שתף קטע נבחר

בוא לרקוד עד אור הבוקר

בסוף השבוע יוזנק קרנבל ריו דה ז'ניירו. בשביל הצופים בו מדובר בחגיגה המונית מרהיבה, בשביל המשתתפים זוהי קודם כל תחרות קשה - עם ליגה, שופטים, אלופה וגם מפסידה גדולה. רוקדים משבת לשבת

מגזין תרבות אמריקאי פופולרי ערך בדיקה שהשוותה בין פסטיבלים עממיים ברחבי העולם. פסטיבל ברלין הגיע למקום השישי, קרנבל המסכות של ונציה דורג במקום ה-12, מירוץ השוורים בפמפלונה, ספרד, בשמיני, והקרנבל של באהיה, ברזיל, גרף את הרביעי. מקום ראשון? הקרנבל של ריו דה ז'ניירו. "ארבעה ימים עוברים כמו שנייה שמתמשכת לנצח", הסביר שופט אוסטרי שהשתתף בסקר ההשוואתי את בחירתו בקרנבל ריו. "זה היופי, התחרותיות, ההומור, מקוריות הנושאים, קצב הריקוד, ההרגשה שאין מחר, השילוב בין מי שרוקד למטה ומי שמריע מהיציע".

 

השנה מתחיל הקרנבל הגדול של ריו במוצאי שבת, 5 בפברואר, והוא יימשך עד יום שלישי, 9 בחודש. למחרת, רביעי, יוכרזו המנצחים. שיא הקיץ עכשיו בריו, ואם תגיעו לקרנבל אתם צריכים לתכנן חופשת מנוחה ארוכה אחר כך, כי לא יהיה לכם כוח, לא יהיה לכם אוויר, לא יהיה לכם קול וכדאי גם שלא יהיה לכם ראי.

 

ריו דה ז'ניירו חיה מקרנבל לקרנבל. לוח השנה בראש של התושבים

מכוון מ-5 בפברואר השנה ועד לפברואר 2006, בו ייערך הקרנבל הבא. כאלה הם הקריוקס, תושבי אחת הערים היפות בעולם, שמצב רוחם קשור מאוד בשמש. וזה לא אומר שאיזה גשם טרופי ככה פתאום כשאתה משתזף בים לא יתקבל בברכה.

 

האורי בץ של ריו כבר הודיע שבימי הקרנבל הראשונים, שבת וראשון, ייתכנו גשמים טרופיים שייפסקו בדיוק עם כניסת בית הספר הראשון לסמבודרומו - מקדש הקרנבל של ריו דה ז'ניירו. ייתכן שהגשמים יתחזקו בהמשך השבוע, אבל רק ביום רביעי, אחרי הקרנבל. אין יותר טוב מזה.  

 

האמת שרוב בתי הספר לסמבה לא סומכים על החזאי ומכינים יריעות ניילון ענקיות, כדי שהקרונות, שמונה במספר לכל בית-ספר, ייכנסו לתהלוכה ללא פגע. משאיות אלה נושאות תפאורות לציון הנושא המיוצג על ידי בית הספר.

 

לדוגמה, כשהנושא של סלגירו היה 'אפריקה - האמא של הקרנבל', על כל המשאית פיזזו יותר מ-60 רקדנים שחורים יפהפיים, נסיכי אתיופיה, לבושים רק בשרשראות בצוואר ובידיים. כיוון שאסור שלמשאית- קרונית יהיה מנוע, כ-100 איש דוחפים אותה במהלך התהלוכה (בפעם הזו היו 100 בנות). זהו אחד מעשרת הקריטריונים שמקבלים ציון בתחרות. פשלה בהפעלת הקרונית גורמת להפסד ניקוד, ובבית הספר יכסחו אותך עד לקרנבל הבא.

 

נכנס בצד אחד, יוצא בשני

 

14 בתי ספר לסמבה מתחרות השנה בליגת העל של הקרנבל, כולל כל הגדולות באמת. שבע צועדות ביום ראשון, 6 בפברואר. בית הספר לסמבה 'מוסידאדה' פותח את הקרנבל בשעה 21:00, בצבעי ירוק-לבן. הנושא שלו הוא 'האוכל האיטלקי - אמנות השולחן'. לצועדים יש שעה ו-20 דקות כדי לעבור עם 4,600 המשתתפים, לא כולל עוזרים טכניים, חשמלאים, דוחפי הקרוניות, מסדרי התחפושות ואחרים. בסך הכל על המסלול צועדים כ-6,000 איש מכל בית-ספר.

