שתף קטע נבחר

בלומנטל מתפייטת: לשתיקה פנים רבות

הסתיימה עדותה של ח"כ נעמי בלומנטל בבית משפט השלום בתל-אביב, ומי שציפה לשמוע מפיה תשובות לשאלות התובעת והשופטים, התבדה. כאשר נשאלה כיצד השתיקה שלה מתיישבת עם היותה אשת ציבור, השיבה: "לשתיקה יש הרבה פנים. השתיקה איננה חד-ממדית". בלומנטל הוסיפה: "כאשר נכתב בכתב האישום 'מדינת ישראל נגד נעמי בלומנטל', היה לי שבר גדול"

"לשתיקה יש הרבה פנים. השתיקה איננה חד-ממדית. החיים, בין אם אתה בחקירה או בבית המשפט, הם הרבה יותר רבי פנים" - כך התפייטה הבוקר (יום א') ח"כ נעמי בלומנטל בעדותה במשפטה בבית משפט השלום בתל-אביב. בלומנטל, שדיברה בחקירה הנגדית, המשיכה להתעלם משאלות התובעת ומשאלות השופטים, והשיבה בדרכה הייחודית. בלומנטל נאשמת בעבירות של שוחד בחירות, שחיתות ושיבוש מהלכי משפט, והיום תסתיים עדותה.

 

הבוקר נחקרה בלומנטל על כך שבתחילת הפרשה חיפשו אותה חוקרי המשטרה יומיים, אך היא חזרה אליהם בטלפון רק לאחר שהשאירו לה הודעות רבות, ובתקשורת היא הוגדרה כ"מי שירדה למחתרת".

 

התובעת, עו"ד רות ארז, שאלה אותה מדוע, כאשר ידעה ששניים ממקורביה (אבי אוסקי ופעיל הליכוד, מיכאל אל-נקווה) עצורים בפרשה, לא מיהרה למשטרה כדי למסור את גרסתה? על כך השיבה בלומנטל: "לא ידעתי שיש קשר בין העובדה שיש עצורים לכך שאגיע לחקירה. לא תיארתי לעצמי שעושים עוול למישהו. נדהמתי שאלה פני הדברים, פשוט לא ידעתי".

 

השופטת, זויה הדסי-הרמן, אמרה לה בתגובה, כי השוטר ששוחח עם בלומנטל בטלפון אמר לה שיש עצורים בפרשה, ותהתה מדוע לא הגיעה עוד באותו יום למשטרה. על כך השיבה בלומנטל: "אני לא בטוחה שיש לכך הצדק מוסרי. אני אתייחס לזה בהמשך, יש בזה משהו מאוד לא מוסרי".

 

בהמשך, נשאלה בלומנטל בנוגע לתגובה שפורסמה בערוץ 1 מטעם הדוברת שלה, ובה נאמר עוד לפני שבלומנטל התייצבה לחקירה, כי בלומנטל תשתף פעולה עם המשטרה. אז נשאלה בלומנטל מדוע לא שיתפה פעולה עם המשטרה, בלומנטל ענתה, כי הדוברת הוציאה את ההודעה ללא ידיעתה ולא על דעתה שלה.

 

בלומנטל נשאלה גם כיצד השתיקה שלה מתיישבת עם היותה אשת ציבור. "את צריכה לנסות לפחות להסביר למה לא נתת הסברים", אמרה לה התובעת. על כך ענתה בלומנטל, כי הדברים נעשו על-פי עצת עורך דינה. בהמשך, הוסיפה: "לשתיקה יש הרבה פנים".

 

את סיכום עדותה פתחה נעמי בלומנטל בווידוי אישי: "נקלעתי למצב כפי שנקלעתי. כאשר נכתב בכתב האישום 'מדינת ישראל נגד נעמי בלומנטל', היה לי שבר גדול, אבל אני מוכרחה לומר שמצאתי לנכון לומר בהקשר הזה שאני עדיין חושבת שאני צריכה לנהוג על-פי עצת עורך דיני".

 

השופטת, רחל גרינברג, אמרה לה בתגובה: "איפה השקיפות שבה חי איש ציבור? נסי לתת לנו תשובה לפני שאת יורדת מדוכן העדים. תני לנו מענה, תשובה או הסבר".

 

בלומנטל: "החיים הם הרבה יותר מורכבים כשקורה דבר כזה. בחיים לא האמנתי שזה יכול לקרות. כל חיי, מאז שגדלתי בכפר הקטן, רק חשבתי מה לעשות לטובת המדינה והציבור ולא היה לנו כלום. יש לי הרבה מאוד חברים והם אמרו לי 'תגידי תודה שזאת לא מחלה' - ואני אומרת תודה. יכול להיות שיחלפו השנים, אני לא כל כך צעירה. נהגתי כפי שנהגתי, זו עובדה.

 

"לא רציתי ואני לא רוצה לעשות לאף אחד רע, וגם לא ארצה. חשובה לי מאוד הפעילות שלי, המדינה שלי. זו אני, אלה חיי. אני אעשה כל מה שאני יכולה כדי להמשיך לפעול למען המדינה, להמשיך להיות אוזן קשובה ולפעול ככל יכולתי".

 

תזכורת: פרשת סיטי-טאוור

 

בחודש דצמבר 2003 הוגש נגד ח"כ בלומנטל כתב אישום, בו נטען כי היא סיכמה עם אלנקווה במהלך מפגש ביניהם בדצמבר 2002, שקדם לפריימריס בליכוד, כי תממן אירוע של חברי מרכז במלון "שרתון סיטי טאוור" ברמת-גן - במהלכו יפעל אלנקווה לבחירתה.

  

אלנקווה התקשר למנהל המכירות ב"סיטי טאוור" והזמין 15 חדרים. הוא הבטיח למנהל כי התשלום ייעשה באותו ערב - ובמזומן. ואכן, בכתב האישום צויין כי באותו לילה נסעו בלומנטל ונהגה, אבי אוסקי (שהפך לעד המרכזי נגדה), לסניף בנק הפועלים ברמת אפעל, שם משכה בלומנטל 7,500 שקלים מחשבונה.

  

בלומנטל, על פי כתב האישום, שבה למכונית ומסרה לאוסקי סכום כולל של 12 אלף שקלים במזומן, ואז הורתה לו לשלם עבור הזמנת החדרים. השניים סיכמו שאוסקי ייסע ברכבה הפרטי של בלומנטל - ולא ברכב הממשלתי. אוסקי אכן שילם למנהלת המכירות בבית המלון, ואף ביקש ממנה בהוראת בלומנטל כי הקבלה תירשם על שם "מירי פדידה". לאחר מכן שב לביתה של בלומנטל ומסר לה את הקבלה שקיבל, על שם פדידה.

  

במקביל, על פי כתב האישום, גיבש אלנקווה קבוצה של פעילי ליכוד בכירים, שהוזמנו לחדרים במלון, והיוו את הבסיס ל"דיל" לבחירתה של בלומנטל בליכוד. בנוסף הזמין אלנקווה גם רבים מקרובי משפחתו. בכנס התבקשו על הפעילים לתמוך בבלומנטל - הם הסכימו, ובילו את הלילה במלון מבלי לשלם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי כהן
נעמי בלומנטל
צילום: אבי כהן
מומלצים