שתף קטע נבחר

האם ה"פייגלינים" ישתלטו על מזכירות הליכוד?

יו"ר מזכירות הליכוד, השר ישראל כץ, עשה יד אחת עם מועמדים המזוהים עם הימין הקיצוני וקבוצת "מנהיגות יהודית" ("הפייגלינים"), כדי לבלום את אנשיו של עמרי שרון. שניים מהמועמדים של כץ: ניצה כהנא, כלתו של מאיר כהנא וניר שאול, מאסירי המחתרת היהודית לשעבר

קרב איתנים בין שני "דילים" גדולים בדרך לבחירת הרכב מזכירות הליכוד: כ-3,000 חברי מרכז הליכוד יבחרו היום (ב') בגני התערוכה בתל אביב את חברי מזכירות התנועה. הקרב האמיתי הוא על השליטה במזכירות, והוא ניטש בין ה"דיל" שאותו מוביל שר החקלאות, ישראל כץ, היו"ר הטרי של המוסד הזה, בסיועם של אנשי הימין הקיצוני, ובין "דיל" אחר, אותו גיבשה קבוצת פעילים מרכזיים בליכוד המכנה עצמה "קבוצת גביש".

 

בין מובילי הקבוצה השנייה: איציק קויפמן מירושלים, ראש מועצת חבל מודיעין, שלמה סוסן, ורו"ח שלמה בן עמרה. בתוך ה"דיל" שאותו מוביל כץ, נמצאים גם אישים מעוררי מחלוקת המשתייכים לימין הקיצוני, וכן אנשי חטיבת מנהיגות יהודית. כץ, שנחשב לאיש חזק, פופולרי ועצמאי בליכוד, שלא נכנע לתכתיבים של ראש הממשלה, אריאל שרון, עשה יד אחת עם מועמדים שונים מרחבי הארץ, בהם גם אישים המזוהים עם הימין הקיצוני ו"הפייגלינים".

 

כך, למשל, שניים מאותם מועמדים שכץ תומך בהם הם ניצה כהנא, כלתו של מנהיג כך, מאיר כהנא, וניר שאול, האיש שישב 12 שנה בכלא על השתייכותו למחתרת היהודית. על תמיכתו זו של כץ נמתכה בליכוד ביקורת רבה בימים האחרונים, אולם כץ לא נרתע, למרות שאנשי חטיבת מנהיגות יהודית עומדים בפני הליך הדחה מתנועת הליכוד, בשל קריאתם לסרבנות בצה"ל.

 

בסביבתו של כץ דחו מכל את הטענה כי הוא "סגר דיל" עם מי מהאנשים המוזכרים, או בכלל. מקורב לכץ אמר כי מועמדותם של האנשים האלה אושרה, לכן אין לבוא לכץ בטענות על האנשים שבהם הוא תומך או שאיתם הוא הולך".

 

לבנת ולבני פרסמו הודעה משותפת נגד "מנהיגות יהודית"

 

אלא שכץ עצמו, בשיחות סגורות שניהל אתמול, אמר כי הוא נאלץ להיות מעורב בבחירת חברי המזכירות כדי למנוע מצב שבו מתנגדיו, ובראשם בנו של ראש הממשלה, עמרי שרון, יישתלטו על המוסד היוקרתי, ויימנעו ממנו לפעול בחופשיות ולנהל אותו.

 

"עמרי ושלומי עוז ניסו לשים לי רגליים", אמר כץ בשיחה סגורה, "ולא יכולתי לתת לזה לקרות. הייתי חייב להתערב, כדי שאוכל למלא את תקפידי כראוי. לא רציתי שייבלמו אותי. יצרתי קשרים עם כל מיני אנשים, מכל מיני מחנות, ולא מן הנמנע שבהם היו גם אנשים שקשורים גם לפייגלינים".

 

השרות לימור לבנת וציפי לבני פרסמו אתמול מכתב חריף ובו כתבו: "אנו מביעות דאגה מצעד נוסף של צבירת כוח בתוך הליכוד של מנהיגות יהודית, קבוצה שרק לפני שבוע קראה לסרבנות ואחד ממועמדיה אף הורשע בעבר בפעילות חבלנית. אנו סבורות כי הדבר מהווה ניסיון נוסף להובלת התנועה למקומות שמרבית חברי הליכוד אינם שותפים להם".

 

אתמול גורשה השרה לבנת מטקס אזכרה לזכר יאיר שטרן בידי פעילי ימין קיצוני, ובצאתה מבית העלמין אמרה: "זו לא הפעם הראשונה שאני קוראת לאנשי הליכוד לא להכניס את הפייגלינים האלה לתוכנו. מזה אני מאוד מודאגת וחוששת. לעצמי אני ממש לא דואגת".

 

בסך הכל ישנם במזכירות הליכוד 100 נציגים, מתוכם 47 חברים מכהנים מכוח תפקידם - חברי כנסת, יו"ר צעירי הליכוד, יו"ר סיעת הליכוד בנעמ"ת, יו"ר סיעת הליכוד בהסתדרות ונציגי ישראל בעליה. 53 המקומות האחרים מיועדים לנציגי האזורים השונים בארץ ולנציגי המגזרים.

 

בליכוד דאגו להבטיח מקומות משוריינים לנשים במזכירות, כך שלפחות 25 אחוז מ-53 המקומות הפנויים יהיו פנויים לנשים. ההצבעה תחל בשעה עשר בבוקר, ותיערך באמצעות מסכי מגע ממוחשבים. במנהלת הליכוד החליטו להפעיל עמדות "תרגול", על מנת לאפשר לחברי המרכז להתאמן לפני ההצבעה האמיתית.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חיים זיו
יו"ר המזכירות, כץ
צילום: חיים זיו
צילום: משרד החינוך
נגד מנהיגות יהודית. לבנת
צילום: משרד החינוך
מומלצים