שתף קטע נבחר

עמותה: לבדוק חריגות בנייה של עוזי כהן

עמותת אומ"ץ, הפועלת למען מינהל תקין טוענת כי סגן ראש עיריית רעננה, וחבר מרכז הליכוד הרחיב את ביתו לפני 13 שנים מ-100 מ"ר ל-300 מ"ר מבלי ליידע את הרשויות המוסמכות, ומבלי לשלם אגרות. העירייה: "נמצאו חריגות, וכהן פנה בבקשה לאשרן". עוזי כהן (1): "הכל שטויות. אולי מישהו הכניס את הבית להריון?". כהן (2): "רק סגרתי את קומת העמודים"

בניגוד לחוק? עמותת אומ"ץ (אזרחים למען מינהל תקין וצדק חברתי ומשפטי) טוענת שסגן ראש עיריית רעננה וחבר מרכז הליכוד, עוזי כהן, הרחיב את ביתו ללא אישורים, והעירייה לא גבתה ממנו ארנונה במשך 13 שנים על ההרחבה. העמותה פנתה לראש עיריית רעננה, זאב ביילסקי, בטענה שמדובר לכאורה בחריגות ממינהל תקין וחשד להפרת אמונים מצדו של כהן. העמותה פנתה בעניין גם לשר הפנים, למבקר המדינה וליועץ המשפט לממשלה. 

 

העמותה טוענת כי ביתו של כהן, שהיה בגודל של 100 מ"ר הורחב עד ל-300 מ"ר. עבודות ההרחבה לטענת העמותה בוצעו מבלי ליידע את הרשויות המוסמכות, מבלי להגיש תכניות בנייה ומבלי לשלם אגרות, מיסים והיטלים על ההרחבה.  

 

בנוסף טוענת העמותה כי כהן לא שילם ארנונה על השטחים החדשים בביתו במשך 13 שנים ורק לאחרונה, לאחר שנחשף העניין, פעלה העירייה לגבות את הכספים. אולם לטענת העמותה, העירייה גבתה כספים רק עבור שלוש שנים, בטענה שעל שאר החוב חלה התיישנות. גם על חוב הארנונה ששולם קיבל כהן הנחה לאחר שהציג מסמכים על היותו נכה.

 

יו"ר מזכירות העמותה, אריה ליבנה אמר: "ביקשנו לקבל תשובות איך קרה שחריגות הבנייה התגלו רק בדיעבד. איך קרה שעניין הארנונה שלא שולמה התגלה רק בשנה האחרונה, ואיפה היו מנגנוני הגבייה של העירייה עד לגילוי. מי החליט ומכוח איזה סמכות לוותר על לו על ארנונה בגלל התיישנות? ועל סמך מה ניתנה הנחה עבור התקופה הנ"ל?".

 

דובר העמותה רמי מלין אמר: "אנחנו מבקשים שתהיה שקיפות, שיענו על השאלות שלנו ויפרסמו לציבור כדי ליידע אותו למה לא נעשה דבר נגד חריגות הבנייה ולמה כהן לא שילם על כל השנים. המכתב נשלח לביילסקי בשבוע שעבר ועד כה לא קיבלנו תשובה". 

 

העירייה: נמצאו חריגות, וכהן פנה בבקשה לאשרן

 

בתחילה אמרו בעיריית רעננה כי "הנושא סודר כבר לפני חצי שנה" וסירבו למסור תגובה רשמית לטענות. רק בתום פניו חוזרות ונשנות מצד ynet, העבירה העירייה את מכתבו של מנכ"ל העירייה אורי קידר לעמותת אומ"ץ. במכתב כותב המנכ"ל: "לאחר שנמצאו חריגות בנייה בביתו של עוזי כהן והתבררו העובדות לאשורן, פנה כהן לרשויות התיכנון המקומיות בבקשה לאשר את חריגות הבנייה במסגרת תב"ע מקומית.

 

"הבקשה הוגשה זה מכבר, נדונה בוועדה המקומית לבניין ערים ונמצאת כיום בעיצומו של הליך המתבקש על פי החוק (פרסום, התנגדויות וכו'). עם סיום ההליך כאמור, ובכפוף לאישור התוכנית, יוצא היתר הבנייה וכהן יידרש לשלם את כל ההיטלים המתחייבים ולאחריהם יוכל לקבל את ההיתר כחוק. בשולי הדברים אציין כי הליך זה מתבצע על ידי העירייה גם במקרים דומים של תושבים שלגביהם נמצאה חריגה בשטח ביתם, איש איש לפי עניין ועל פי כל-דין".

 

קידר הוסיף במכתבו שכהן שילם את מלוא חיוב הארנונה בגין כל התקופה מיום היווצרות החריגות. "במקרה הנדון נהגה העירייה בהחמרה נוספת כלפי כהן שכן תושבים אחרים היו נדרשים לשלם את חוב הארנונה רק בגין שבע שנים לאחור. באשר להנחות בארנונה, אלה ניתנו לו בדומה לכל תושב הזכאי על ידי החוק".  

 

קידר הוסיף כי העירייה פועלת בקפדנות רבה ובאופן זהה בנוגע לכל תושב בעיר עם גילוי תופעה של חריגת בנייה וכך גם נעשה במקרה של כהן. לדבריו, "העירייה העבירה את כל המידע לגורמי הביקורת הממשלתיים לרבות מבקר המדינה, שר הפנים והתנועה לאיכות השלטון".  

 

עוזי כהן (1): הכל שטויות. כהן (2): רק סגרתי קומת עמודים

 

תחילה אמר עוזי כהן בתגובה לטענות העמותה: "הכל שטויות במיץ עגבניות. זה לא נכון. זאת רכילות מרושעת. כל החיים אני גר באותו הבית. אולי מישהו הכניס את הבית להריון ואני לא יודע?".

 

בתגובה שנייה, לאחר שהתקבלה תגובת העירייה, מסר כהן: "לא בניתי, הבית קיים 30 שנה ורק סגרתי קומת עמודים לפני שנתיים ולא גמרתי בפנים את הריצוף וכל העבודות. עשיתי תוכניות ושילמתי הכל".  

 

כאשר ביקשנו מכהן לבוא לביתו ולצלם את תוספות הבנייה הוא השיב "בוא נסיים את השיחה", וסגר את הטלפון.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ג'רמי פלדמן
כהן. הכניסו את הבית להריון?
צילום: ג'רמי פלדמן
מומלצים