שתף קטע נבחר

עשרות חגגו יום הולדת לפחימה, זביידי בירך

ביום בו לחצו שרון ואבו מאזן ידיים בשארם, התאספו עשרות תומכים בטלי פחימה כדי לחגוג את יום הולדתה ה-29. אמה של פחימה הביעה תקווה שבתה תשוחרר יחד עם מאות האסירים הפלסטינים. זכריה זביידי התקשר לאחל מזל טוב, ורק צעיר בשם ציון מלכה מרמת גן בא להפגין "נגד האירוע האנטישמי הזה"

רק בעלת השמחה נעדרה: עשרות תומכים בטלי פחימה התאספו אמש (יום ג') בתל אביב לחגוג את יום הולדתה ה-29. ההחלטה של ראש הממשלה בעקבות פסגת שארם לשחרר 500 אסירים פלסטינים הפיחה תקווה בקרב החוגגים שגם שחרורה של פחימה, הנאשמת בסיוע לאויב בשעת מלחמה, מתקרב ובא.

 

תחילה התאספו אחר הצהרים כ-40 איש מול בית הכלא "נווה תרצה" עם עוגת יום הולדת. מאוחר יותר הגיעו כמה עשרות תומכים לחגוג גם בתל אביב ב"סלון מזל" - המוכר כמקום מפגש של פעילים חברתיים.

צילום: יעקב כתריאל

 

בשמונה בערב הבלונים כבר נופחו ומוסיקה התנגנה ברקע. כולם חיכו לאם והאחות, שרה ודקלה. בחור צעיר בשם ציון מלכה מרמת גן היה היחיד שחיכה למשפחת פחימה מסיבה שונה. "אני כאן כדי להפגין מחאה נגד האירוע האנטישמי הזה. כולם רואים שאין כאן עניין פוליטי בלבד אלא נאיביות של אשה מאוהבת. לכן אני כאן כי כל השמאלנים כאן מנצלים את האהבה שלה לצרכים הפוליטיים שלה".

 

האם והאחות הגיעו, ומלכה קרא לעברן: "טלי פחימה היא בוגדת". האם שרה ניסתה להתחמק מהעימות: "מקובל עלי מה שאתה חושב אבל אני רואה בבת שלי גיבורה והיום יש לה יום הולדת ואנחנו כאן לחגוג לה". מלכה לא הרפה: "גם אמא של יגאל עמיר רואה בו גיבור והיו גם כאלו שראו בהיטלר גיבור".

 

האם לא נשארה חייבת: "ההפך, אני רואה בבת שלי את אותם גרמנים שהצילו יהודים מידי הנאצים. אני לא משווה את המצב לשואה אבל תכבד את דעתי שהבת שלי גיבורה".

 

לבסוף עזב מלכה את המקום והמסיבה החלה. האם שרה אמרה לחוגגים כי תהיה שמחה שגם בתה תיכלל בין אותם מאות האסירים שמדינת ישראל עומדת לשחרר. היא הוסיפה בשיחה עם ynet: "אני מתרגשת מעצם העובדה שאחרים חוץ ממני ומהאחיות שלה חושבים על טלי ועל דרכה. ואני מאמינה כי היא תשתחרר בקרוב".

 

"סולם גבוה מדי" 

 

רכזת קואליציית נשים לשלום, יאנה קנפובה, שהנחתה את המסיבה, הייתה גם בחגיגה המוקדמת מול נווה תרצה. "היה ממש נחמד היום. מפקד גדודי חללי אל אקצה בג'נין, זכריה זביידי, התקשר ודיבר עם שרה, אמא של טלי. הוא בירך את טלי לכבוד יום ההולדת. זו פעם ראשונה שהם משוחחים כי הרי האם שרה לא מאמינה בדרך שלו.

 

"הוא גם ביקש למסור למדינת ישראל שתפסיק לחשוב שיש לה עסק עם אידיוטים. הוא התכוון להאשמה המגוחכת שטלי פירשה את אותו המסמך בפני המבוקשים. הרי מדובר במפה של ג'נין שהם מכירים ובתמונות של מבוקשים. הוא אמר כי הם לא כל כך טיפשים שהם יחשבו שאוספים תמונות של סתם אזרחים וידעו כי מדובר ברשימת מבוקשים. לדעתי מדובר בפרשה פתטית והם פשוט טיפסו על סולם גבוה מדי".

 

לין חלוזין, מהוועד למען טלי פחימה, הוסיפה כי "ישיבתה בכלא מגלה יותר על כוונת ישראל מאשר לחיצות הידיים שהיו היום בשארם. פניו של שרון אינן לשלום וזה כל כך סמלי שהיום הוא יום הולדתה. אני מאחלת לה ליום הולדתה חופש כי היא נולדה עם חופש מחשבה ומגיעה לה להיות חופשיה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
פחימה. "אולי תשוחרר?"
צילום: גיל יוחנן
צילום: איי פי
עם זביידי. התקשר
צילום: איי פי
מומלצים