שתף קטע נבחר

שדרות: פרס התעמת בצעקות עם אנשי ימין

"שהרבנים שלכם לא יבלבלו את המוח לצעירים", אמר פרס בכנס שדרות לאנשי ימין במהלך עימות סוער על ההתנתקות. במהלך הצעקות ההדדיות, ניסה אחד הנוכחים לקום ולהגיע לפרס ונבלם על ידי המאבטחים. חנן פורת: "אינני יכול לקבל את ההחלטה על ההתנתקות כלגיטימית, הציבור שלנו חש כחיה פצועה"

"רבנים הם לא גנרלים ולא מדינאים, שיעסקו בענייני הרוח ולא יבלבלו את המוח לאנשים צעירים". כך אמר המשנה לראש הממשלה, שמעון פרס, במהלך ויכוח הערב (יום ג') עם אנשי ימין בכנס בשדרות, ובמקום פרצה סערה. אחד הנוכחים אף התפרץ לעברו של פרס - אך נעצר על ידי המאבטחים.

 

זה היה צפוי להיות מפגש טעון, שעות ספורות לאחר סיום פסגת שארם. הפאנל "הדרך להכרעה ההיסטורית", שנעל את כנס שדרות לחברה במכללה האקדמית ספיר, הושיב על הבמה את פרס ולצידו אנשי הימין ח"כ צבי הנדל וחנן פורת. הקהל היה מורכב מלא מעט מתנחלים, שהגיעו מישובי רצועת עזה. כאשר דיבר פרס על הצורך בהתנתקות - נדמה היה כי הסכרים נפרצו והקריאות מהקהל הלכו והתגברו.

 

פרס "חימם" מלכתחילה את קהל אנשי הימין. "אני לא מאמין שלא תקבלו הכרעה פרלמנטרית, ואני לא מאמין שאתם תוליכו את העם הזה למלחמת אחים. שמעתי דברים כאלה כשהורידו ישובים בסיני וגם כשפירקו את הפלמ"ח. פתאום צורת ההכרעה היא הנושא? מה אתם מספרים סיפורים, הכרענו על תוכנית החלוקה והייתי עם בן גוריון בבזל והוא לא שמע לכל הדיבורים והכריע. ומנחם בגין קיים את דבריו? הוא הרי אמר שלא יסוג מסיני? וגם אריק שרון כך".

 

הקהל החל לרטון. פרס המשיך: "הימין עשה נזקים גדולים למדינת ישראל. אוסלו היה נכון, וזה נמשך עד היום. עובדה, אף ממשלת ימין לא העזה לבטל את אוסלו. על איזה טרגדיות אתם מדברים? איזה פשע? עם צריך להכריע. מישהו חשב שבגין עשה פשע?"

 

את סוף הדברים כבר היה קשה לשמוע. קריאות וזעקות נשמעו מהקהל, משני צידי המתרס הפוליטי. כמה מהנוכחים קראו לפרס לתמוך במשאל עם, והוא השיב בצעקה: "אל תספרו סיפורים! לא די שקשה לקבל הכרעה בכנסת נלך למשאל עם ונתווכח שנה שלמה מה השאלה ונשקע שוב באינתיפאדה? אין לכם עתיד ברצועת עזה - זו האמת הגדולה. על 8,000 איש ברצועת עזה יש מיליון וחצי ערבים ויהיו תוך 12 שנה שלושה מיליון".

 

"אתה דמגוג" צעקו לו בקהל, ופרס השיב בקריאה: "זו לא דמגוגיה, זו האמת. אין לכם מה לעשות שם". בקהל קראו: "טעית באוסלו, הבאת להם רובים". פרס השיב:

 "אני צדקתי באוסלו. הליכוד היום בעד מדינה פלסטינית, וכשאני אמרתי את זה אמרו לי אתה בוגד. אתם מסכנים את מדינת ישראל כיום מלהיות מדינה יהודית".

 

"אתה מסית, אין לנו ארץ אחרת" צעקו בקהל, ופרס השיב: "אני מציע לכם ארץ אחרת -  ארץ ישראל". היו"ר עוזי דיין הצליח אך בקושי להרגיע את הרוחות במקום ולהמשיך את הדיון.

 

חנן פורת, שישב על הבמה, טען כי ההינתקות תביא רוח גבית לטרור: "אינני יכול לקבל החלטה כזו כלגיטימית. המעשה הזה יגבה מאיתנו מחירים מזעזעים ברמת תקומתה של מדינת ישראל… אסור לעבור על הקו הזה של האלימות, אבל אני מסתובב ויודע מה מתחולל בקרב הציבור הזה, שחש כחיה פצועה שנדחקת בדורבנות ועוד מצפים ממנו שהוא ינהג כמו חייל נאמן שיאמר 'עשר'. כך זה לא עובד - כי זה קורע ושוסע שסעים גדולים".

 

גם פורת, כחבריו, קרא לעריכת משאל עם, "ומי לא הולך למשאל עם - שישא באחריות למה שיקרה כאן, אנו לא סולחים כשלא מושיטים לנו כתף חמה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
פרס. אל תספרו סיפורים
צילום: רויטרס
צילום: זום 77
פורת. חשים כמו חיה פצועה
צילום: זום 77
מומלצים