynet. "בקצב הזה כל השטחים הטבעיים מחוץ לשמורות הקיימות ייהרסו, ואנחנו נישאר עם שמורות עציץ שהוכרזו רובן ככולן לפני יותר מ-35 שנים, כאשר איש לא חזה את העיור המואץ במרחב וחיסול הנוף הפתוח".

 

בינתיים, העבודות הופסקו

 

התמונות של הדחפורים בשטח הטרידו לא רק את חובבי הטבע. דובר המועצה האיזורית עמק חפר מסביר כי מבחינה תכנונית, כל מה שהתקיים עד עתה בסך הכל הוא דיון עקרוני ראשוני בוועדת המשנה לתכנון, ו"ברגע שהתברר שיש עבודות בשטח עצרו את העבודות". עוד מסביר הדובר כי לעת עתה לא מדובר כלל באתר למירוצים (החוק אוסר עדיין על עריכת מירוצי מכוניות) אלא ב"שישה מגרשי החלקה לאימון בנהיגה מתקדמת". ובאשר לערכי הטבע המוגנים והנדירים בשטח? "איש לא יודע על העניין הזה".

 

ברשות הטבע והגנים, כצפוי, לא מתכוונים לעשות עם זה שום דבר. כל מה שניתן להציל מפי דובר הרשות, אמנון נחמיאס (מלבד המלצה לפנות ל"אדם טבע ודין") הוא כי שמורת טבע לא תהיה שם אלא אם הרשות המקומית תכריז על המקום כעל שמורת טבע. למרות המובטח, תגובה בכתב טרם התקבלה מרט"ג.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סוללים מסלול. העיור המואץ מחסל את הנוף
צילום: מאיר פרטוש
תורמוס צהוב.מפגש בין שלושה
צילום: עמית מנדלסון
מומלצים