שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  ניו זילנד: "סוכני המוסד" משכו את הערעור על הרשעתם

  עיתון מקומי מדווח כי שני הישראלים שניסו להשיג במרמה דרכון ניו- זילנדי ונחשדו בהיותם סוכני מוסד, משכו ערעור שהגישו על הרשעתם. בניו זילנד מקווים כעת להתנצלות פומבית ישראלית, בניסיון לתקן את המשבר בין המדינות

  שני הישראלים שנעצרו בניו זילנד והורשעו בניסיון להשיג במרמה דרכון ניו זילנדי, החליטו לבטל את הערעור שהגישו על הרשעתם, מה שמעלה תקוות בממשלת ניו זילנד לפרסום התנצלות ישראלית רשמית על הפרשה. כך מדווח הבוקר (ג') העיתון "ניו זילנד הראלד".

   

  השניים, אורי קלמן ואלי קרא, נעצרו לפני כשנה, בחשד שניסו להשיג דרכון ניו זילנדי באמצעות התחזות לנכה על כסא גלגלים המתגורר במדינה. הם הודו בהאשמות שיוחסו להם, ולפני כחצי שנה נגזר עליהם עונש של שישה חודשי מאסר. כמו כן, נגזר עליהם לשלם קנס של כ-32 אלף דולרים לעמותת נכים מקומית.

   

  קרא וקלמן עזבו את ניו זילנד בחודש ספטמבר, לאחר שריצו כמחצית מתקופת מאסרם. למרות זאת, הם החליטו לערער על הרשעתם בעקבות שורה של נושאים שהועלו בדיון בבית המשפט, והיו תחת צו איסור פרסום. עורך דינם הודיע אתמול כי החליט להסיר את הערעור, אך סרב לומר מדוע.

   

  למרות הכחשות מצד שני הנאשמים ומצד ממשלת ישראל, רבים בניו זילנד, בהסתמך על מקורות ממשלתיים, משוכנעים שהשניים הם סוכני מוסד. ראש ממשלת ניו זילנד, הלן קלארק, פרסמה לא פעם הודעות לעיתונות בנושא בהן היא מכנה את השניים "סוכני המודיעין של ישראל".

   

  בשל כך, לאחר הכרזת גזר הדין הודיעה ניו זילנד על שורה של סנקציות דיפלומטיות נגד ישראל. בין השאר הוחלט לחייב כל ישראלי המבקר בניו זילנד בשליחות רשמית מטעם ממשלת ישראל באשרות כניסה למדינה. כמו כן הוחלט להקפיא את כל הביקורים רמי הדרג ההדדיים בין המדינות, עד אשר תתנצל ישראל על הפרשה. 

   

  ההקפאה של היחסים עלתה שוב לכותרות ביום שבת, כשראש הממשלה קלארק פסלה על הסף אפשרות שנשיא המדינה, משה קצב, יבקר בניו זילנד במהלך ביקורו באוסטרליה בחודש הבא. "בתנאים הנוכחים ביקור שכזה אינו אפשרי. היחסים הדיפלומטים בין המדינות מאוד מוגבלים", אמרה.

   

  גורמים בניו זילנד ייחסו את ההחלטה על הסרת הערעור לדיווחים שנפוצו בשבוע האחרון על משבר ביחסי ישראל-אוסטרליה שנגרם בצל הפרשה.

   

  על פי הדיווחים, שלטונות אוסטרליה אילצו את ישראל להחזיר לארץ את הקונסול בקנברה בגלל קשרים שניהל, לכאורה, עם שני הישראלים. לדברי הגורמים, "ישראל מבקשת שלא למשוך תשומת לב נוספת לפרשה".

   

  בממשלת ניו זילנד הביעו תקווה כי ההחלטה על הסרת הערעור תגרור אחריה את ההתנצלות המיוחלת מממשלת ישראל. ראש הממשלה, קלארק, אמרה אתמול כי ישראל עדיין עומדת בדעתה שאין בכוונתה להגיב על הפרשה עד שהדיונים המשפטיים בעניין יסתיימו. היא סירבה להגיב על החלטת השניים להסיר את הערעור על הרשעתם.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: איי פי
  קלארק. מצפה להתנצלות.
  צילום: איי פי
  צילום: איי אף פי
  קרא. מושך את הערעור
  צילום: איי אף פי
  צילום: איי אף פי
  קלמן. סוכן מוסד?
  צילום: איי אף פי
  מומלצים