שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  ארה"ב: 80% מהרופאים מודים - אנחנו טועים בטיפול
  סקר חדש מגלה כי מרבית הרופאים והאחיות הודו שעמיתיהם מבצעים טעויות, אך רק 10% מהם דיווחו על כך. גם אצלנו המצב אינו מעודד. מומחה ישראלי: הלחץ ועייפות הרופאים הם מקור לטעויות רפואיות קשות

  העומס על הרופאים והאחיות אינו מאפיין רק את המציאות הישראלית: מחקר חדש מגלה כי 80 אחוז מהרופאים האמריקנים ומחצית מהאחיות הודו כי עמיתיהם מבצעים טעויות, אולם רק 10 אחוז מהם מודים בכך. לדברי החוקרים, הטעויות הרפואיות הביאו למותם של עשרות אלפי בני אדם.

   

  חברת "ויטל-סמרטס, האמריקנית, סקרה 1,700 אחיות, רופאים, מינהלי בתי חולים ומומחים אחרים בתחום הבריאות. 46 אחוז מהרופאים ו-62 אחוז מהאחיות סיפרו כי ראו את עמיתיהם מבצעים "קיצורי דרך" המסכנים את חיי החולים. 88 אחוז מהרופאים ו-48 אחוז מהאחיות סיפרו כי שיקול הדעת של עמיתיהם לקוי. רק 10 אחוז מהעובדים הלשינו על עמיתיהם, והודו כי הם חשים סיפוק בכך.

   

  "כשהרופא צריך לחלק את הזמן הקצוב שלו למספר גדול בהרבה של חולים, ממילא פרק הזמן שעומד לרשותו לטיפול בכל חולה וחולה הולך ומתצמצם" אומר פרופ' אבינועם רכס, מנהל מחלקת נוירולוגיה ב"הדסה" ויו"ר הלשכה לאתיקה של ההסתדרות הרפואית, "כך, הסיכוי סטטיסטית לבצע שגיאה בתנאי לחץ ומצוקת זמן עולה".

   

  לדברי רכס, אף שמשרד הבריאות הגביל את שעות עבודת הרופאים ל-24 שעות ברציפות, עדיין תשישותם הרבה היא מקור רב לטעויות: "עדיין כל אדם, ולאו דווקא רופא, שלא ישן במשך 24 שעות, חדות המחשבה שלו, יכולתו לבחון פרטים קטנים ולברור בין הטפל והעיקר יורדת, ולא מדובר רק ברופאים. אין ספק ששעות העבודה הארוכות הללו תורמות לטעויות שמתרחשות בבתי החולים".

   

  "בתוך כך, אחרי התורנות בת ה-24 שעות, שולח בית החולים את הרופא התורן הבייתה לישון. אבל במקביל, אין רופא חלופי שיכסה את החסר ברופא הזה. כך, הרופאים שנותרים במחלקה, כשהחבר שלהם לאחר התורנות הלך לישון ובצדק, חייבים לעשות נפח עבודה נוספת. ושוב אנו נמצאים באותו מעגל שוטה, שמגביר את הסיכון לטעויות".

   

  ובאשר לצפיפות ההולכת וגואה בבתי החולים, מסביר רכס כי בשל הזדקנות האוכלוסייה בישראל והארכת תוחלת החיים, חייב לבוא שינוי מהותי בתקצוב בתי החולים, לפני קריסה: "חייבים להרחיב את האמצעים בהתאם להזדקנות האוכלוסייה הטבעית, שגם העלייה לארץ תרמה לה. במערכת הבריאות המדינה לא מעניקה את האמצעים הדרושים כדי לעמוד בשינויים הללו, מה שעולה בחיי אדם".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: צביקה טישלר
  חולים במסדרון. טעויות בצוות הרפואי
  צילום: צביקה טישלר
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים