שתף קטע נבחר

עזה: שלושה אסירים הוצאו להורג בידי חמושים

אם מישהו סבר שאבו מאזן החל להשתלט על הכאוס ברצועת עזה, הגיעה שרשרת האירועים היומית והוכיחה שהוא רחוק ממטרתו. חמושים פרצו לכלא המרכזי במתחם הסראייה בעזה ורצחו שלושה אסירים. הסיבה: החמולות הפלסטיניות זועמות על כך שעונשי מוות אינם מבוצעים

כאוס ברצועת עזה: אם לא היה די לכוחות הביטחון הפלסטינים בירי פצצות המרגמה הבוקר, נוספה להם צרה נוספת - עשרות חמושים תקפו זו הפעם השלישית תוך מספר חודשים את הכלא המרכזי במתחם הסראייה בעזה. הם רצחו שלושה אסירים, כנראה על רקע סכסוך חמולות. חילופי אש התנהלו בין חלק מהתוקפים לבין אנשי ביטחון פלסטינים, בעיקר אנשי הביטחון המסכל, שגם הצליחו לעצור מספר תוקפים.

  

האירועים התרחשו יממה לאחר שראש הממשלה הפלסטיני, אחמד קרייע (אבו עלא), כינס את מפקדי מנגנוני הביטחון של הרשות והורה להם להגביר את מאמציהם להשלטת הסדר והביטחון בשטח לקראת יישום הפסקת האש.

 

החמושים, המשתייכים לשתי משפחות מאזור אל-בורייג' שבמרכז הרצועה, צרו על הכלא תוך יידוי רימונים וירי אש מסיבית אל תוך הכלא במטרה לפגוע במספר אסירים החשודים ברציחתם של אנשים מהמשפחות התוקפות.

 

בפעולה, שהחלה ב-3:00 לפנות בוקר, נהרגו שני אסירים: סאאר ג'ודה וג'יהאד מסארעה. אסיר שלישי, חוסיין אבו יוסף, נחטף על-ידי מספר תוקפים שהצליחו לחדור אל הכלא. האסיר הובהל אל מחנה הפליטים אל בורייג', שם הוצא להורג. הרקע לאירוע הוא נקמה על רקע של סכסוך חמולות.

 

המשפחות זועמות: מדוע לא מוציאים להורג?

 

לפני מספר חודשים תקפו בני משפחת סאפי מעזה את הכלא והרגו את החשוד ברצח בנם, ולפי מספר חודשים זרקו חמושים, אנשי חמאס, רימון לעבר הכלא שבו שהו מספר משתפי פעולה ורצחו את המשת"פ, החשוד במעורבות בחיסולו של בכיר החמאס, עימאד עקל. בשבוע שעבר צרו עשרות חמושים, בהם כמה השייכים לארגונים ומשפחות שונות ברצועה על בניין המועצה המחוקקת הפלסטינית ברצועה בדרישה להוציא להורג מספר חשודים ברצח קרוביהם או פעילים פלסטינים.

 

האירועים הללו מתווספים להידרדרות הביטחונית ומעידים על הקשיים הגדולים שבהם נתקלת מערכת הביטחון הפלסטינית במאמציה להשליט סדר וביטחון ברצועה.

 

פעיל פלסטיני ברצועה אומר ל-ynet: "האירועים מעידים בראש ובראשונה על האנרכיה הביטחונית ברצועה והם מעידים גם על אוזלת ידה של הרשות הפלסטינית ושל מנגנוניה להתמודד עם אנרכיה זו, אך גם מעידים על אוזלת ידה של הרשות. נגד ההרוגים הבוקר, כמו אלה שנהרגו בתקיפות הקודמות, נגזרו מזה זמן רב עונשי מוות במעורבותם ברציחות השונות, אולם עד כה לא קוימו גזרי דין המוות האלה, מה שגרם לתסיסה גדולה מאוד אצל המשפחות האלה. אצל הפלסטינים, אם לא הוצא הרוצח להורג, חובה על המשפחה לגבות ממנו את המחיר בעצמה וזה מה שקורה".

 

הפעיל ציין כי ברשות הפלסטינית יצטרכו להאיץ את מהלך קיום העונשים על-ידי מערכת המשפט הפלסטינית לפני ש"הבעיה תתפוצץ", שכן לדבריו ישנן עוד משפחות רבות הממתינות ליישום גזרי דין מוות נגד רוצחי בניהם, ואם אלה לא ייושמו - המשפחות יעשו הכל כדי לגבות את המחיר בעצמן, גם במחיר של עימות עם כוחות הביטחון של הרשות. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
כוחות הביטחון של הרשות
צילום: רויטרס
צילום: רויטרס
מנסים להשתלט
צילום: רויטרס
החמושים הפלסטינים קובעים את הטון
צילום: איי פי
מומלצים