שתף קטע נבחר

עזה: אנשי הרשות הרסו מבנים בלתי חוקיים

יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, שלח הלילה איתות נוסף לציבור שבכוונתו לאכוף את החלטותיו במלוא התקיפות. לאחר הוראתו המפורשת, פשטו עובדי הרשות, תחת אבטחה כבדה של המשטרה הפלסטינית, על חופי עזה כשהיעד - הריסת המבנים הבלתי חוקיים. התושבים ההמומים לא האמינו שדווקא הרשות היא זו שהורסת

אוכפים את החוק ברצועה: תושבי עזה לא האמינו למראה עיניהם. עובדי הרשות הפלסטינית, מלווים בכוח משטרה גדול המונה כ-200 שוטרים חמושים היטב, החלו הלילה להרוס מבנים בלתי חוקיים הסמוכים לעיר עזה.

 

המבצע, הראשון מסוגו בעיר עזה, ניתן בהוראה מפורשת של יושב ראש הרשות הפלסטינית החדש, אבו מאזן, ונראה כי יש בכך משום איתות שבכוונותו של ה"ראיס" החדש לאכוף את החוקים מהם התעלמו בשנים האחרונות. במהלך קמפיין הבחירות שקיים, ואף בנאום הניצחון שנשא ב-9 בינואר, הבטיח אבו מאזן לכבר את ריבונותו של שלטון החוק, אולם ספק אם מישהו מבעלי הקיוסקים ברצועה חשב שעליו לחשוש לפרנסתו.

 

גורמים ברשות אומרים כי מייד עם הגעתו לרצועה בשבוע, שעבר כשראה אבו מאזן חגיגות הבנייה הלא חוקית, שברובן על אדמות ציבוריות, הודיע אבו מאזן לאחראים כי יש לטפל באי סדר הזה, ומהר. תושבים ברצועה הביעו חשש כי במהלך מלאכת ההריסה יתפתחו עימותים בין התושבים לבין ההורסים. אולם עד כה בהריסות הראשונות שהתבצעו לפנות בוקר לא נרשמו תקריות מיוחדות וברשות הפלסטינית מתכוונים להמשיך בהריסות.

 

"אנחנו בעידן חדש"

 

"היו"ר נתן הוראות מפורשות להרוס את כל המבנים שנבנו באופן בלתי חוקי על הקרקעות הממשלתיות", אמר קצין בכיר במשטרה הפלסטינית, מוסא עליאן, שהופקד על המבצע. "אנו בעידן חדש עכשיו. אנו חייבים לכבד את החוק", הוסיף. לדבריו, אבו מאזן נתן את ההוראות במהלך ביקורו השבוע בעזה במסגרתו נוכח בתופעה החמורה, וכי הריסתם של מאות מבנים באזור העיר עזה וצפון הרצועה תימשך בימים הקרובים עד שתושלם המשימה.

 

בעיר עזה צצו בשנים האחרונות חנויות, בתי קפה ומרכולים רבים לאורך חוף הים המפורסם, ונראה שאיש לא חשב שיום יבוא וכל אלה יהרסו דווקא במבצע של הרשות הפלסטינית.

 

המון רב של סקרנים התגודד בחוף הים כדי לצפות במבצע, שהזכיר לרבים דווקא את כניסותיו הרבות של צה"ל לאזור. הקהל הרב צפה בשני הדחפורים בשעה שאלה החלו להרוס את המבנים בחוף הים, שהראשונים שבהם היו קיוסקים דקיקים שנבנו מעץ.

 

כאשר הדחפור הגיע סמוך לבית קפה במקום, החל הבעלים, בעזרת המשטרה, להוציא את רהיטיו מהמקום לפני שזה נהרס. לעומתו, אדם אחר טען כי קיבל התראה של פחות משעה כדי לפנות את רכושו מהמבנה שבבעלותו. הקצין עליאן דחה את הדברים ואמר שההודעה נמסרה כבר לפני מספר חודשים.


פורסם לראשונה 25/01/2005 02:39

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
אבו מאזן. אוכף את החלטותיו
צילום: רויטרס
צילום: איי פי
המשטרה הפלסטינית. עידן חדש?
צילום: איי פי
צילום: רויטרס
הריסת בתים בעזה (ארכיון)
צילום: רויטרס
מומלצים