שתף קטע נבחר

"מאחזים הפכו להתנחלויות; להקים ועדת חקירה"

מהדו"ח השנתי של תנועת השמאל "שלום עכשיו" עולה כי רוב המאחזים ביהודה ושומרון התרחבו במהלך השנה האחרונה. עוד נטען כי ב-21 התנחלויות מתבצעות עבודות מחוץ לשטח הבינוי. בתנועה קוראים להקמתה של ועדת חקירה, ולהעמדה לדין של מי שאחראי להעברת הכספים, "אפילו אם מדובר באריאל שרון עצמו". ביש"ע מגיבים: הלוואי שהתמונה הזו היתה נכונה

בשנת 2004 גדלו רוב המאחזים ביהודה ושומרון והתרחבו לכדי התנחלויות קבע, וזאת בניגוד מוחלט להתחייבות ישראל כלפי האמריקנים. זו השורה התחתונה העולה מנתוני דו"ח שהציגה הבוקר (יום ד') תנועת השמאל "שלום עכשיו". בתנועה קוראים להקמתה של ועדת חקירה "לבדוק לא רק מה קורה בשטח - אלא גם מי עומד מאחורי הפשע הנורא הזה".

 

"זה לא משנה אם זה ראש ממשלה או שר. אם אריאל שרון הוא חלק ממי שאישר את העברת הכספים - עליו לעמוד לדין", אומר מזכ"ל שלום עכשיו, יריב אופנהיימר. "הגיע הזמן שתהיה אחריות אישית של אנשים שלקחו את הכסף והעבירו אותו בניגוד לחוק".

 

עוד עולה מהדו"ח כי במהלך השנה האחרונה פונו שני מאחזים, מאחז אחד פונה והוקם מחדש, ושלושה מאחזים חדשים הוקמו. עם זאת קבעו מחברי הדו"ח כי בשנה האחרונה חלה בלימה יחסית בקצב בניית המאחזים.

 

נכון להיום ישנם 99 מאחזים ברחבי הגדה, ולפי הנתונים, ב-15 מהם מתקיימת בניית קבע. עוד צויין בדו"ח כי המאחזים החדשים, שהוקמו בשנת 2004, הוקמו באזורים עליהם חולשת המועצה האזורית בנימין, שם נמשכת הפעילות הענפה ביותר של פעולות בנייה בלתי חוקיות.

 

שני המאחזים שפונו הם גינות-אריה ובית כנסת-ישיבה טל בנימין. המאחז מצפה יצהר שפונה, הוקם מחדש. בשנת 2004, לטענת "שלום עכשיו", הוקמו המאחזים מגרון דרום, עפרה צפון-מזרח, עפרה דרום-מזרח ומכון משפטי ארץ. עוד נקבע בדו"ח כי המאחזים נופי נחמיה, הרואה, גבעת התמר (אפרת), קידה (עדי עד צפון), אש קודש, חוות גלעד, מעלה רחבעם, גבעת אסף ורחלים דרום עובו השנה. המאחזים בהם מתקיימת בניית קבע הם, בין היתר, עמונה, חוות שלהבת (יצהר), פלגי מים, היובל, ברוכים, גבעת הראל, תקוע ד', איתמר 777, איתמר 782, חוות יאיר, עדי-עד וחרשה.

 

עוד טוענים ב"שלום עכשיו" כי כיום ישנן 3,500 יחידות דיור בבנייה פעילה ברחבי יהודה ושומרון, זאת כאשר במהלך השנה פורסמו מכרזים לבניית 962 יחידות בלבד. ב-21 התנחלויות מתבצעות עבודות מחוץ לשטח הבינוי של ההתנחלויות, ובנוסף לכך ישנן עוד עשרות התנחלויות בהן מתקיימת בנייה פרטית. בין השאר מתבצעות עבודות אלה בהתנחלויות בית"ר עילית, מודיעין עילית, רבבה, אלי, יצהר, מצפה יריחו, נגוהות, עופרה, אלפי מנשה, קדומים, מעלה מכמש וברכה.

 

מחברי הדו"ח התייחסו גם לכבישים העוקפים הנסללים ביהודה ושומרון וציינו כי ישנם שני כבישים אלה: כביש ירושלים-נוגדים וכביש נילי-עופרים. שני כבישים מרכזיים נוספים עוברים הרחבה משמעותית - כביש חוצה-שומרון (כביש 5), וכביש ירושלים-יריחו.

 

כאמור, מחברי הדו"ח ציינו כי תנופת הקמתם של המאחזים החדשים נבלמה בשנה האחרונה. זאת לעומת קצב בנייתם במהלך השנים 2001 עד תחילת 2003. בשנת 2004 חלה אומנם רק עלייה קלה במספרם הכולל של המאחזים, אך מ"שלום עכשיו" נמסר כי "ניתן לקבוע כמעט ללא יוצא מן הכלל, שכל מה שלא פונה - רק גדל".

 

בתגובה לדו"ח אמרו גורמים במועצת יש"ע: "הלוואי והתמונה ששלום עכשיו מציגה הייתה נכונה. לא רק שהמאחזים אינם מתרחבים, אלא יש האטה משמעותית בהתפתחות ההתיישבות בישע".

 

יו"ר סיעת העבודה, ח"כ איתן כבל, פנה במכתב לשר הביטחון וקרא להפסקת הבנייה במאחזים בלתי חוקיים המיועדים לפינוי. "המשך התרת הבנייה במאחזים היא טעות, העלולה להציג את ממשלת ישראל ככזו שאינה מסוגלת לאכוף את החלטותיה", דברי ח"כ כבל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
התרחבות בהר ברכה
אופנהיימר. ועדת חקירה
בית-אל. מבט אווירי
מומלצים