שתף קטע נבחר

בג"ץ הסיר צו ביניים נגד הגדר ליד מודיעין

הוסר הצו שהפסיק את העבודות לאורך 22 ק"מ באזור מודיעין-גבעת זאב. הדיון המשפטי בנוגע ל-5 ק"מ נוספים באזור זה יימשך, במטרה להקטין ככל האפשר את הפגיעה בכפרים הפלסטינים

בג"ץ הסיר הבוקר (ג') את צו הביניים שהוצא על ידי השופט סלים ג'ובראן בנוגע למקטע באורך של כ-22 קילומטרים בגדר ההפרדה באזור מודיעין-גבעת זאב והעבודות באזור יימשכו.

 

בנוגע לחמישה קטעים נוספים באורך כולל של כ-5 קילומטרים לאורך הגדר באזור זה, יימשך הדיון המשפטי במטרה להגיע להסדר בין מערכת הביטחון לבין הכפרים באזור ולמנוע, ככל הניתן, פגיעה בכפרים.

 

ביוני 2004 קבע בית המשפט העליון כי תוואי הגדר באזור זה פוגע ביישובים בסביבה וכי על מערכת הביטחון לשנותו. עקב כך, שינתה מערכת הביטחון את תוואי הגדר אך גם כנגד התוואי החדש עתרו 9 יישובים.

 

ב-13 בינואר השנה הוציא השופט ג'ובראן צו ביניים כולל על כל התוואי הנדון באורך כולל של כ-27 קילומטר. כן הורה השופט ג'ובראן למערכת הביטחון לנסות ולהגיע להסכמים עם מועצות היישובים בתוך 45 יום.

 

הבוקר קבעו השופטים אהרון ברק, דורית בייניש ומישאל חשין, כי בנוגע ל-22 קילומטרים מהתוואי יימשכו לעת עתה העבודות על הגדר וכי בנוגע לחמשת המקטעים המקטעים הנוספים, יימשך הדיון המשפטי עד להגעה להחלטה.

 

השופטים ציינו כי ישנה אפשרות כי ההחלטה שתתקבל תתייחס לכל התוואי הנדון ולא רק ל-5 הקילומטרים "הבעייתיים". "עד להכרעה בעתירה, לא יבוצעו פעולות שיהיה בהן למנוע חופש הגישה בין היישובים לבין עצמם ובינם לבין שטחי יהודה ושומרון", כתבו השופטים.

 

כן קבעו השופטים כי במידה והעתירה תתקבל במלואה בסופו של דבר, תיאלץ מערכת הביטחון להשיב את הקרקעות שנתפסו למצבן הקודם ולשלם פיצויים לתושבים.

 

ראש עיריית ירושלים, אורי לופוליאנסקי, בירך על החלטת בג"ץ המאפשרת את המשך בניית הגדר. "'עוטף ירושלים' הינו שער החיים של העיר ירושלים והשלמת בנייתו היא הבסיס לפריחתה של העיר ולשלומם של כל תושביה, יהודים וערבים כאחד", אמר לופוליאנסקי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
עבודות הקמת הגדר (ארכיון)
צילום: רויטרס
מומלצים