שתף קטע נבחר

בני עקיבא: האם דניאלה וייס תנאם בפני החניכים?

מספר הורים לחניכים בתנועה מתנגדים לכך שוייס, שקראה לחיילים לסרב פקודה ולא לפנות יישובים, תנאם בפני ילדיהם בנטיעות שיתקיימו השבוע בקדומים. "בני עקיבא הפכה לתנועה פוליטית", הם אומרים. בבני עקיבא מבהירים: "לא נזיז את האירוע. אין קשר בין הדעות של וייס לבין הנטיעות, לא כולם חייבים להסכים עם הדעות שלה"

חילוקי דעות בבני עקיבא על רקע תוכנית ההתנתקות והקריאות לסרבנות: הורים לחניכים בתנועת הנוער בני עקיבא בנתניה, הביעו התנגדות להשתתפותה של ראש המועצה האזורית קדומים, דניאלה וייס, בנטיעות במקום, בעקבות קריאתה לסרבנות. "היא מזוהה עם הסרבנות, היא לא דמות חינוכית", אמרה אחת האמהות המתנגדות, ד"ר עליזה לביא.

 

ב"הארץ" דווח לראשונה כי מחרתיים (יום ג'), ט"ו בשבט, אמורים חניכי סניף בני עקיבא לצאת לנטיעות בקדומים ובמהלך האירוע אמורה וייס לארחם ולשאת בפניהם דברים.

 

לפני כשבועיים קראה וייס לחיילים, בשיחה עם ynet, לסרב פקודה ולא לפנות יישובים ביהודה ושומרון או בגוש קטיף. "אסור להישמע להוראות השלטון הרע", אמרה וייס.

 

עליזה לביא ד"ר לתקשורת ומדעי המדינה ומרצה באוניברסיטת בר אילן, שלה שלושה ילדים בסניף, אמרה ל-ynet כי פנתה לפני כשבועיים להנהלת התנועה בניסיון למנוע מוייס לשאת דברים בעת הנטיעות. 

 

"המנכ"ל גילה הבנה אבל לא עשה דבר והטיל את המשימה על ההורים. לא ייתכן שוייס, שהקריאות שלה לסרבנות פורסמו ברבים, תהווה דמות חינוכית ועמדותיה יישמעו בפני החניכים", אמרה לביא. "הוא אמר לי שהיא חזרה בה מדבריה על הסרבנות אך כשביקשנו את זה בכתב, נענינו בשלילה. כל עוד מתנהלת נגדה חקירה, למרות שהיא מכחישה את הדברים, אנחנו מבקשים למנוע ממנה לשאת דברים בפני החניכים".

 

לדברי לביא, הורים רבים בסניף מסכימים איתה, אך אינם מתכוונים למנוע מילדיהם לצאת לטקס. "הילדים שלי רוצים לנסוע לטקס כי מדובר בפעילות של הסניף שלהם. אנחנו קוראים לכולם להוציא את בני הנוער מחוץ לוויכוח".

 

גם בירושלים מתנגדים: וייס היא דמות שוליים פוליטית

 

מחאת ההורים בנתניה הגיעה גם לירושלים. אבינועם רוזנק, לשעבר חניך ומדריך בבני עקיבא, ששלושת ילדיו פעילים בסניף בירושלים, אמר שהתנועה מאבדת את עצמה לדעת. "זאת פעולה בוטה לתת לדניאלה וייס לשאת דברים בפני החניכים. בני עקיבא מפסיקה להיות תנועת נוער שעל דגלה חרוט 'תורה ועבודה' והופכת לתנועת נוער פוליטית ולא ציונית שמעודדת לעבור על החוק".

 

לדברי רוזנק, וייס נמצאת בשוליים הפוליטיים ואינה מייצגת דבר מהערכים של בני עקיבא. "הנהלת בני עקיבא מכניסה את עצמה לשוליים. זה לא דבר נקודתי. עצוב לי לראות את התנועה שבה חונכתי ובה ילדיי מתחנכים, כפי שהיא נראית היום. וייס משולה לאיש מהשמאל הרדיקלי שיישא דברים בנטיעות. היא מטיפה לסרבנות שגוררת אלימות. מה בין דעותיה לבין חינוך ילדינו? ההנהלה הארצית איבדה שליטה, מנוהלת על ידי אנשים שלא יכולים לעמוד על שלהם ומנהלת סדר יום פוליטי של הקצנה דתית".

 

בשבוע שעבר הביעו הורים רבים בתיכון "אמי"ת - רננים" ברעננה מחאה על הכוונה לקחת את בנותיהן לטיול בגוש קטיף, ביוזמת מנהל בית הספר.

 

בני עקיבא בתגובה: לא חייבים להסכים איתה 

  

סגן מזכ"ל בני עקיבא, יאיר אפל, מסר בתגובה למחאה בנתניה כי "החניכים לא חייבים להירשם ולבוא לנטיעות בקדומים, ואין קשר בין הדעות של וייס לבין הנטיעות והטקס. לא כולם חייבים להסכים עם הדעות שלה. אין סיכוי שנזיז את האירוע. השנה נרשמו לנטיעות 1,800 חניכים ממחוזות השרון ושומרון, מספר דומה לשנים קודמות".

 

בתגובה לטענות שהעלה רזניק מירושלים, אמר אפל: "קשקוש. אני לא רוצה להתייחס. בני עקיבא לא פשטה את הרגל בכל הקשור לערכי התנועה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שאול גולן
קראה לסרב פקודה. וייס
צילום: שאול גולן
חניכי בני עקיבא. להוציא אותם מהוויכוח
צילום: אבי אוחיון, לע"מ
מומלצים