 

כשאחרון המשתתפים של בית הספר יגיע לסוף הסמבודרומו,

השעה תהיה 22:15, ואז ייכנס לפעולה צבא קטן של מנקי רחובות, יפרוץ לסמבודרומו ויבריק את האספלט לקראת בית הספר הבא בתור, 'אימפריו סראנו', עם הנושא 'טבע ואדם - שילוב מושלם', הוא בצבעי ירוק-לבן. בית הספר משלב צבע זהב כשהוא מופיע בשעות הלילה וצבע כסף כשהוא מופיע בשעות הבוקר - כדי להשיג אפקטים טובים יותר בשילוב עם אור השמש או התאורה.

 

אחרי 'אימפריו סראנו' שוב נכנסים המנקים, שגם הם נותנים הופעה ייחודית משלהם, ושוב הרצפה מבריקה לקראת כניסתו של 'סלגירו', בית ספר אדום-לבן שמביא את 'האש המאירה את דרכי החיים וסלגירו היא הלהבה שלא נכבית'. 'סלגירו' לא ניצח בקרנבל מאז 1993 ומבטיח שהפעם זו השנה שלו.

 

בחצות ורבע בערך ייכנס 'מנגירה', בירוק-ורוד (שילוב קטלני), עם הנושא 'מנגירה היא האנרגיה של הקרנבל והקרנבל הוא אנרגיה טובה'. את השיר של מנגירה ילווה הזמר ז'מלאו בן ה-80, אחד מזמרי הסמבה האהובים בריו, שנולד בשכונת מנגירה.

 

רקדני מנגירה היו האלופים לפני שלוש שנים, ולפני שנתיים לקחו מקום שני עם הנושא 'עשרת הדיברות'. זה היה מדהים. הקהילה היהודית אימצה בשנה ההיא את מנגירה והיו גם כתוביות בעברית. אחרי הקרנבל ההוא אמרו ש'באיז'ה-פלור' לקחו מקום ראשון רק בגלל הפוליטיקה. מוכר לנו קצת, לא?

 

ב-1:20 ייכנס 'אונידוס דה טיז'וקה' עם 'נכנס בצד אחד, יוצא בצד שני - מי שרוצה אחרת זה לא ענייני'. 'אונידוס דה טיז'וקה', בית ספר קטן יחסית, הגיע בשנה שעברה למקום השני וינסה להפתיע עם ההומור המאוד מיוחד וצבעי התכלת-צהוב-זהב שלו.

 

אם לא יהיו איחורים ועיכובים, ב-2:25 ייכנס 'טראדיסאו', בצבעי כחול-תכלת-לבן-זהב-כסף, תחת הכותרת 'סויה, הלהיט העולמי התורן, מביאה לנו קידמה'. כמו בכל שנה, בית הספר של 'טראדיסאו' ינסה להפתיע עם המספר הקטן ביותר של משתתפים - 3,200 בלבד. מינימום המשתתפים המותר לבית ספר עומד על 2,500 איש.

 

ב-3:45 ייכנס 'וילה איזבל', בית הספר שסוגר את התהלוכה ביום הזה, עם הנושא 'הפלגות במים סוערים, נח והיונה'. 'וילה איזבל' זכה באליפות רק פעם אחת, ב-1988, וינסה השנה להתברג למעלה. למטרה זו הובא הקרנבליסט הידוע ז'ואוזיניו טרינטה, שיהיה הבמאי הראשי. ב-15 השנים האחרונות הוא הביא לא פחות משמונה אליפויות לבתי ספר שונים.

 

בשנה שעברה יצא לי להופיע עם בית הספר הזה, תחת הכותרת 'בואי נלבש קונדום, אהובתי'. הגענו למקום העשירי אחרי שהכנסייה צינזרה ארבע מתוך שמונה הקרוניות. בית הספר שילב את העגלות המצונזרות בתהלוכה, אבל הן כוסו בבד שחור ועל גבי הכיסויים הונחו שלטים אדומים שזעקו "צונזר!". זה לא עשה רושם על השופטים, שנתנו לווילה איזבל את הניקוד הנמוך ביותר, שבע נקודות בלבד, בסעיף הזה.

