שתף קטע נבחר

פסק הלכה: תהיה גבר – תישאר שעיר

הרב שמואל אליהו קובע: "גילוח שיער מהגוף הוא מעשה אישה. אם אדם לא יודע אם הוא זכר או נקבה, ים של צער בא לעולם". אגב, ניתוח אף מותר, על פי הרב, "אם זה עוזר לשלום בית"

אופנת הסרת שיער הגוף הגברי חודרת באחרונה גם למגזר הדתי – אבל פסק הלכה חדש, המתפרסם הבוקר (יום א') ב"ידיעות אחרונות" קובע כי הדבר אסור.

 

הפסק ניתן על ידי הרב שמואל אליהו, חבר מועצת הרבנות הראשית, רב העיר צפת ובנו של הרב הראשי לשעבר, מרדכי אליהו. בתשובה לשאלה באתר התורני "מוריה" יוצא הרב במתקפה נגד התופעה: "גילוח שיער מהגוף הוא מעשה אישה ולכן הוא מותר רק לצורך רפואי".

 

הרב אליהו אף מרחיב וכותב כי "כדי להבין את הבעיה צריך להבין כי 'התנהגות נשית' של גברים, או אימוץ 'מנהגים גבריים' על ידי הנשים, מטשטשים את הייחודיות של כל מין. זה לא רק בעיה שהופכת את העולם לאפור ומשעמם, זה 'בעיה קיומית'. ולמה? טשטוש בהתנהגות מביא טשטוש בזהות. אם אדם לא יודע אם הוא זכר או נקבה, הוא מתנהג בהתאם, ו'ים של צער בא לעולם'".

 

את פסק ההלכה מסיים הרב אליהו בקריאה נרגשת לציבור הרחב: "אתה – היה גבר! את – היי אישה! כך העולם יפה יותר. רק כך העולם יכול להתפתח. רק כך העולם יכול להתקיים!".

 

הרב אליהו נשאל באתר גם על יחסו לניתוחים פלסטיים לגברים. פה הרב מקל, במיוחד לסובלים מבעיות אף. "אם אפו ארוך מדי, או יש בעיה שמעיקה במיוחד – מותר".

 

הרב אליהו מנמק את פסק ההלכה בכך שהתורה מתירה לעשות שינויים בגוף האדם, כמו למשל ברית מילה, אבל באותה מידה הוא מזהיר: "כל זה מותר רק אם לא משתגעים בעניין זה להחליף מראה כל כמה שנים. מה שמותר הוא כשזה עוזר להתחתן או לשלום בית, כשעושים ניתוח לדבר שצריך".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אביהו שפירא
הרב אליהו. "מעשה אישה"
צילום: אביהו שפירא
צילום: גבי מנשה
הסרת שיער. לא לגברים?
צילום: גבי מנשה
מומלצים