שתף קטע נבחר

חמישית מהבנים ושליש מהבנות לא מתגייסים מדי מחזור

ועדת החינוך של הכנסת נדרשה לסוגיית ההשתמטות בכלל, וזו של הסלבריטאים בפרט. היו"ר פולישוק-בלוך קראה להחרים זמרים שלא שירתו בצה"ל. בקרוב תוגש הצעת חוק, לפיה הצהרת רב לא תספיק לבחורה כדי לקבל פטור על רקע דתי

20 אחוז מהבנים המועמדים לשירות בצה"ל וכ-33 אחוז מהבנות לא מתגייסים לשירות צבאי בכל מחזור באמצעות הוצאת פטור - רפואי, נפשי או על רקע דתי. כך עולה מנתונים שהציג היום (ג') ראש מינהל הגיוס, אלוף-משנה אמיר רוגובסקי, בוועדת החינוך של הכנסת. מבין הבנות שלא מתגייסות, 30 אחוז מצהירות על היותן דתיות.

 

"הצבא משחרר מועמדים שנמצאו בלתי כשירים מבחינה רפואית, נפשית או דתית, כשבמקרה האחרון זה נעשה על סמך הצהרה מרב על דתיותן", אמר אל"מ רוגובסקי. הוא ציין כי "מדי שנה מתגלים 10 מקרים של דיווחים כוזבים בנושא דת, ואלו מועברים לטיפול בתי-הדין".

 

בעקבות הדיון תועלה הצעת חוק, לפיה הצבא לא יוכל לשחרר בנות משירות צבאי על סמך הצהרה מרב.

 

הנתונים הוצגו בדיון בנושא ההשתמטות, שנערך בעקבות הפרסום ב"ידיעות אחרונות" אודות סלבריטאים ואמנים למינהם, המשתמטים או דוחים את גיוסם באמתלות שונות, וזאת לצורך קידום הקריירה האישית. לדיון הוזמנו הזמרת מאיה בוסקילה, ה"סופרסטאר" רוני דואני, וכן שירי מימון, מנחה ב"אקזיט". אך השלוש לא טרחו להגיע.

  

יו"ר הוועדה, ח"כ מלי פולישוק-בלוך, קראה לבני הנוער ולציבור להחרים הופעות של אמנים שלא שירתו בצבא, ולא להאזין לשיריהם המושמעים ברדיו. "כך אני ובני משפחתי נוהגים לעשות, מאחר והשירות בצה"ל הוא על פי חוק ואין שום סיבה בעולם שחלק מהמועמדים, שהם כשירים מבחינה רפואית ונפשית, מצליחים למצוא פרצות בחוק ולהשתחרר מסיבות שונות". 

 

"צריך למנוע מסלבריטאים מלהתבטא נגד השירות בצה"ל". כך אמר ח"כ אורי אריאל מהאיחוד הלאומי, חבר בוועדת החינוך. לדבריו, "ההתבטאויות נותנות לגיטימציה לבני הנוער להשתמט מהשירות הצבאי כי זה דבר נורמלי. צריך לחנך בני נוער שהשתמטות זה דבר לא חברותי ולא אנושי".

 

רוברטו בן-שושן הגיב לדברים בשמה של מאיה בוסקילה: "חשוב לדעת שמאיה שוחררה מהצבא כשלא הייתה מפורסמת. זה היה לפני 6 שנים והיא בעצמה לא ידעה שתשמש מודל לחיקוי. בכל הראיונות עם מאיה עד היום, היא תמיד ציינה שאילו יכלה להחזיר את הגלגל אחורה ולשרת שירות מלא הייתה שמחה לעשות זאת". באשר לקריאה להחרים הופעות, אמר: "ישנם הרבה אמנים שהשתחררו מסיבות בריאותיות ואחרות. הם לא צריכים להיענש פעם נוספת בכך שלא ישמיעו אותם".

 

ועוד סלבריטאים שהשתמטו

 

בר רפאלי התחתנה בנישואים פיקטיביים עם חבר של הוריה כדי שלא להתגייס. היא דוחה את הגיוס שלה כל הזמן ועד כה קיבלה כבר לפחות שלוש דחיות. תאריך הגיוס הבא שלה אמור להיות בחודש הבא.

 

מיכאל מושונוב, בנו של מוני מושונוב ומנחה ב"אקזיט", לא התגייס כי רצו לשלוח אותו לנערי רפו"ל.

 

רן בכור, המשחק באופרת הסבון "אהבה מעבר לפינה", היה אמור להתגייס לפני שבועות אחדים. הוא הגיע לבקו"ם וגיוסו נדחה, לטענתו, מסיבות רפואיות.

 

בהכנת הידיעה השתתפה סמדר שילוני
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לא בצבא, לא בכנסת. בוסקילה
צילום: רפי דלויה
צילום: רפי דלויה
שירי מימון. הוזמנה
צילום: רפי דלויה
רוני דואני. לא הגיעה
צילום: ג'ו קוט
צילום: טל סולומון
להחרים. פולישוק-בלוך
צילום: טל סולומון
נישואים פיקטיביים. בר רפאלי
צילום: אבי ולדמן
מומלצים