 

רוח הקודש של האינדיאני

 

היום השני של התחרות, 7 בפברואר, יחל שוב בשעה 21:00, כשלסמבודרומו יגיע בית הספר של 'פורטו דה פדרה', באדום-לבן. הנושא, 'קרנבל - הילולה לעם', ינסה להעביר את המסר של פרנסיסקו גומז דה קואבדו, המשורר-סטיריקן הספרדי מימי הביניים: "ואמר יתוש לקרפדה - יותר טוב למות ביין מאשר לחיות במים".

 

בשעה 22:20 יעלו ויבואו 'קפרישוזוס', עם הנושא 'קרנבל - אשליה מתוקה; ואנחנו נפגשים שוב באמצע ההמולה'. לבית הספר, בצבעי תכלת-לבן, יש ניסיון של 20 שנות השתתפות, אבל בשנה שעברה הגיע לאחד המקומות האחרונים וכמעט ירד ליגה.

 

ב-23:30 ייכנס 'ויראדורו' עם 'החיוך תמיד מנצח'. נציגי בית הספר, באדום-לבן, ירקדו, ינגנו, ישירו ויספרו לנו על החיוך הראשון של אדם לחווה, החיוך של מונה ליזה והקרנבל שתמיד מחייך אלינו.

 

אחר-כך יעלו למסלול אנשי 'פורטלה', בצבעי תכלת-לבן ועם 'שמונה מטרות כדי להחיות את היצירה'. בית הספר הוותיק והעשיר הזה רוצה לקחת השנה מקום ראשון, אחרי שלא הצליח לעשות את זה בעשרים השנים האחרונות.

 

ב- 2:00 יופיעו צבעי הירוק-לבן של 'אימפרטריז' על מסלול התהלוכה. שלוש פעמים ברציפות זכה בית הספר הזה במקום הראשון, ב-2000 ,1999, ו-2001, בעזרת הקרנבליסטית המפורסמת רוזה מאגאלינס, האישה היחידה שהצליחה להיכנס למועדון המאוד סגור של הקרנבליסטים. הנושא שבו בחרה השנה הוא 'ההזיות שבאגדות'.

 

ב- 3:30 ייכנס 'גרנדה ריו' בירוק-אדום-לבן, עם הנושא 'להזין את הגוף והנפש רק עם המיטב'. השחקנית דבורה סאקו, שמופיעה בטלנובלה הכי חמה בברזיל, תופיע כסנדקית של גרנדה ריו.

 

ב-5 לפנות בוקר בערך יפרצו האלופים של השנה שעברה, 'באיז'ה פלור', בצבעי כחול-לבן ועם הנושא 'בשם האב, הבן ורוח הקודש של האינדיאני, שבעה עמים מלוכדים, שבע אהבות סוערות'.

 

אחרי התהלוכה האחרונה ייאלצו כל עשרות אלפי המתחרים לחכות

עד ליום רביעי כדי לשמוע את ההכרזה על המנצח. ההכרעה מונחת בידיהם של 40 שופטים, שבוחנים 10 קטגוריות: העברת מסר הנושא, שיר הנושא, ריקוד, תלבושות, עיטורים, סדר התהלוכה, נושאת הדגל ומנצח התהלוכה, הרמוניה של התופים וכלי ההקשה, הבאיאנות (400 רקדניות שחייבות להיכלל בתהלוכה) וכמובן אהדת הקהל.

 

ההצבעה של השופטים מזכירה קצת את האירוויזיון. פותחים את המעטפות שלהם ומתחילים לחלק נקודות. כל העיתונות בכוננות, המצלמות משדרות לכל ברזיל ובתי הספר עוקבים בדריכות. כל ציון 10 מתקבל בטירוף ומתחת ל-9 העצב גדול.

 

בסיום ספירת הקולות מכריזים על מקום ראשון, שני, שלישי ורביעי בליגת-העל ועל המקום הראשון בליגה השנייה. במוצאי שבת כל הזוכים מופיעים בסמבודרומו במצעד המנצחים. זאת החגיגה האמיתית: אין יותר תחרות, רק שמחת ניצחון, וכל אחד מראה מה הוא באמת יודע לעשות.

 

ואם אחרי כל זה עוד נשאר לכם כוח, תתחילו לעשות את ההכנות לקרנבל הבא. תרשמו ביומן: 26 בפברואר 2006.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
הקרנבל. מצעד המנצחות הוא החגיגה האמיתית
צילום: רויטרס
צילום איי פי
ההכנות. חיים מקרנבל לקרנבל
צילום איי פי
מומלצים