שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  ילדים 'מכורים' לטלויזיה אוכלים פחות פירות וירקות

  חוקרים מצאו קשר ישיר בין צפיית ילדים בטלוויזיה לצריכת ירקות ופירות. תזונאית: פרסומות הג'אנק פוד משפיעות על הילדים

  מחקר חדשני שנערך בבית הספר לרפואת הציבור ב- Harvard, ופורסם בכתב העת המדעי היוקרתי לרפואת ילדים PEDIATRICS, מצביע על קשר ישיר בין צפייה בטלוויזיה לצריכת ירקות ופירות. החוקרים מצאו כי ילדים ובני נוער הצופים יותר שעות בטלוויזיה נוטים לצרוך פחות ירקות ופירות.

   

  במחקר, שנמשך כשנתיים, וכלל 548 ילדים בני 12 בממוצע, נבדק שיעור הצפייה בטלוויזיה אל מול שיעור צריכת ירקות ופירות. מממצאי המחקר עולה כי, ילד או מתבגר, הצופה בטלוויזיה 3 שעות ביום ומגביר את שעות הצפייה שלו בשעה אחת ליום, צורך שתיים ורבע מנות פרי וירק פחות בשבוע, השקולים ל- 110 מנות פחות בשנה, לעומת ילד שאינו צופה בטלוויזיה.

   

  המחקר מציין כי צפייה בטלוויזיה הינה הפעילות העיקרית של ילדים בארה"ב, למעט שינה, וכי ילדים ובני נוער בגילאי 2-17 מבלים מולה בממוצע 22 שעות בשבוע. במהלך שנה נחשף ילד אמריקאי לכ- 20 אלף פרסומות, באורך כולל של כ- 150-200 שעות. 56 אחוז מהפרסומות הן למוצרי מזון, ורק מעט מהן לירקות ופירות.

   

  מחקרים קודמים הצביעו על קשר בין צפייה ממושכת בטלוויזיה על-ידי ילדים, לצריכת מזונות בעלי ערך תזונתי נמוך ולפעילות גופנית מועטת המביאים להשמנת יתר, אולם הפעם נמצא לראשונה קשר ישיר בין צפייה בטלוויזיה לצריכה נמוכה של ירקות ופירות.

   

  "הסיבה העיקרית לקשר הישיר שנמצא היא ככל הנראה חשיפה לפרסומות של מזונות בעלי ערך תזונתי נמוך", מסבירה מרב מור-אופיר, תזונאית קלינית ויועצת מדעית למועצת הצמחים, "אלה מביאות את הילדים לצרוך יותר מן המזונות הללו. מזונות אלה, שלעתים אף משווקים במעטפת בריאותית, מככבים בפרסומות בשיעור גבוה הרבה יותר מאשר ירקות ופירות, ובשל כך הילדים גם מעודדים את הוריהם לרכוש עבורם את המוצרים הללו, אותם הם צורכים על חשבון הירקות והפירות".

   

  מור-אופיר מוסיפה כי צריכת הירקות והפירות על-ידי ילדים ומתבגרים איננה מספקת: "בארצות הברית רק אחד מבין חמישה ילדים צורך את הכמות המומלצת של ירקות ופירות שהיא לפחות 5 מנות ליום. גם בארץ המצב דומה, זאת על אף העובדה כי לצריכת ירקות ופירות בתקופות הילדות וההתבגרות חשיבות רבה לבריאות הילדים בטווח הקצר והארוך".  

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: מאיר פרטוש
  טלוויזיה וילדים. שילוב לא בריא (אילוסטרציה)
  צילום: מאיר פרטוש
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים