שתף קטע נבחר

חשש: 15-30% מהמתנחלים המפונים יפתחו טראומה

בפורום המשפטי למען ארץ ישראל, שדן בהשלכות הפסיכולוגיות והכלכליות של הפינוי על המתנחלים, טוענים כי הפינוי עלול לחשוף את המתנחלים ללחץ נפשי קיצוני ולתסמונת פוסט-טראומטית. עוד נטען כי הפיצוי הכלכלי שמציעה המדינה מפלה את המפונים. "מדובר בגזל - המדינה לוקחת מבן אדם רכוש ולא מחזירה לו מה שלקחה ממנו", אמרו המשפטנים

15 עד 30 אחוז מהמתנחלים שיפונו במסגרת תוכנית ההתנתקות, יפתחו תסמונת פוסט-טראומטית בעקבות הפינוי. כך עולה מדיון שנערך היום (ד') בפורום המשפטי למען ארץ ישראל שדן בהשלכות הכלכליות והפסיכולוגיות של הפינוי המתוכנן.

 

על פי ד"ר צבי מוזס, פסיכולוג קליני, שטיפל בעבר בנפגעי טראומה מקרב מפוני ימית, אמר כי מלבד המתנחלים שיפתחו את התסמונת, רבים אחרים צפויים לעמוד תחת מצב של לחץ קיצוני. "זו טראומה על גבי טראומה, כי מדובר באוכלוסיה שחיה במצב ביטחוני קשה, מצב שכולל פחד לצאת מהבית, פחד מרעשים והרטבות בלילה, ואז הם צריכים להתמודד עם הפינוי. חסר להם הרציונל ותחושת המשמעות כדי שהם יהיו מסוגלים להתמודד".

 

בפורום ציינו כי הפיצויים שאמורים לקבל המפונים אינם מכסים את הנזק הנפשי והכלכלי וכי למפונים ייגרמו עוול ואפליה קשים.

 

עו"ד יצחק מירון, הנמנה עם חברי הפורום המשפטי, האשים את הממשלה בהטעיית התקשורת על גובה הפיצוי הכלכלי: "בחוק כפי שהוא כיום לאחר כל התיקונים - מרבית האנשים שייעקרו מביתם, ייצאו יותר עניים ממה שהיו. הממשלה הגישה לתקשורת דוגמאות מעוותות של גובה הפיצוי, חיבור של סכומים לא קשורים כמו עלויות הובלת המיטלטלין, דמי שכירות עד שיימצא הדיור החלופי, פיצוי הסתגלות למובטל, פיצוי על הבית, עוגמת נפש. כל אחד מהם הוא משהו נפרד לחלוטין, ולא צריך לחבר הכל ביחד". 

 

 

הפורום המשפטי, המונה כ-100 עורכי דין ומשפטנים שהתנדבו לסייע למפונים, העלו בעיות נוספות. למשל, על פי החוק, אין פיצוי למפונים מתחת לגיל 21. "בחוק יש אפליה נוראית. הצענו שהליך הפיצוי יהיה כמו הפקעה של המדינה אבל זה לא התקבל. מדובר בגזל – המדינה לוקחת מהבן אדם רכוש ולא מחזירה לו את מה שלקחה ממנו". 

 

עו"ד מירון המחיש את הבעייתיות בדוגמה הבאה: "תארו לכם שאתם נוסעים במכונית ששווה 50 אלף שקל, והמדינה לוקחת לכם אותה ונותנת לכם פיצוי של 15 אלף שקלים. זה היה המצב כשהחוק הוגש. כיום הפיצוי עומד על 30 אלף שקלים. המצב חמור עוד יותר בפיצוי שנותנת המדינה עבור עסקים שיפונו - לא תהיה אפשרות להקים חצי עסק עם סכום הפיצוי. הם בקושי יקבלו את מה שהרוויחו בשנת 2004 ו-2003 ביחד ויאבדו הכנסה של שנתיים כדי להעביר את העסק שלהם".  

    

גם בתחום דיני העבודה לא נעשה עם המפונים צדק, טוענים בפורום. עו"ד סיגלית הנדשר-פרקש אמרה כי למרות שהעובדים שייאלצו לעזוב את מקום עבודתם, וזכאים לקבל פיצויי פיטורים כאילו עבדו בחברה שפשטה את הרגל, בפועל הם לא יוכלו לתבוע את הזכויות בגלל סעיף בחוק.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
הפגנה נגד ההתנתקות
צילום: גיל יוחנן
צילום: איי אף פי
יפתחו תסמונת פוסט-טראומטית. פינוי מאחז (ארכיון)
צילום: איי אף פי
מומלצים