שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  "להפסיק פירסומת ג'אנק-פוד לילדים"
  דורשת הנציבות-האירופית - ומאיימת: אם זה לא יופסק, תהיה חקיקה. כמו-כן רוצה שהתוויות, אשר על אריזות המזון, יהיו מובנות לכל אחד

  "על תעשיית המזון להפסיק את הפירסומת שמיועדת לעודד צריכת אוכל-זבל (ג'אנק פוד) אצל ילדים, או שתהיה חקיקה בנושא זה".

   

  זו תמצית האזהרה, האיום, שפירסם היום (ה') הנציב לענייני צרכנות של האיחוד-האירופי. הנציב, מארקוס קיפריאנו, הדגיש כי "יש צורך בפעולה

  דחופה, כדי להתמודד עם בעיית השמנת-היתר באירופה; במיוחד - לגבי ילדים".

   

  אמנם, הוא מוכן לתת לתעשיית המזון הזדמנות לפקח על עצמה; ואף ציין כי "יש סימנים מאוד מעודדים ומאוד חיוביים מאת התעשייה". ואולם, הוא הבהיר: "אם זה (הסימנים החיוביים) לא יניב תוצאות משביעות-רצון - הנציבות תפעל באמצעות חקיקה, ואכיפה". ברור לו, מה המצב הסופי שהוא מבקש לראות: "אני רוצה שתעשיית המזון תפסיק לפרסם ישירות לילדים".

   

  הנציב קיפריאנו (מטעם קפריסין) הוסיף עוד עניין שברצונו לעסוק בו: התוויות, אשר מופיעות על אריזות המזון ומפרטות את תכולתו, חייבות להיות כאלה ש"הבנתן תהיה יותר קלה - גם אצל מי שאין לו דוקטורט בכימיה".

   

  בשני תחומים אלה, הנציבות תפרסם בחודש מארס את התוכניות להסדרת הוויסות-מרצון והאכיפה העצמית; התקנים הללו יהיו חייבים להיות מיושמים במציאות בעוד שנה.

   

  ארגון-הגג של תעשיית המזון האירופית (CIAA) הודיע כי אנשיו "כבר עובדים עם הנציבות כדי לפתח הצעות חדשות בעניין פירסום יותר קפדני ובדבר תוויות-המזון. הארגון הבהיר כי ילחץ למען העדפת הוויסות העצמי על-פני חקיקה.

   

  בבריטניה

   

  גם בבריטניה יש יוזמה ממשלתית בעניין זה, ומטרותיה: לאפשר לצרכנים ידיעה לגבי הכלול במאכליהם, לאפשר לצרכנים בחירה יותר בריאותית - באמצעות

  סימון "רמזור" על אריזות המזון (עיגול ירוק למזון כמו פירות וירקות, ועיגול אדום לאוכל המזיק לבריאות); וכן, הפחתת הפירסומות הטלוויזיוניות לאוכל-זבל שמשודרות בשעות צפיית ילדים (כלומר, לפני 9 בערב).

   

  ידוע כי בארץ זו, אחד מכל 5 ילדים (גיל 24 חודש עד 15 שנה) - ואחת מכל 4 ילדות - לוקה בהשמנת-יתר או לפחות במשקל עודף. ממדי תפוצה כאלה נחשבים "מגפה". חוזים כי הדור הנוכחי של הילדים יהיה הראשון אשר ימות בגיל צעיר יותר מאשר גיל המוות של ההורים. 

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: מיכאל קרמר
  בלי דוקטורט בכימיה, לא יודעים מה זה אוכל-זבל?
  צילום: מיכאל קרמר
  מומלצים