שתף קטע נבחר

תשדיר הפרסומת של "דה מרקר" נאסר לשידור

בעקבות טענות ההסתדרות לרשות השניה לפיהן התשדיר מציג אמירה המצויה בלב ליבה של של מחלוקת בין ההסתדרות למעסיקים - העלאת שכר המינימום, והדבר מנוגד לכללי האתיקה של הפרסומות

תשדיר הפרסומת של העיתון הכלכלי "הארץ-דה מרקר" נאסר לשידור החל מהערב (א'). התשדיר, ששודר לראשונה בסוף השבוע האחרון, נבחן על ידי אגף הפרסומות של הרשות השניה לאור טענת ההסתדרות, לפיה תוכן תשדיר עומד בניגוד לכללי האתיקה של הפרסומת.    

 

המשפט שקומם את ההסתדרות בתשדיר הוא "העלאת שכר המינימום רק תגרום לתעשיינים לקחת את המפעלים שלהם למדינות עם כח עבודה זול. ומה שהמדינה תרוויח זה עוד מאה אלף מובטלים. וזה כולל גם את העסק המשפחתי שלנו..."

הרשות השנייה קיבלה את טענת ההסתדרות , וקבעה כי מדובר באמירה המצויה בלב ליבה של של מחלוקת בין ההסתדרות לבין הממשלה והמעסיקים,  וכי הדבר עומד בניגוד לכלל 11 לכללי האתיקה של הפרסומת.   

 

הרשות דרשה את תגובת מנהלי השיווק של הערוצים 10 ו-2 עד השעה 10 בבוקר, אך משזו לא נתקבלה החליט אגף הפרסומות לאסור את שידור הפרסומת.

 

במכתב ששלחה הרשות למנהלי השיווק נכתב: "בית המשפט קבע כי יש להתיר שידורן של פרסומות הכוללות מידע אינפורמטיבי גרידא והפניה לקבלת מידע מפורט יותר, אך לא אמירות שיש בהן כדי לנסות ולהשפיע על דעת הציבור בעניינים השנויים במחלוקת ציבורית, או אמירות הכוללות את המסר השנוי במחלוקת עצמו". הרשות קבעה כי המפרסם יהיה רשאי להגיש תסריט מתוקן לבחינה מחודשת.

 

גם ההסתדרות נפגעה בעבר מפסילת תשדיר על רקע דומה. בספטמבר 2004  פסלה הרשות תשדיר של ההסתדרות החדשה בשל טענות הנוגעות להעלאת שכר המינימום. התשדיר אושר לשידור רק לאחר שבוצעו בו שינויים.  

 

במכתב ששלח עו"ד מיבי מוזר למנכ"ל הרשות השניה, מרדכי שקלאר, בשם העיתון, נטען כי ההסתדרות מערבבת מין שאינו במינו וכי התשדיר של העיתון אינו מסוגו של תשדיר ההסתדרות שנפסל בעבר. "הפרסומת במקרה זה איננה פרסומת לעמדה המובאת בפני הצופים אלא פרסום לעיתון, ולעובדה שהעיתון עוסק בנושאים אקטואליים" נכתב. בעקבות כך מבקש העיתון לדחות את בקשת ההסתדרות להסרת התשדיר.   

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרשות השניה: קיבלה את טענת ההסתדרות
מומלצים