שתף קטע נבחר

שרון ושלום פועלים לנטרל את נתניהו

בישיבת מזכירות הליכוד הערב ידונו בבחירות הפנימיות. חברי הכנסת מהשורה השנייה מעוניינים לדחותן עד שבועיים לפני הבחירות הכלליות. את מרכז הליכוד לא ממהרים לכנס כרגע. בינתיים, בודקת הנהלת המפלגה מי מהחברים הרשומים בו טרם נטש

בניגוד לישראל אחת, בליכוד לא ממהרים לכנס את המרכז לפני שסוגרים עניינים בהנהלת המפלגה. ישיבת מזכירות הליכוד, שתתקיים הערב, תעסוק בבחירות הפנימיות לראשות המפלגה ולרשימת מועמדיה לכנסת.
אלה שכבר בטוחים בהתמודדותם, כמו סילבן שלום והיו"ר הנוכחי, אריאל שרון, רוצים לקיים את הפריימריס כמה שיותר מהר, כדי לנטרל את בנימין נתניהו, או לפחות לגרום לו להודיע מוקדם משרצה מה הן תוכניותיו.
לעומת זאת, חברי הכנסת מהשורה השנייה של המפלגה רוצים שהבחירות הפנימיות יתקיימו מאוחר ככל האפשר, כדי שיספיקו להכין את השטח. הרוב מדברים על בחירות פנימיות לרשימה לכנסת כשבועיים לפני הבחירות הכלליות. מועד אפשרי הוא תחילת פברואר.
"כבר חודשים מדברים על בחירות, וברגע האמת כולם נתפסים עם המכנסיים למטה, לא מוכנים", אומר ציון אשל, פעיל מרכזי בליכוד. הוא מספר כי כבר לפני זמן רב שלח ליו"ר הסיעה, ראובן ריבלין, רשימה של לקחים ממערכת הבחירות הקודמת ותוך זמן קצר זכה לתשבחות בטלפון. אלא שכמה ימים לאחר מכן חזרה אליו המעטפה ששלח, עם חותמת לפיה לא נכתב היעד המדויק ולכן הדואר לא הגיע ליעדו. "כנראה שלא למדו שום לקח והולכים לאנדרלמוסיה", הוא מציין, "אני, מבחינתי, אכין את האנשים לבד, אם זה מה שצריך".
בשבוע הבא ייפתח כנראה המפקד של הליכוד, ובאשר למרכז המפלגה, 2702 חברים רשומים בו, אבל הם לא כונסו כבר זמן רב, ובינתיים נפוצו לכל עבר. בהנהלת הליכוד מנסים עתה לאתר מי מהם עוד קיים. חברי מרכז מדברים היום על הפחד מפריימריס עצבניים, שיגרמו לחברי הכנסת לשכוח את השטח ולהתרכז בקידומם האישי במעלה הרשימה, שהפעם תהיה צפופה מתמיד. תחזיות אופטימיות מנבאות כי המפלגה תשיג 24 מנדטים, אבל חברי כנסת עם ניסיון כואב מהבחירות הקודמות לא סומכים על הנתון הזה, ונערכים למאבק קשה על העשירייה הראשונה.
היום כבר מתחילים לדבר גם על איוש מטות הבחירות. לימור לבנת מוזכרת כמועמדת לראשות מטה ההסברה ושמו של ריבלין עולה כמועמד לראשות מטה הארגון. כמפקחים על כל המטות מוזכרים גדעון עזרא ומאיר שטרית.

ניסיונות לאיחוד כוחות במפד"ל ובישראל בעלייה

במפד"ל הצהיר היום היו"ר הנוכחי, יצחק לוי, כי לא תהיה התמודדות בינו לבין אפי פיין. פיין, יש לציין, עדיין בצבא, וטרם אמר את המלה האחרונה, אבל לוי מבטיח: "אנחנו נגיע להסכמה בינינו. לא תהיה שום התמודדות". לוי אף סיפר כי הוא מקיים מגעים עם מימד ועם תקומה לאיחוד פוליטי, אבל לפי שעה לא נרשמו הישגים משמעותיים במישור זה. יו"ר הקואליציה, אופיר פינס, קורא למימד שלא להיענות לחיזורי המפד"ל. לדבריו, "מימד, כתנועה דתית יונית, המטיפה לסובלנות, צריכה להמשיך ולהוות דוגמה לשיתוף פעולה דתי-חילוני".
גם בישראל בעלייה מנסים לאחד כוחות "עם הקולות הבריאים ברחוב הרוסי", כהגדרת היו"ר, נתן שרנסקי. רומן ברונפמן אינו בא בחשבון, והכוונה היא בעיקר לישראל ביתנו ולעומד בראשה, אביגדור ליברמן. זה חודשים ארוכים מנהלים שרנסקי וליברמן מגעים בעניין, ועתה הם הולכים ומתחממים.
השאלה מי יעמוד בראש המפלגה המאוחדת היא זו שמטרפדת בינתיים את האיחוד. "ברור ששרנסקי צריך לעמוד בראש המפלגה. הוא מביא יותר בוחרים", אומרים בישראל בעלייה, "אלא שאנשיו של ליברמן לא מוכנים לוותר כל כך מהר". לדבריהם יש גם סוגיות נוספות, שטרם נסגרו, כמו הקו המדיני, קביעת מוסדות המפלגה ואיוש המשרות בה.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום:דודו פריד
שרון. פריימריס - כמה שיותר מהר
צילום:דודו פריד
יוסי רוט
לבנת. מועמדת לראשות מטה ההסברה
יוסי רוט
צילום: גלי תיבון
ריבלין. מועמד לראשות מטה הארגון
צילום: גלי תיבון
מיכאל קרמר
יצחק לוי. מחזר אחר מימד
מיכאל קרמר
מומלצים