שתף קטע נבחר

פרס מוביל מהלך להדחת עו"ד יניב, מקורבו של ברק

עו"ד אלדד יניב, היועץ המשפטי של העבודה, היה שותף באחרונה למספר מהלכים שהרגיזו את המשנה לראש הממשלה, שניסה להדיח אותו בישיבת מזכירות הלשכה. המהלך נדחה, לאחר שהתברר שלפרס אין רוב. הסערה במפלגה - החלה

מתחמם הקרב בצמרת מפלגת העבודה, והוא עלול להביא לעריפת ראשים בצמרת. יו"ר מפלגת העבודה והמשנה לראש הממשלה, שמעון פרס, מוביל בשבוע האחרון מהלך להדחתו של היועץ המשפטי למפלגה, עו"ד אלדד יניב, הנחשב למקורבם של ראש הממשלה לשעבר, אהוד ברק, ושל מועמד נוסף לראשות המפלגה, השר בנימין בן אליעזר.

 

עו"ד יניב היה בחודשים האחרונים שותף לכמה מהלכים משפטיים פנים מפלגתיים, שהשר פרס רואה בהם סימן ברור לכך שהיועץ המשפטי של המפלגה חבר חזרה אל פטרונו הקודם, אהוד ברק, ומשרת את האינטרסים שלו בדרכו חזרה אל ראשות המפלגה.

 

המהלך העיקרי שפתח את הקרב בין יניב ופרס היה סירובו של היועץ המשפטי לייצג את פרס בעתירה שדרשה לפסול שתי דיינות במוסד לבירור עתירות, עו"ד שולי אשבול ועו"ד לימור פורר, בטענה שהן פועלות בניגוד עניינים ומאינטרסים פוליטיים.

 

בנוסף, היה יניב מעורב בקביעת מועד לקיום פריימריס מוקדמים לראשות המפלגה. קביעת המועד ל-28 ביוני הביא למעשה לקיצור תקופת כהונתו של פרס כיושב ראש זמני בחצי שנה, כפי שרצה גם ברק וגם בכירים אחרים בעבודה.

 

מהלך נוסף שבו היה יניב מעורב הוא עצירת הסכם האיחוד עם מפלגתו של ח"כ עמיר פרץ, "עם אחד". נגד האיחוד הוגשו עתירות, הן למוסד לבירור עתירות של המפלגה, והן לבית המשפט המחוזי בתל אביב ויניב היה מעורב במגעים שהתנהלו מאחורי הקלעים לטרפוד האיחוד. השופט יהודה זפט, הוציא צו ביניים האוסר על האיחוד, שהיה אמור להיכנס לתוקף כבר ב-1 בינואר.

 

מעורבותו של יניב במהלכים אלה, התואמים את האינטרסים הפוליטיים של אהוד ברק, הרתיחה את היושב ראש פרס, שהחליט לשים קץ לכהונתו של יניב כיועץ משפטי למפלגה, ולמנות במקומו אדם אחר.

 

ביום ראשון כינס פרס בלשכתו בתל אביב ישיבה של מזכירות לשכת המפלגה, בו ניסה להוביל מהלך להדחתו של עו"ד יניב. בישיבה השתתפו בין היתר יועצו של פרס, יורם דורי, עו"ד אמנון לורך, המשמש כממלא מקום יו"ר ועדת החוקה של העבודה, גזבר המפלגה, משה כהן, יו"ר ועדת הכספים דורון סטניצקי ועורך הדין יניב עצמו.

 

גורמים בעבודה סיפרו כי במהלך הישיבה התברר לפרס כי אין לו רוב להדחתו של עו"ד יניב, שכן כהן וסטניצקי סירבו להצביע בעד ההדחה, ולכן המהלך נדחה. לאחר שפרטי הישיבה וכוונתו של פרס להדיח את יניב דלפו, החלה במפלגה העבודה סערה שטרם נרגעה.

 

חבר לשכת המפלגה, דני כהן, המכונה בפי פרס "העותר הסדרתי", ושעתירותיו הניעו מהלכים פנים מפלגתיים חשובים בחודשים האחרונים – הוביל מהלך להחתמתם של 63 איש מהמפלגה על עתירה האוסרת על פרס להדיח את יניב.

 

בין החותמים גם השר שלום שמחון, וחברי הכנסת איתן כבל, עמרם מצנע, קולט אביטל, אפרים סנה ובייגה שוחט. כמו כן, חתמו על העתירה גם ראשי מחוזות, בהם מזכיר מחוז חיפה, ישראל סביון, מזכירת מחוז הקיבוצים, שיבולת אידלמן ומזכיר מחוז המושבים, יצחק קרן והשר לשעבר, יו"ר מחוז הדרוזים, סלאח טאריף. יניב עצמו שוחח בימים האחרונים עם עשרות אישים במפלגה, בניסיון לקבל את תמיכתם במהלך שיימנע את הדחתו.

 

העתירה הוגשה ביום שלישי למוסד לבירור עתירות, שהוציא צו ביניים האוסר על הדחתו של יניב עד לקיום דיון בעתירה, שיתקיים מחר בערב. את פרס ייצג בדיון עו"ד בני ברץ.

 

בסביבתו של פרס אמרו השבוע כי חלק מהחתומים על העתירה כלל לא ידעו שהם חותמים על עתירה. "אמרו להם בהתחלה שזאת עצומה, ולא עתירה", אמר בכיר בסביבתו של פרס. כמה מהח"כים אישרו ל-ynet את הטענה הזו, אולם לבסוף לא הסירו את חתימתם מעל המסמך.

 

שר התשתיות, בנימין בן אליעזר, אמר הערב ל-ynet כי "לא אתן יד שידיחו את עו"ד יניב בלי שתהיה סיבה פלילית מספקת. אי אפשר לבחור ביועץ משפטי כשנוח לך, ולהדיח אותו כשלא נוח לך".

 

ח"כ מצנע, החתום גם הוא על העתירה נגד הדחתו של יניב, אומר ל-ynet: "כשנבחתי להיות יושב ראש, רציתי להחליף אותו. בשיחה שהייתה לי, הוא שכנע אותי לתת לו הזדמנות, והוא התגלה כנאמן, מסור ומקצועי, בעל ניסיון וחרוץ. החלפת יועץ משפטי צריכה להיות עם סיבות מספיק מוצדקות. לא ניתן להחליף יועץ משפטי, רק בגלל שהעצות שלו לא מוצאות חן בעיניי מישהו".

 

ח"כ בכיר בעבודה אמר כי "פרס מנסה להוביל כל מיני מהלכים שהם לא חוקתיים, ויניב לא נותן לו לעשות מה שהוא רוצה. זה הרגיז את פרס, ולכן כל זה קורה". יועצו של פרס, יורם דורי, אמר: "אין לי שום כוונה להגיב בנושא הזה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אטילה שומפלבי
עו"ד יניב. היועץ המשפטי
צילום: אטילה שומפלבי
צילום: גיל נחושתן
פרס. ניסיון הדחה
צילום: גיל נחושתן
צילום: אטילה שומפלבי
ברק. הנאמנים חוזרים?
צילום: אטילה שומפלבי
מומלצים