שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  ראש אמ"ן: אבו-מאזן פועל מול "ציר רשע"

  האלוף זאבי-פרקש סקר בפני הח"כים את המצב הנוכחי ברשות: הנשיא הפלסטיני נחוש להביא לרגיעה בדרכי נועם, אבל סוריה, איראן וחיזבאללה נחושות להפריע לו - וגם חאלד משעל לא קופא על השמרים

  אבו-מאזן מתנגד לאינתיפאדה. הוא מתכוון ברצינות להביא לרגיעה, אך דרך שכנוע והידברות עם הפלגים, ולא באמצעים אלימים. ובינתיים, חיזבאללה, סוריה ואיראן נחושות לעשות הכל כדי לשבש את השקט אותו הוא מנסה לייצר.  

   

  זוהי הערכת המודיעין העדכנית של צה"ל, כפי שהוצגה היום (ג') בוועדת חוץ וביטחון בכנסת על-ידי ראש אמ"ן, האלוף אהרון זאבי-פרקש.

   

  "נפלה החלטה בין נסראללה וחאלד משעל, כי יש להפריע לשקט. המגמה הזאת של התגברות הטרור תלך ותגבר", אמר האלוף פרקש. הוא הוסיף כי יש הסכמות מעל פני השטח לרגיעה, אולם חמאס ממשיך להתחמש ולהצטייד ולשפר את יכולת שיגור הקסאמים.

    

  כדי להבהיר עד כמה נחוש הנשיא הפלסטיני החדש להשליט חוק וסדר ברצועה, הביא ראש אמ"ן כדוגמה את החלטתו להרוס חומה שנבנתה סביב ביתו, כאשר עלה הספק אם מדובר בחומה בלתי חוקית. דוגמה נוספת הייתה החלטתו להדיח את מנהלי המשמרות בקרני בעקבות הפיגוע.

   

  האלוף סקר בפני חברי הוועדה את ההיבטים החיוביים והשליליים מאז בחירתו של אבו-מאזן: ישנה היחלשות של גורמים סרבנים, ניצנים לשיקום הרשות, אווירה ציבורית תומכת בהפסקת-אש וגיבוי בינלאומי; אך מנגד, הרגיעה תלויה ברצון החמאס ונוצר "ציר רשע" נגד הרגיעה. בנוסף, הנשק של חמאס נותר בידיו, והוא לא מפורק מנשקו.

   

  לטענת ח"כים בימין, פרקש גם התבטא על כך ש"אין שינוי אסטרטגי ברשות הפלסטינית". יו"ר המפד"ל, ח"כ אפי איתם, למד מהסקירה ש"הפריסה הפלסטינית פיקטיבית, והם אינם פועלים לסכל ולעצור את ירי הפצמ"רים. מדובר בפיקציה שנועדה להשיג רווחים מדיניים ופוליטיים בדעת הקהל הישראלית, והצטיידות מחודשת של ארגוני הטרור". לטענתו, אמ"ן הבהיר שאבו-מאזן שילם לארגוני הסירוב במטבע של אי פעולה נגד התשתיות ופיתוח היכולות הרקטיות שלהם, ונתן למעשה לארגונים זכות וטו על התהליך.

   

  ח"כ רן כהן (יחד) העיר לפרקש: "מסקירתך עולה שהקלף היחיד שנמצא בידי ישראל הוא להסכים על הפסקת אש עם הפלסטינים, ולהקפיד עליה, כי רק בדרך זו יש סיכוי ממשי לחזק את מעמדו של אבו-מאזן, להיאבק באופוזיציה הפנימית ובחתרנות של החיזבאללה". יוסי שריד אמר כי אילו מישהו היה אומר לו רק לפני שבועיים שאבו-מאזן יחולל את כל מה שחולל עד כה, הוא היה ממליץ על אשפוזו המיידי.

   

  ראש אמ"ן התייחס גם לעסקת הטילים הרוסית-סורית: "מוסקבה עומדת לספק לסוריה טילי נ"מ מדגם אס.איי 18. מדובר בכלים ממוכנים ולא בטילי כתף. אלא שבשוק החופשי, יש את האמצעים להסב אותם לטילי כתף".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: אביגיל עוזי
  אין שינוי אסטרטגי. ראש אמ"ן
  צילום: אביגיל עוזי
  צילום: איי פי
  רוצה רגיעה. אבו-מאזן
  צילום: איי פי
  יד אחת עם נסראללה. משעל
  צילום: רויטרס
  צילום: תומריקו
  אפילו הוא לא האמין. שריד
  צילום: תומריקו
  מומלצים