שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  ירדן: החזרת השגריר תלויה בתוצאות הפסגה

  שר החוץ הירדני אמר כי "אנו לא רוצים להחזיר את השגריר רק כצעד סמלי ליחסים בין שתי המדינות. חזרת השגריר צריכה להיות רק בתהליך שלום". לדבריו, גדוד באדר הפלסטיני, שהתאמן במחנות צבא של ירדן, יתפרס בגדה המערבית

  ירדן מצננת את הציפיות בישראל להחזרה מהירה של שגרירה: שר החוץ הירדני, האני אל-מולקי, אמר כי ארצו תחזיר את השגריר רק כחלק מתהליך שלום ולא כצעד סמלי לקשרים בין שתי המדינות.

   

  את הדברים הוא אמר בראיון לעיתון הירדני "א-דוסתור". ואילו בראיון לעיתון "אל-חיאת" היוצא לאור בלונדון, הוסיף אל-מולקי כי החזרת השגריר תלויה בתוצאות פסגת שארם א-שייח. "ירדן לא רוצה להחזיר את שגרירה לתל אביב רק לשם קיום הצעד הזה.

   

  "הדבר החשוב הוא שהמנהיגים המשתתפים בפסגת שארם א-שייח יגיעו לתוצאות ברורות בנושא ביצוע מפת הדרכים ובנושא הנסיגה הישראלית מרצועת עזה שצריכה להיות חלק ממפת הדרכים. זאת, בנוסף להתחייבות לתהליך השלום בין הפלסטינים וישראל, דבר שיביא לחזרה למצב שהיה בשטחים לפני פרוץ האינתיפאדה בספטמבר 2000", אמר אל-מולקי.

   

  לדבריו, "חזרת השגריר הירדני צריכה לסייע בדיאלוג בין הפלסטינים לישראל ולמלא תפקיד פעיל בתהליך השלום בכל הערוצים", הוסיף אל-מולקי.

   

  אשר לדיווחים לפיהם ירדן מתכוונת לשלוח כוחות לגדה המערבית, אמר אל-מולקי כי גדוד באדר, השייך לרשות הפלסטינית, יתפרס בגדה לאחר שהתאמן במחנות צבא השייכים לכוחות המיוחדים הירדניים. "מדובר בחיילים פלסטינים של הגדוד ואין ביניהם אף אחד הנושא אזרחות ירדנית. הם יתפרסו בשטחים בתיאום עם ישראל".

   

  לדבריו, "גדוד באדר אינו שייך לנו ולירדן אין כל שליטה עליו. הם היו אורחים שלנו ואנו אימנו אותם. אנו לא נשלח חיילים או אנשי משטרה לשטחים, אולם למרות זאת אנו מוכנים תמיד לאמן כוחות ביטחון פלסטינים בממלכה". בתחילת השבוע אמר שר החוץ סילבן שלום כי פנה לירדנים בבקשה לאמן שוטרים פלסטינים.

   

  "קודם המצרים ואחר כך הירדנים" 

   

  אל-מולקי הוסיף כי שליחת הכוחות הללו הפכה אפשרית אחרי שישראל מסרה לירדן כי היא זקוקה לאנשי הביטחון הללו בגדה והיא הביעה את הסכמתה שהם יפעלו באזור זה. "ההחלטה לשלוח אותם איננה החלטה ירדנית. הם רוצים ללכת לשם וזוהי החלטה של הפלסטינים וישראל", אמר אל-מולקי.

    

  גורמים בירושלים אמרו השבוע כי ייתכן שמצרים תצהיר על השבת השגריר, ושאם יעשו זאת, יילכו בעקבותיהם גם הירדנים. הגורמים העריכו שמצרים מעוניינת להראות מעורבות פעילה בתהליך, וכדי להפגין את המסר הזה, הם צפויים להודיע על השבתו של השגריר.

   

  שר החוץ שלום אמר שלשום כי הוא מקווה שמצרים וירדן יקבלו החלטה על השבת שגריריהן לישראל בתוך זמן קצר. "אם מצרים וירדן ישלחו לכאן בחזרה את שגריריהן, זה יאפשר למדינות ערב נוספות לשלוח את נציגיהן לכאן", הוסיף. 

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: רויטרס
  המלך עבדאללה. "למלא תפקיד"
  צילום: רויטרס
  צילום: מנחם כהן
  שרון. "תלוי גם בנסיגה"
  צילום: מנחם כהן
  מומלצים