שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  ארה"ב: סיוע מיידי לפלסטינים בסך 41 מיליון דולר

  הסוכנות לפיתוח בינלאומי של ארה"ב שיגרה הלילה איגרת לחברי הקונגרס, ובה הסבירה כי מדובר בסכום ראשוני מתוך 350 מיליון דולרים שהבטיח בוש לפלסטינים. הכספים יממנו פרוייקטים ספציפיים, ולא יועברו ישירות, בשל מגבלות שמטיל הקונגרס

  הממשל האמריקני הודיע הלילה (יום ו') לקונגרס שיעביר סכום ראשוני בסך 41 מיליון דולרים לרשות הפלסטינית, בצעד של הבעת תמיכה ביושב ראש הרשות, אבו מאזן.

   

  הכספים יועברו כחלק מחבילה בת 350 מיליון דולרים שאותה יעניק הממשל לפלסטינים. הנשיא, ג'ורג' בוש, הודיע על הענקת הסיוע בבנאומו על מצב האומה שנשא ביום רביעי.

   

  במכתב ששיגרה לחברי הקונגרס הסוכנות האמריקנית לפיתוח בינלאומי (USAID) נכתב כי הסכום הראשוני בסך 41 מיליון דולרים מיועד ל"השפעה מיידית על המעבר לדמוקרטיה". הכספים צפויים לממן מגוון רחב של פרוייקטים - החל מסלילת כבישים, דרך פיתוח מקורות המים וכלה בהשקעה בתחומי החינוך והבריאות.

   

  עוד נכתב במכתב ששוגר כי הכספים אמורים לשקף את "עניינו של הממשל האמריקני באספקת תמיכה ממשית למנהיגות הנבחרת ולעם הפלסטיני, באמצעות תוכניות מהירות שלהן תוצאה מיידית וניכרת".

   

  בשל ההגבלות שמטיל הקונגרס על הממשל, הכסף לא יועבר ישירות לרשות הפלסטינית. במקום זאת יועבר למימון הפרוייקטים, שאמורים לסייע בפיתוח הרשות. גורמים בקונגרס ציינו עם זאת כי חלק אחר של הכסף מתוך סך 350 מיליון הדולרים, שלא יועבר מיידית, אמור להגיע בסופו של דבר ישירות לרשות.

   

  אתמול נודע כי מזכירת המדינה האמריקנית, קונדוליזה רייס, שהחלה אתמול מסע דילוגים באירופה ובמזרח התיכון, ותנחת גם אצלנו, מתכננת לבקש מהאירופים סיוע כספי נוסף לפירוק ארגוני הטרור. מדובר בכספים שיועברו למימון קרן פנסיה לאלף מחבלים שיתפרקו מנשקם ו"ייצאו לגימלאות". לפי דיווח ב"ניו-יורק טיימס" האמריקני, הפנסיה החודשית שתוצע למחבלים שיסכימו לוותר על נשקם תעמוד על 100 דולרים בחודש.

   

  בכוונת רייס לבקש את הסיוע הזה מהאירופים, זאת בשל האכזבה האמריקנית מהיקף הסיוע שהסכימו מדינות ערב להעניק לפלסטינים. מדינות כמו סעודיה, לוב ואלג'יריה העבירו אומנם את הסכומים שהבטיחו, אבל עדין חסר סכום של 400 מיליון דולר אותו התחייבו להעביר מדינות כמו כוויית ושאר מדינות המפרץ. רייס התייחסה לנושא בשיחה עם עיתונאים שקיימה במהלך טיסתה ללונדון, תחנתה הראשונה במסע הדילוגים, וציינה כי יש מדינות ש"אינן עושות די". היא קראה למדינות ערב ולאירופים ללכת בעקבות הנשיא בוש ולהכריז על סיוע נוסף לפלסטינים.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: רויטרס
  סיוע לאבו מאזן
  צילום: רויטרס
  צילום: איי פי
  לקראת ביקורה של רייס
  צילום: איי פי
  צילום: איי פי
  נשיא ארצות הברית ג'ורג' בוש
  צילום: איי פי
  מומלצים